شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وضعیت کلیسای نوتردام پاریس همچنان ناپایدار است

چند ساعت پس از مهار آتش‌سوزی مهیب کلیسای نوتردام پاریس، همچنان نگرانی‌ها درباره وضعیت این بنای تاریخی و نمادین وجود دارد.

آتش‌سوزی نوتردام پاریس که ساعت ۱۸ و پنجاه دقیقه روز دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه به آتش‌نشانی این شهر اعلام شد، پس از ساعت‌ها تلاش نفس‌گیر در ساعت سه بامداد روز سه‌شنبه مهار شد.

این آتش‌سوزی که به نظر می‌رسد از داربست‌هایی که برای تعمیر کلیسا نصب شده بود، آغاز شد، خیلی زود به سقف و برج اصلی آن گسترش یافت و موجب سوختن و فرو افتادن این برج و همچنین دو سوم سقف کلیسا شد.

بازسازی کلیسای نوتردام پاریس از ژوئیه ۲۰۱۸ آغاز شده بود.

فرانک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه صبح روز سه‌شنبه اعلام کرد که با وجود خاموش شدن آتش، همچنان «وضعیت کلیسا ناپایدار» است.

او به شبکه رادیویی فرانس انتر گفت: «ساختار اصلی کلیسا نجات داده شده، اما هنوز بی‌ثباتی‌های بسیاری وجود دارد و وضعیت ناپایدار است.»

این مقام دولت فرانسه اضافه کرد که فرو ریختن برج اصلی کلیسا حفره‌ای را در طاق قوسی کلیسا ایجاد کرده و گنبد شبستان میانی و همچنین بخشی از گنبد شبستان شمالی کلیسا فرو ریخته است.

به گفته وزیر فرهنگ فرانسه، کارشناسان آتش‌نشانی و مهندسانی که حاضر در محل نگرانند که سازه‌های چوبی نیمه‌سوخته‌ای که پس از خاموش شدن آتش پر از آب شده‌ و سنگین شده‌اند، سقوط کنند.

او گفت:‌ «همه چیز شکننده است و به محض اینکه چیزی فرو بریزد، احتمال فرو ریختن بخش‌های دیگر نیز وجود دارد.»

برای مهار آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس صدها آتش‌نشان بسیج شده بودند. این آتش‌سوزی با وجود خسارت‌های عظیم مادی و معنوی، تلفات جانی نداشت و فقط یک آتش‌نشان به صورت سطحی زخمی شد.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که قرار بود ساعت ۲۰ روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی تدابیر دولت برای پاسخ‌گویی به مطالبات جلیقه‌زردها را مطرح کند، با لغو این سخنرانی، به محل آتش‌سوزی رفت و از نزدیک روند مهار آتش را دنبال کرد.

او با تاکید بر بازسازی کلیسا از ایجاد یک صندوق ملی برای بازسازی نوتردام پاریس سخن گفت و تاکید کرد که این کمک‌های مالی فراتر از مرزهای فرانسه خواهد بود.

همچنین آن هیدالگو، شهردار پاریس، روز سه‌شنبه از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی برای تامین کمک مالی به کلیسا خبر داد.

با این حال، در همین چند ساعت، افراد مختلفی از اختصاص کمک مالی خود به بازسازی نوتردام پاریس خبر داده‌اند. خانواده‌های آرنو و پینو، از تجار ثروتمند فرانسه از مجموعا ۳۰۰ میلیون یورو کمک مالی خود خبر دادند.

سازمان‌های دولتی محلی نیز بودجه‌هایی را برای بازسازی فوری این کلیسا اختصاص داده‌اند.

در حالی که فرانسه در سال‌های اخیر شاهد حملات تروریستی حتی به کلیساهای این کشور بوده، پلیس و دستگاه قضائی فرانسه از احتمال تروریستی بودن این آتش‌سوزی حرفی به میان نیاورده‌اند و دادستانی پاریس تحقیقاتی را برای «تخریب به وسیله آتش‌سوزی غیرعمدی» آغاز کرده است.

همچنین پلیس جنایی فرانسه شامگاه دوشنبه در تلاش بود که تمامی مسئولان و کارگران بازسازی و تعمیر کلیسا را شناسایی و با بازجویی از برخی از آنها سرنخ‌هایی از چگونگی شروع آتش به دست بیاورد.

این حادثه مسیحیان فرانسه و جهان را شدیدا متاثر کرد. چند ساعت پس از آغاز آتش‌سوزی، ناقوس بسیاری از کلیساهای فرانسه به صدا درآمد و کشیشان مردم را به دعا برای نجات نوتردام فراخواندند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در پیامی با فرانسوی‌ها ابراز همدردی کرد.

کلیسای نوتردام پاریس بیش از هشتصد و پنجاه سال قدمت دارد و پربازدیدکننده‌ترین بنای اروپا به شمار می‌آید.

شهرت عالم‌گیر این کلیسا موجب شد که علاوه بر کاتولیک‌ها، مقام سیاسی جهان، از واشینگتن گرفته تا برلین، چهره‌های مختلف هنری و ورزشی و همچنین مردم کشورهای مختلف به این آتش‌سوزی واکنش نشان دهند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پس از این آتش سوزی، در صفحه توئیتر خود با مردم فرانسه و همه مسیحیان کاتولیک‌، ابراز همدردی کرد.

روزنامه‌های فرانسه نیز صفحه اول شماره روز سه‌شنبه خود را به این موضوع اختصاص دادند. روزنامه لاکروا، ارکان مسیحیان فرانسه تیتر زد: «قلب در خاکستر». لوموند هم در تیتر اصلی خود نوشت: «نوتردام، تاریخ ما.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More