شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پمپئو: تحریم‌های بیشتری در راه است

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار ویدیویی از اعتراض‌های اخیر مردم ایران، به تحریم محمدجواد آذری جهرمی٬ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، اشاره کرد و نوشت: «تحریم‌های بیشتری در راه است.»

وزیر خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه ششم آذرماه در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر بار دیگر به اعتراض‌های اخیر در ایران اشاره کرد. او ضمن شجاع خطاب کردن مردم ایران بار دیگر گفت که به درخواست او نزدیک به ۲۰ هزار پیام از سرکوب اعتراض‌ها از مردم ایران دریافت شده است.

او پیشتر گفته بود پیام‌هایی با محتوا عکس، ویدیو و متن از سرکوب و آزار و اذیت مردم ایران از سوی حکومت جمهوری اسلامی دریافت شده است.

پمپئو در بخش دیگری از پیام بامداد چهارشنبه خود، به کنایه، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را «وزیر دروغ‌پراکنی ایران» قلمداد کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته پیش، آذری جهرمی را به سبب نقش او در قطع دسترسی مردم ایران به شبکه جهانی اینترنت، در فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه نیز در یک نشست خبری بار دیگر مردم ایران را شجاع توصیف کرد و گفت: «آمریکا صدای معترضان در ایران را می‌شنود و در کنار آن‌ها خواهد ایستاد.» پمپئو گفت که به همراه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، اعتراض‌ها در ایران را دنبال کرده است. به گفته او مردم ایران در اعتراض به ناکارآمدی مقام‌های جمهوری اسلامی به خیابان‌ها آمده‌اند و جمهوری اسلامی نیز اینترنت را قطع کرد تا کسی متوجه نشود در ایران چه می‌گذرد.

پمپئو روز دوشنبه نیز به‌مناسبت روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، در پیامی از حق زنان ایرانی برای پوشش آزاد و برابرخواهی دفاع کرد و «رژیم ایران» را متهم به اعمال خشونت نهادینه کرد.

موضع‌گیری‌های حمایت‌گرایانه وزیر خارجه آمریکا در قبال اعتراض‌ها در ایران در حالی صورت می‌گیرد که به باور بسیاری از تحلیلگران موضع‌گیری شخص ترامپ در قبال این اعتراض‌ها ضعیف، ناکافی و  دیرهنگام بود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More