شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تأیید صلاحیت ۹۲درصد ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات شوراهای شهر

 

به گفته رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای کل کشور، از کل افرادی که در انتخابات شوراهای کشور در سراسر ایران ثبت نام کرده بودند، ۲۶۵ هزار و ۴۲۰ نفر تایید صلاحیت و ۶ هزار و ۲۹۲ نفر رد صلاحیت شدند. همچنین ۱۴ هزار و ۶۷۳ نفر هم از عرصه رقابت‌ها انصراف دادند.
محمد محمودی شاه‌نشین با اعلام این خبر گفت:«  بیش از ۹۲ درصد از ۲۸۶ هزار و ۳۸۵ نفری که در انتخابات شوراهای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند، تایید صلاحیت شدند.»
رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها خاطر نشان کرد: «۲۳۱ هزار و ۳۴۵ نفر از ثبت‌نام کنندگان، در حوزه روستایی بودند که ۸ هزار و ۷۹ نفرشان انصراف دادند. همچنین ۲۱۹ هزار و صد نفر تایید صلاحیت و چهار هزار و ۱۶۶ نفر رد صلاحیت شدند.»
محمودی شاه‌نشین در ادامه با اشاره به ثبت نام کنندگان دربخش روستایی و شهری گفت: « بیش از ۹۴ درصد از ثبت‌نام کنندگان روستایی و بیش از ۸۴ درصد از ثبت‌نام کنندگان شهری، در انتخابات شوراها تایید صلاحیت شدند.»
وی با اشاره به تعداد تایید صلاحیت شدگان بخش روستایی گفت: « این تعداد قرار است بر سر ۱۲۰ هزار و ۸۷۳ کرسی باهم به رقابت بپردازند.»
رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها درباره شعب اخذ رای گفت: «بر اساس آمار منتشر شده از هیات‌های اجرایی، ۶۷ هزار و ۶۰۱ شعبه اخذ رای در کل کشور وجود دارد که ۹ هزار و ۷۵۳ شعبه از آن ها، مکانیزه هستند.»

به گفته محمودی شاه‌نشین در ۱۴۱ شهر کشور که شوراهای ۷ و ۹ نفره دارند، انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آمار تایید صلاحیت شدگان در هیات‌های نظارت و اجرایی چقدر متفاوت بود، گفت: «هیات‌های اجرایی صلاحیت ۲۷۲ هزار و ۹۳۰ نفر را تایید و ۹ هزار و ۲۶۱ نفر را رد کرده بودند. بعد از این مرحله، وقتی پرونده‌ها به هیات‌های نظارت آمد، تعدادی از داوطلبان انصراف دادند که در نهایت صلاحیت ۲۶۵ هزار و ۱۲۱ نفر در هیات‌های نظارت تایید و ۹ هزار و ۸۳۵ نفر رد شدند.
گفتنی است: «تعداد کل ثبت‌نامی‌های شهری ۵۵ هزار و ۴۰ نفر بودند که  از این تعداد، ۶ هزار و ۵۹۴ نفر انصراف دادند و در نهایت ۴۶ هزار و ۳۲۰ نفر تایید صلاحیت و دو هزار و ۱۲۶ نفر رد صلاحیت شدند.  تعداد کرسی‌های شوراها در شهرها نیز ۶ هزار و ۷۳۷ عدد است که تایید صلاحیت شدگان شهر بر سر این تعداد به رقابت می‌پردازند.
 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More