شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه آمریکا: هنوز مطمئن نیستیم که ایران می‌خواهد به تعهدات خود در برجام بازگردد

بعد از سپری شدن پنج دور از مذاکرات وین و در آستانه دور جدید این گفت‌و‌گوها، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: ایالات متحده هنوز از تمایل ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود، مطمئن نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه، هفدهم خرداد، در نشست اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت، با توجه به پایان پنجمین دور از مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین و در آستانه دور ششم آن در روزهای آینده، آمریکا هنوز مطمئن نیست که جمهوری اسلامی می‌خواهد به توافق‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام بازگردد.

بلینکن با اشاره به پایان پنجمین دور از مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین گفت: «مقامات ایرانی برخلاف ادعای خود، رفتاری مغایر با آنچه امکان دارد که دو طرف را به مذاکرات برجام باز گرداند، انجام می‌دهند و هنوز تمایلی از خود برای انجام اقدامات لازم برای بازگشت به برجام را نشان نداده‌اند.»

بلینکن در این نشست با اشاره به اقدام ایران در به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد، گفت که این اقدامات زمان دستیابی ایران به سلاح اتمی را کاهش داده است.

او با اشاره به فاصله ایران با دستیابی ایران به سلاح اتمی که پیشتر یک سال پیش‌بینی شده بود، گفت که در حال حاضر این فاصله به کمتر از چند ماه رسیده و در صورت تداوم شرایط فعلی ممکن است به چند هفته کاهش یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه ششمین دور از مذاکرات برجام در وین به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا گفت که «ما با وجود زمانی کمی که ایران برای توانایی دستیابی به سلاح اتمی دارد، ما هنوز حتی به مرحله اجرای متقابل تعهدات هم نرسیدهایم.»

همزمان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در نشست شورای حکام سازمان ملل متحد گفت، ایران همکاری‌های لازم را با آن‌ها نمی‌کند و به شدت از «پنهان‌کاری جمهوری اسلامی» نگران است.

رافائل گروسی گفت: «ایران هنوز در خصوص اطلاعات ذرات موجود مواد اتمی در سه سایت تهران و اصفهان، همکاری‌های لازم را با این آژانس صورت نمی‌دهد.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پس از اظهارات آنتونی بلیکن با نشر پیامی از سیاست‌های دولت بایدن انتقاد کرد و مدعی شد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، سیاست دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین آمریکا در قبال ایران را ادامه می‌دهد.

اظهارات آنتونی بلیکن زمانی صورت گرفته است که چند روز پیش، پس از پایان پنجمین دور مذاکرات در وین، عباس عراقچی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در وین از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا ابراز امیدواری کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More