شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تولید پارچه‌ای که بسته به دمای محیط، شما را گرم یا خنک می‌کند

 

پارچه‌ای که به‌تازگی گروهی از دانشمندهای آمریکایی تولید کرده‌اند می‌تواند با توجه به گرما، سرما یا رطوبت محیط، شما را گرم یا خنک کند.

این پارچه را می‌شود در لباس‌های ورزشی مختلف، از دو گرفته تا اسکی به کار گرفت و بدن ورزشکار را در دمای مناسب نگه می‌دارد.

وقتی محیط گرم و مرطوب است، پارچه حرارت را در خود نگه نمی‌دارد و وقتی محیط خنک‌تر و خشک‌تر می‌شود، پارچه راه‌های خروج گرما را کاهش می‌دهد.

پروفسور مین اویانگ، فیزیکدان و استاد دانشگاه مریلند، عقیده دارد بدن انسان مانند رادیاتور عمل می‌کند و گرما را به‌سرعت بیرون می‌دهد. او می‌گوید در کل تاریخ، تنها شیوه تنظیم این رادیاتورِ انسانی پوشیدن لباس بیشتر یا در‌آوردن لباس‌های اضافی بوده است.»

وقتی بدن گرما ساطع می‌کند، معمولا انرژی‌اش در پارچه به دام انداخته می‌شود و بدن در سرما گرم می‌ماند.

در حال حاضر پارچه‌هایی وجود دارند که با انعکاس نور خورشید یا عبور گرما از منافذشان بدن را خنک نگه می‌دارند، اما هیچ‌کدام این قابلیت سازگاری کامل با دمای محیط را ندارند.

اکنون این دانشمندها پارچه‌ای تولید کرده‌اند که رشته‌های الیاف به‌کار‌رفته در آن با مهندسی ویژه‌ای با فلز ترکیب شده است و در شرایط گرم و مرطوب متراکم و فشرده می‌شود. این موضوع نه‌تنها باعث می‌شود پارچه تنفس‌پذیری بهتری داشته باشد، بلکه کمک می‌کند گرما به اطراف نیز منتقل شود.

از طرفی در شرایط سرد و خشک، الیاف این پارچه منبسط می‌شود تا جلوی خروج گرما از بدن را بگیرد.

به‌ گفته دانشمند‌ها، این پارچه مانند سایر پارچه‌های مورد‌استفاده در برندهای ورزشی به‌راحتی امکان تولید، رنگ و شست‌وشو دارد.

یافته‌های این پژوهش در مجله معتبر ساینس منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More