شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازداشت دو دبیر خبرگزاری فارس

شامگاه دیروز، سه‌شنبه ششم تیرماه، رسانه‌های مختلف از بازداشت دو خبرنگار خبرگزاری فارس به‌ نام‌های حامد طالبی و علی اکبری خبر دادند.

یاسر جبرائیلی، معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود نوشت: «وزارت اطلاعات به دلیل نامعلومی حامد طالبی از دبیران خبرگزاری فارس را احضار و ظاهراً بازداشت کرده است.»

براساس گزارش‌ها، طالبی و اکبری روز سه‌شنبه به وزارت اطلاعات احضار و سپس بازداشت و بعد از چند ساعت هم آزاد شده‌اند.

 

 

گفته شده است که بازداشت این دو دبیر خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط با «سازماندهی» شعار دادن علیه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در راه‌پیمایی روز قدس (جمعه دوم تیرماه) بوده است؛ اما حامد طالبی، پیش از دستگیری، نقش داشتن در این موضوع را تکذیب کرده بود.

در راهپیمایی روز قدس امسال، عده‌ای شعارهای تندی مانند «مرگ بر منافق» و «روحانی، بنی‌صدر پیوندتان مبارک» سر داده بودند که تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و طرفداران حسن روحانی، خواستار برخورد با این مسأله شدند.

این خبر در رسانه‌های اجتماعی بسیار بحث‌برانگیز شده است؛ برخی کاربران از بازداشت این خبرنگاران ابراز رضایت کرده‌اند، اما عده‌ای هم گفته‌اند که از بازداشت هیچ اهل رسانه‌ای - فارغ از جناح سیاسی که به آن نزدیک است- نباید دفاع کرد.

 

  • بیانیه‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به بازداشت حامد طالبی

به گزارش خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی، چهارشنبه هفتم تیرماه با انتشار بیانیه‌ای، از بازداشت حامد طالبی «ابراز انزجار و تأسف» کرده و آن را «غیرقانونی» و «با خط‌دهی و هدایت کانال معلوم‌الحال و به دست دولت تفنگ» خوانده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «بی‌تردید بازداشت طالبی و تخریب هماهنگ میثم مطیعی نشان‌دهنده‌ی تشدید رویکرد امنیتی و رویه‌ی سرکوب منتقدان و بگیروببندی است که هدفی جز ارعاب روشنفکران و خاموش کردن منتقدان در برابر حجم بسیار تخلفات و ناکامی‌های دولت و رئیس‌جمهور وقت ندارد. حال‌آنکه چنین برخوردهایی تنها اثبات‌کننده‌ی حقانیت نقدهاست و بر ثبات قدم منتقدان می‌افزاید».

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More