شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابراهیم رئیسی: دولتمردان به مردم بگویند چه کار کرده‌اند

در ادامه سفرهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی در سفر به استان سیستان و بلوچستان از عملکرد دولت به شدت انتقاد کرده و پرسیده: « دولتمردان باید به مردم بگویند چه کار کرده‌اند؟ اگرمردم احساس کردند مشکلات افزایش یافته دیگر چگونه می‌توانند به دولتمردان اعتماد کنند؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت در جمع علمای سیستان و بلوچستان گفت: «فقر مطلق و بیکاری زندگی مردم را رنج می‌دهد. مردم این خطه اهل کارند اما کار نیست. امروز با مشکلات بسیاری مواجهیم و برخی فقط به ۴۵ هزار تومان یارانه اتکا دارند.»

انتقادات ابراهیم رئیسی از دولت درحالی است که حسن روحانی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری به شدت به آقای رئیسی حمله کرد و گفت: «مردم کسانی را که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند دیگر نمی‌خواهند».

آقای رئیسی در تابستان ۶۷ در اعدام گسترده مخالفان سیاسی نقش اساسی داشت و بعنوان معاون وقت دادستان عضو هیات مرگ بود که درباره اعدام های این دهه تصمیم گیری می کرد.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: «تصور ما این است که این وضعیت قابل تغییر است. مردم در شرایط عادی می سازند اما با تبعیض نمی سازند و این که وضع موجود مولود بی تدبیری باشد نمی پذیرند، می‌توان با مدیریت جهادی و انقلابی از منابع، بهترین استفاده را کرد تا زندگی مردم تغییر کند».

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، نامزدهای جناح اصولگرا وعده داده‌اند که یارانه‌ها را سه برابر کنند و حقوق و دستمزدها را افزایش دهند. وعده هایی که کارشناسان آنها را غیر عملی و فاقد پشتوانه ارزیابی می‌کنند. علی لاریجانی، رئیس مجلس شواری اسلامی نسبت به وعده های فاقد پشتوانه که از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می شود هشدار داد.

همزمان اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به ادعای برخی برای ایجاد شغل و حل مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: کسی که حتی یک روز سابقه اجرایی نداشته و در زندگی اش به روستایی برق نرسانده است ادعا می کند که فلان کار را انجام خواهد داد. آقای جهانگیری گفت: باید از این شخص پرسید که آخه برادر من بر اساس کدام سابقه عملکردی خود چنین وعده هایی می دهی؟ آدم باید چیزی بگوید که جا داشته باشد؟ اینکه در سخنرانی چیزی بگویید دلیل بر انجام آن کار نیست. آیا در مسئولیتی که تاکنون داشته‌ای کارهایی را که باید انجام می دادی، انجام داده ای؟

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و نامزد انتخابات دوازدهم، روز ۲۱ فروردین در واکنش به وعده نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برای افزایش یارانه‌ها گفته بود که مبلغ درآمد دولت از محل حذف یارانه‌ها و میزان یارانه‌ای که باید پرداخت شود، مشخص است و این موضوع «حراجی یا مزایده نیست که رقم را بالا ببرند».

کاظم جلالی،رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، نیز روز در همین زمینه گفته بود: «نباید به شعور مردم توهین کرد، اینکه یارانه‌ها را وسیله قرار دهیم و به نوعی انتخابات را به مزایده بگذاریم، کار غلطی است».

وی ضمن انتقاد از وعده حل «یک‌شبه» مشکلات گفت که «دوران سوپرمن بودن» گذشته است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More