شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چند اصل ضروری بهداشت زنان بعد از رابطه جنسی

مهم‌ترین اصل برای هر زنی که رابطه جنسی دارد تخلیه مثانه تا ۱۵ دقیقه بعد از آمیزش جنسی است. برای پیشگیری از ابتلا به هر گونه عفونت جنسی، حتما از کاندوم استفاده کنید. تا حد امکان سعی کنید بلافاصله بعد از سکس دوش واژینال نگیرید و از کاربرد شوینده‌هایی مانند صابون‌های قلیایی که PH بالایی دارند جدا بپرهیزید.

به نوشته نشریه گاردین، فرقی نمی‌کند فعالیت جنسی با همجنس، اسباب‌بازی جنسی یا جنس مخالف باشد، در صورتی که مثانه‌تان را خالی نکنید، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری (UTI) افزایش می‌یابد و می‌تواند دردسر زیادی برایتان درست کند و به مشکلات بزرگ‌تری منجر شود.

علت ابتلای زنان به عفونت‌های ادراری بعد از رابطه جنسی این است که پیشاب‌راه یا مجرای ادرار بسیار کوتاه و نزدیک به مثانه است. از همین رو، در جریان آمیزش جنسی ورود مستقیم باکتری‌ها به مثانه آسان‌تر می‌شود.

هنوز مشخص نیست چرا بعضی افراد بیش از دیگران مستعد ابتلا به عفونت‌های مجاری ادرارند. با این حال، زنان یائسه باید فوق‌العاده مراقب باشند، چرا که کاهش استروژن به نازک‌تر شدن بافت‌های اندام جنسی زنان منجر می‌شود و همین مقابله با عفونت را سخت‌تر می‌کند.

شریک جنسی‌تان حتی اگر فردی تمیز و پاکیزه باشد ــ از کاندوم استفاده کند یا ختنه شده باشد‌ــ فرقی نمی‌کند؛ شما همچنان در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار دارید. دخول آلت تناسلی در رابطه جنسی توازن طبیعی بدن را بر هم می‌زند؛ بنابراین، دستشویی رفتن بعد از رابطه جنسی را به‌عنوان ضروری‌ترین اصل در رعایت بهداشت جنسی مد نظر قرار دهید.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از مواردی که زنان جدا باید از آن پرهیز کنند، شست‌وشو با شوینده‌های نامناسب است. شست‌و‌شوی واژینال، به‌ویژه با مواد شیمیایی مانند انواع صابون‌ها و ژل‌های شست‌وشو، توازن طبیعی باکتری‌های واژن را به هم می‌‌زند، در حالی که وظیفه این باکتری‌ها حفظ سلامت بدن است. شست‌وشوی واژن با شوینده‌های حاوی مواد قلیایی به کاهش میزان لاکتوباسیل‌ها منجر می‌شود، باکتری‌هایی که در حفظ محیط اسیدی واژن نقشی موثر دارند و از رشد‌و‌نمو میکروب‌های غیرطبیعی جلوگیری می‌کنند. با شست‌و‌شوی واژینال، در واقع دارید دستی‌دستی سلامت خودتان را به خطر می‌اندازید و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهید.

هم مردان و هم زنان اغلب مایل‌اند ترشح‌های بعد از سکس را کمتر احساس کنند. اگر مساله فقط همین است توصیه می‌شود بخش خارجی اندام‌ تناسلی را با آب بشویید. نیازی به سابیدن نیست و باز هم تاکید می‌شود از کاربرد صابون‌های قلیایی بپرهیزید.

این باور غلطی است که می‌گویند با دوش واژینال و حمام رفتن بعد از رابطه جنسی، می‌توان از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کرد. بنابراین، ضروری است همیشه از قبل آماده و مجهز باشید: از کاندوم استفاده کنید.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More