شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اژه‌ای: تکلیف پرونده احمدی‌نژاد به‌زودی روشن می‌شود

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه ۷آذر، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، به انتقادهای محمود احمدی‌نژاد از قوه قضاییه پاسخ داد و از جمله گفت:  تکلیف پرونده احمدی نژاد به زودی روشن می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که چرا احمدی نژاد بازداشت نمی شود، گفت: «تنها توهین به قوه قضاییه مطرح نیست بلکه نسبت به سایر مسائل هم هست. حکمت صبر قوه قضائیه در آینده نه چندان دور مطرح می شود. ایشان گفتند نزدیکان من ۸۰ میلیون نفرند، پاسخ اینجاست آیا همه شما را قبول دارند؟ قطعا اینطور نیست.»
وی به برخی صحبت‌های اخیر احمدی‌نژاد اشاره و تصریح کرد: «این فرد عادت کرده که همین جوری حرف بزند. ایشان گفتند در کل دنیا سازمان زندان‌ها، پزشکی قانونی، ثبت در مجموعه دولت است. آیا شما رفتید و تحقیق کردید؟ بی پایه حرف زدن احمدی نژاد شهره عام و خاص است.»
محسنی‌اژه‌ای به بخش‌های دیگر سخنان احمدی‌نژاد نیز اشاره کرد و گفت: «در مورد اینکه یک روزی قوه قضائیه خوب کار می کرد اما حالا قوه قضائیه خراب شده است. باید گفت حالا چون شما تحت تعقیب قرار گرفتید قوه قضائیه بد شد؟ چرا زمان پست داشتن این حرف‌ها را نمی گفتید؟ این فرد گفته بود که امور زندان ها چه ربطی به قوه قضاییه دارد؟»
وی افزود: «سازمان زندان‌ها در بهمن ماه ۶۴طبق قانون مجلس به عنوان سازمان زندان‌ها درآمد و قبل از آن شورای سرپرستی داشت. اگر بگویم این فرد نمی داند بی‌راه نیست. البته از کسی هم نمی پرسد.»

اخیرا محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، از قوه قضاییه به‌شدت انتقاد کرد و عملکرد این قوه را « اقدام علیه قانون اساسی» دانست و گفت: «ما انقلاب کردیم که قوه قضاییه این طوری بشود. اگر «دیکتاتوری قوه قضاییه» می‌خواستیم که قبلش هم بود.»
وی در یک مصاحبه‌ ۳۹ دقیقه ویدئویی که پنج‌شنبه ۲ آذر در وبسایت «دولت بهار» منتشر شده، گفت: «بدترین حالت این است که اگر از قوه قضاییه بخواهید شکایت کنید باید به خود آن‌ها شکایت کنید. کی هستید که خود را برتر از قانون و مردم می‌دانید؟» وی همچنین گفته بود: «چون دولت وی مچ دزدها را گرفته است، اکنون با اتهام دزدی و فساد از سوی قوه قضاییه روبه‌رو شده است.»
سخنگوی قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به اظهارنظر احمدی‌نژاد در رابطه با غیرعلنی بودن ۹۰درصد دادگاه‌ها پاسخ داد و گفت: «این کاملا دروغ است یک زمانی آزاد بود اما یک زمانی قانون اجازه نداد محتوای دادگاه‌ها پخش شود و این پیشنهاد قوه قضائیه هم نبود.»
وی به سخنان یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد در رابطه با دریافت سکه از سوی برخی از مقامات از جمله سخنگوی دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: «گفتند افراد متعددی از جمله شخص بنده در جلسه‌ای بوده و سکه دریافت کردیم. این کذب محض است، ترکیب جلسه‌ای این چنینی با محوریت اقتصادی تشکیل نشد. البته این فرد در سال‌های دولت نهم به مناسبت‌های مذهبی به اعضای دولت و غیر دولت سکه می‌داد.»

حمید بقایی به تازگی در یک فایل تصویری گفت که در جلسه‌ای در زمان دولت دهم با حضور رییس‌جمهور وقت، محمدرضا باهنر، حسین طائب، حسن فیروزآبادی، محمدعلی عزیزجعفری، ابراهیم رئیسی، غلامحسین محسنی‌اژه ای، غلامرضا مصباحی مقدم، سعید جلیلی سکه طلا دریافت کردند.

 

 

 

 

ابراهیم رئیسی، غلامرضا مصباحی مقدم و محمدعلی جعفری در اظهاراتی دریافت سکه از دولت قبل را
تکذیب کردند و دفتر فرمانده کل سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که معاونت حقوقی سپاه با طرح شکایت رسمی، این تهمت و اقدام خلاف اخلاق را دنبال خواهد کرد.

 

  • جزییات کشف اموال در منزل احمدی نژاد را نمی توانم بگویم

محسنی اژه‌ای به سخنان قاضی‌پور مبنی بر اینکه اموال و مبالغ کلانی در منزل احمدی نژاد کشف شده است گفت: جزئیات را نمی توانم بگویم، به زودی پس از صادر شدن حکم می توان جزئیات را گفت.
نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ۸آبان، اعلام کرد که «در منزل حمید بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال وجه نقد، ۴۵۴ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال از پول نهاد ریاست‌جمهوری موجود بود و می‌گفتند می‌خواستم پس از بهبود ارتباطمان با دولت آقای روحانی، پول‌ها را بازگردانیم این در حالی است که این مبلغ جزو بیت‌المال محسوب می‌شد.»

 

  • محکومیت نازنین زاغری قطعی است

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در گفت‌وگوی هفتگی‌اش با خبرنگاران به موضوع محکومیت نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی- ایرانی زندانی در ایران هم اشاره و تأکید کرد: «محکومیت این فرد قطعی است و در حال گذارندن محکومیت است. اگر روزی طبق قانون مشمول تخفیفات شود، این امر صورت می گیرد. انگلیسی‌ها گفته اند ما در این زمینه تلاش می کنیم که طبیعی است.»

 

 نازنین زاغری
 

«نازنین زاغری- رتکلیف»، که به عنوان مدیر پروژه در بنیاد«تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ در تهران دستگیر شد. مهرماه سال‌جاری، ریچارد رتکلیف،‌ اعلام کرد که او به جرایم جدیدی متهم شده که مجازات آنها می‌تواند ۱۶سال حبس به محکومیت نازنین بیفزاید. در این میان، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز ۲۵ مهر اتهام‌های جدید نازنین زاغری را مطرح و وی را «مسوول آموزش خبرنگاری آن‌لاین بی‌بی‌سی فارسی» معرفی کرد. موضوعی که بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا،۱۰ آبان، ناخواسته برآن صحه گذاشت و در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا به اشتباه درباره نازنین زاغری گفت: زمانی‌که وی بازداشت شد، در حال آموزش روزنامه نگاران در ایران بوده است. گفته‌های وزیرخارجه بریتانیا انتقادهای‌ بسیاری را به‌دنبال داشت تا جایی که وزیر خارجه بریتانیا ناگزیر به عذرخواهی شد. بعد از آن بود که روزنامه‌ی تلگراف گزارش داد که بریتانیا آماده است تا بیش از چهارصد میلیون بدهی خود به ایران را به نشانه «حسن نیت» به تهران بپردازد. اما مقام‌های ایران و بریتانیا بازپرداخت بدهی بریتانیا به ایران را با موضوع نازنین زاغری-رتکلیف کاملا بی‌ارتباط دانستد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More