شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خیز رهبری برای کنترل کامل دانشگاه آزاد

 

با برکناری یاسرهاشمی از ریاست دفتر هیأت امنای دانشگاه آزاد به نظرمی‌رسد پلان هاشمی‌زدایی از دانشگاه آزاد کلید خورده است. با توجه به اینکه محسن هاشمی بعد از حضور رسمی در شورای شهر باید از سمت معاونت عمرانی در دانشگاه آزاد استعفا دهد و با برکناری ناگهانی حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد در ماه قبل، به‌نظر می‌رسد که آیت الله خامنه‌ای تصمیم گرفته است در فقدان هاشمی رفسنجانی به فتح کامل دانشگاه آزاد اقدام کند. چند سال پیش نیز رهبر ایران تلاشی در این زمینه انجام داد که با واکنش تند هاشمی رفسنجانی روبه‌رو شد . هدف آنها این است که دانشگاه را از حالت وقف خارج کنند و کنترل آن به دست شورای عالی انقلاب فرهنگی و رهبری سپرده شود . اما دانشگاه آزاد چه اهمیتی دارد و چرا محل چنین تنازعی قرار گرفته است :

 الف- دانشگاه آزاد سومین دانشگاه جهان از لحاظ تعداد دانشجو محسوب می‌شود و در عین حال بزرگ‌ترین دانشگاه خاورمیانه است. گستردگی دانشگاه در اقصی نقاط ایران آن‌را تبدیل به یک رسانه  عمومی هم کرده است. کنترل دانشگاه به معنای مدیریت بخشی از فضای عمومی است که هم در زمان انتخابات می‌تواند اهمیت پیدا کند و هم درتغییرات مهم درساختارسیاسی کشور از جمله در تغییر رهبری.

ب- دانشگاه آزاد ثروتمندترین دانشگاه ایران محسوب می‌شود. دانشگاه آزاد در طول سال‌ها از طریق دریافت شهریه ، کمک‌های دولتی، کمک‌های مردمی و نیز دریافت املاک و مستغلات به عنوان وقف موقعیت ممتازی از لحاظ منبع مالی دارد . به عبارت دیگر این نهاد به عنوان یکی از ثروتمندترین کمپانی‌های اقتصادی در آمده است. این منبع مالی در سازماندهی و شبکه چینی گروه‌های اجتماعی نقش مهمی دارد و همچنین می‌تواند در مواقع ضروری محل پرداخت هزینه‌هایی باشد که از طریق نهادهای دولتی امکان پرداخت آنها نیست.

ج- دانشگاه آزاد نقش مهمی در تربیت دانشجویان دارد نیروهای اصولگرا با کنترل دانشگاه آزاد چه از طریق تنظیم محتوای دروس و چه از طریق اساتید و چه از طریق حمایت‌های مادی و معنوی از دانشجویان همراه و همفکر سعی می‌کنند نیروی تحصیل‌کرده همراه و همگون نظام و مورد اعتماد سیستم را تربیت کنند که بعدا آنها را بتوانند در سطوح مختلف اجتماعی رسوخ دهند. در دانشگاه‌های دولتی چنین امکانی  به‌خاطر کنترل دولت بسیار کمرنگ‌تر است.

د- شبکه اساتید نمادی از آینده رهبری علمی ایران است رهبر ایران مایل است که از طریق دانشگاه آزاد هم بتوانند افراد مورد حمایت خود را به شبکه اساتید وارد کنند وموقعیت اجتناعی مناسبی برای آنها فراهم کند و هم در مواقعی که به بسیج سیاسی نیاز دارند عنوان حمایت اساتید از فرد یا سیاست خاصی دارای اهمیت تبلیغاتی برجسته‌ای در افکار عمومی است. علاوه بر این پیدا شدن چنین امکانی  برای دست‌یابی به مقام استادی در دانشگاه زمینه‌های وفاداری منفعتی هواداران اصولگرا را به رهبری بیش از پیش افزایش می‌دهد.

هـ - بی اثرکردن و کاهش نفوذ سید حسن خمینی نیز از دستاوردهای دیگراین اقدام است. از آنجا که سید حسن خمینی جزو هیأت موسس دانشگاه بود و به‌نظر می‌رسید که بعد از هاشمی رفسنجانی او به این سمت گماشته شود اما با انتصاب ولایتی مشخص شد که کاهش نفوذ و به حاشیه راندن سید حسن خمینی در دانشگاه آزاد نیز از اهداف اقدامات جدید است . با توجه به بحث جانشینی سید حسن خمینی  او کاملا باید از امکانات ومنابع عمومی قدرت دور نگهداشته شود تا  نتواند در موقعیت  جانشینی به عنوان مدعی حضور پیدا کند.

کنترل و تصاحب دانشگاه آزاد توسط رهبری و جریان اصولگرا در صورتی که تحقق یابد یکی از بزرگ‌ترین منابع انسانی و مالی را  در اختیار آنها برای نفوذ آینده آنها در سیستم قرار داده است.

 

کارشناس مسائل سیاسی
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More