شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فوت‌وفن‌هایی برای قوی‌تر بودن در زندگی روزمره

 

هنوز هم به ندرت از زنان قوی در دنیای امروز حرف زده می‌شود. راهکارهایی که به منظور قدرتمند ساختن ذهن و روان به کار گرفته می‌شوند و زن و مرد هم ندارد. برای داشتن ذهن قدرتمند همگی نیازمند عادت‌های سالم‌ هستیم و لازم است از عادت‌های بد بازدارنده که مانع شکوفایی و رشد فردی می‌شوند دست بکشیم.

با این حال، فشارهای اجتماعی و هنجارهای فرهنگی باعث می‌شود تجربه ورزیدگی روانی زنان قدری متفاوت پیش برود. احتمال این‌که زنان درگیر مجموعه‌ خاصی از از عادت‌های ناسالم بشوند به مراتب بیش‌تر است. با وجود این، ترک چنین عادت‌هایی کلید اصلی موفقیت و دستیابی به رشد و قدرت فردی است. در این‌جا به بررسی و مرور پنج عادت ناسالمی پرداخته‌ایم که امکان دارد مانع پیشرفت و رشد زن‌ها بشوند و در نتیجه، زنانی که از نظر ذهنی و روحی قوی به شمار می‌روند چنین عادت‌هایی ندارند.

بیخودی شکسته‌نفسی نمی‌کنند

بسیاری از زن‌ها می‌ترسند که زیادی ماهر و جاه‌طلب به نظر برسند. حتی در سایت لینکدین که مهم است مهارت‌ها و دستاوردهای‌تان را به اشتراک بگذارید، زن‌ها به نسبت مردها فهرست کوتاه‌تری از موفقیت‌های‌شان ارایه می‌دهند. زن‌ها بیش‌‌تر مواقع مایل‌اند متواضع و فروتن به نظر برسند و دوست ندارند باعث دلخوری اطرافیان‌شان بشوند. اما با کوچک کردن خودتان باعث نمی‌شوید دیگران احساس راحت‌تری پیدا کنند. و با کم‌اهمیت جلوه دادن موفقیت‌تان به خودتان یا دیگری لطفی نمی‌کنید. تمرین کنید تعریف و تمجید دیگران را با یک جواب ساده مثل «ممنونم» پذیرا باشید به جای گفتن «این‌که چیزی نبود». دستاوردهای‌تان را با عزیزان‌تان به اشتراک بگذارید تا آنها هم در خوشی شما سهیم بشوند و موفقیت‌تان را در کنارتان جشن بگیرند. و به خودتان یادآوری کنید چه‌قدر تلاش و پشت‌کار به خرج دادید تا به جایی که امروز هستید برسید.

به خاطر یک اشتباه ناچیز دایم به خودشان سرکوفت نمی‌زنند

پذیرفتن مسئولیت شخصی در قبال اشتباهات نشان‌دهنده سلامت روان است. اما افراط کردن در سرزنش خود هم می‌تواند مخرب باشد. اگر به شکل افراطی مدام در حال عذرخواهی کردن از دیگران هستید یا احساس عذاب وجدان دست از سرتان بر نمی‌دارد، باید بدانید که این زیاده‌روی در سرزنش کردن خودتان (خودسرزنشگری) می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های جدی در زندگی‌تان شود. اغلب ما بیش از دیگران به خودمان سخت می‌گیریم. در نتیجه وقتی احساس گناه می‌کنید، از خودتان بپرسید: «اگر دوستی جای من این مشکل را داشت به او چه می‌گفتم؟» احتمالا با کلام مهربانانه و دلسوزانه راهنمایی‌اش می‌کنید. سعی کنید با خودتان هم به همین شیوه و لحن حرف بزنید.

 

محافظه‌کار نیستند / پشت سنگر سکوت نمی‌ایستند

ساکت ماندن می‌تواند قدرت ذهن‌تان را تحلیل ببرد؛ چه زمانی‌که در برابر شوخی زننده و توهین‌آمیز دیگری مودبانه لبخند می‌زنید و چه وقتی که در جلسه‌ای کاری سکوت پیشه می‌کنید. معنایش این نیست زنانی که خودشان را ابراز نمی‌کنند لزوما ضعیف‌اند اما ضرر مخفی‌کاری و خفه کردن افکار و اندیشه‌های‌تان به مراتب بیش‌تر است. خودتان را ابراز کنید حتی با این‌که عمل کردن بهش خیلی دشوارتر از به زبان آوردنش باشد. اگر اتفاق ناخوشایندی برای‌تان رخ داد به دیگری بگویید. از دوست یا آشنا کمک بگیرید، در جمع‌های حمایتی حاضر شوید یا مسئله‌تان را با یک متخصص در میان بگذارید. و حواس‌تان باشد در حضور مردها چه‌قدر حرف می‌زنید. برخی مطالعات نشان می‌دهد در جلسات کاری زنان در مقایسه با مردان 75 درصد کم‌تر صحبت می‌کنند و احتمال این‌که حرف‌شان قطع شود به مراتب بیش‌تر است. برای حرف زدن منتظر دعوت دیگران نمانید – شما صاحب ایده‌ها و اندیشه‌های هستید که ارزش به اشتراک گذاشتن دارند.

اجازه نمی‌دهند شک و تردید مانع دستیابی به اهداف‌شان بشود

ذهن‌تان تلاش می‌کند شما را مجاب کند که لایق و با کفایت نیستید یا جربزه انجام کارهای سخت و دشوار را ندارید. و وقتی به دور و برتان نگاه می‌کنید، احتمالا خیال می‌کنید در مقابل دیگران عددی نیستید و اعتماد به نفس همه از شما خیلی بیش‌تر است. اما حقیقت این است که هر کس با شک و تردیدهای خودش دست به گریبان است و لزوما هم چیز بدی نیست. با سردرگمی‌ها و بلاتکلیفی‌های‌تان مدارا کنید و مطمئن باشید شک و تردیدی که گرفتارش هستید می‌تواند کمک کند تلاش مضاعف به خرج بدهید و با تمرکز بیش‌تری به هدف‌تان برسید. فقط به این خاطر که ذهن‌تان سعی دارد بگوید شما از عهده‌اش برنیامدید، معنایش این نیست که حقیقت دارد. در کل، هر چه که به ذهن‌تان می‌رسد را باور نکنید!

خودشان را با دیگری مقایسه نمی‌کنند

در دنیای امروز و با وجود شبکه‌های اجتماعی راحت است که خودتان را با یک مدل بدن‌سازی در اینستاگرام مقایسه کنید و بلافاصله به این نتیجه برسید که اندام‌تان نامتناسب است یا دوستی را در فیسبوک ببینید که ظاهرا خوشحال‌تر از شما به نظر می‌رسد. مقایسه کردن خودتان با دیگران (حتی کسانی که به ظاهر چندان هم خوش‌اقبال نیستند) جز هدر دادن وقت و انرژی حاصل دیگری ندارد. فقط باعث می‌شود از چیزهایی که در زندگی‌تان اهمیت دارند منحرف بشوید. به دیگران به چشم صاحب‌نظر نگاه کنید نه رقیب. هیچ‌کس بهتر یا بدتر از شما نیست – آدم‌ها با هم متفاوت‌اند. تلاش کنید در دیدار با افراد از آنها یاد بگیرید. هیچ‌کس ذاتا به لحاظ ذهنی و روانی قوی متولد نمی‌شود اما در طول زندگی مجال داریم در این زمینه به ورزیدگی برسیم. ذهن‌تان را درگیر تمرین‌هایی کنید که کمک می‌کنند بر افکار، احساسات و رفتارتان بیش از پیش مسلط شوید. و با خودتان عهد کنید کم‌کم عادت‌های ناسالمی که شما را از خود واقعی‌تان دور می‌کنند رها کنید.

منبع: mindbodygreen  

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More