شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پیشنهاد تبادل زندانی برای نازنین زاغری از سوی ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به اتهام «جاسوسی» در تهران زندانی است، می‌تواند از طریق تبادل زندانیان آزاد شود.

ظریف گفت او از اختیارات کافی برای این اقدام برخوردار است و افزود شش ماه پیش نیز به طور خصوصی این را به آمریکا پیشنهاد کرده است.  

وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی‌اش در انجمن آسیا در نیویورک گفت: «ما یک زن ایرانی داریم که در استرالیا زندانی است و ناچار به زایمان در زندان شده ... و اتهام او خرید و فروش تجهیزاتی برای یک شرکت رسانه‌ای ایرانی است.»

به گفته ظریف، این زن ایرانی از سه سال پیش در استرالیا زندانی است.

نازنین زاغری-رتکلیف نیز سه سال پیش، هنگامی که همراه با دخترش گابریلا برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت شده و به اتهام «جاسوسی» زندانی شده است . نازنین زاغری-رتکلیف، اعضای خانواده‌اش و مقام‌های بریتانیایی اتهامات مطرح شده علیه او را بی‌اساس خوانده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «حالا ما از نازنین زاغری-رتکلیف و دخترش می‌شنویم و من برای آنها متاسفم و پیشنهاد کمک هم داده‌ام، اما هیچ‌کس درباره این زن ایرانی که در استرالیا زندانی است صحبت نمی‌کند.»

او افزود: «حالا من این پیشنهاد تبادل را به طور علنی روی میز می‌گذارم. آمریکا معتقد است اتهامات افراد دو تابعیتی که در ایران زندانی شده‌اند نادرست است. بسیار خوب. بهتر است در این باره صحبت نکنیم. بیایید زندانیان را تبادل کنیم.»

ظریف پیشتر گفته بود این مساله از اختیارات قوه قضائیه است و با رد اظهارات مقام‌های بریتانیایی گفته بود ایران وضعیت دو تابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین گفت مطمئن نیست که پیشنهاد ظریف تا چه حد جدی است و او احساس «سردرگمی» می‌کند. رتکلیف گفت در ۴۰ پیغامی که با مقام‌های ایرانی برای آزادی همسرش رد و بدل کرده، مساله تبادل زندانی فقط یک بار در زمستان ۱۳۹۵ مطرح شده است.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا سال گذشته به ایران سفر کرد و خواستار آزادی نازنین شد، اما از ملاقات با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش دست خالی بازگشت.

هانت در سفرش به ایران با گابریلا، دختر نازنین نیز ملاقات کرد که در صورتی که هیچ هیچ پیشرفتی در زمینه آزادی مادرش حاصل نشود، احتمال دارد برای شروع دوره پیش‌دبستانی به بریتانیا بازگردد. گابریلا در این مدت با مادربزرگش در تهران زندگی می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت اکنون نازنین زاغری-رتکلیف دارای مصونیت دیپلماتیک است که به این معنی است که زندانی بودنش، از مسائل مورد اختلاف دو دولت است و نه فقط یک مساله کنسولی.

به گزارش گاردین، مقام‌های ایرانی بارها به طور خصوصی گفته‌اند تلاش‌ها و تجمعات اعتراضی صورت گرفته توسط همسرش، آزادی او را سخت‌تر کرده است. نازنین چندین بار اعتصاب غذا کرده و خواستار دسترسی به پزشک شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: «درمان پزشکی همه زندانیان ایرانی-بریتانیایی در ایران، از جمله نازنین زاغری-رتکلیف از اولویت‌های دولت بریتانیاست.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More