شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه آمریکا: هرچه زمان بگذرد، بازگرداندن ایران به توافق دشوارتر خواهد شد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در بخشی از یک گفت‌و‌گوی طولانی با جوهان دکرسون، خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس آمریکا در مورد چالش‌های مابین واشنگتن با مسکو و چین، به موضوع توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت هر چه زمان بگذرد، بازگرداندن ایران به توافق دشوارتر خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه با تداوم وضعیت فعلی، ایران به دانشی در غنی‌سازی دست خواهد یافت که بازگشت از آن دشوار خواهد بود، تاکید کرد که به همین دلیل بازگرداندن ایران توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ فوریت دارد.

بلینکن در پاسخ به این سوال که چگونه آمریکا قادر خواهد بود ایران را که در این مدت به پیشرفت‌های بسیاری در حوزه مواد و دانش هسته‌ای دست یافته، متوقف کند. پاسخ داد «بی‌تردید وادار کردن آن‌ها به حرکت معکوس، دشوار خواهد بود.»

او توضیح داد که همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران محدودیت‌های مورد توافق را نادیده گرفت و الان هم دارد جلوتر می‌رود و بیشتر از گذشته در مورد غنی‌سازی اورانیوم پیشرفت کرده است.

بلینکن افزود: «ایران غنی‌سازی را فراتر از حد و درجه‌ تعیین شده دز توافق برجام رسانده و البته همزمان، دانش دستیابی به مواد هسته‌ای را هم افزایش داده است.»

در بخشی از این مصاحبه، خبرنگار سی‌بی‌اس با اشاره به برخورد دوگانه روسیه از بلینکن پرسید به نظر می‌رسد روسیه از یک سو، در حال همکاری با آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای است، اما از سوی دیگر، واشنگتن‌پست گزارش می‌دهد که روسیه در حال آماده‌سازی تجهیزات و سیستم ماهواره‌ای پیشرفته برای تحویل به ایران است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت که «مایل نیست در این مورد از رییس جمهور آمریکا پیشی بگیرد» و قرار است جوبایدن، رییس جمهور آمریکا، طی روزهای آینده در این مورد با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفت‌وگو کند.

بلینکن همچنین گفت که موضوع مذاکرات هسته‌ای را با هیچ موضوع یا منفعت دیگری معامله نخواهد کرد.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More