شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادستان تهران: دولت حق دخالت در پرونده فعالان محیط زیست را ندارد

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در واکنش به اظهارات اخیر رئیس سازمان محیط زیست، «مبنی بر اینکه فعالان محیط زیست جاسوس نیستند»، تاکید کرد که «آنها حق دخالت در پرونده فعالان محیط زیست را ندارند».

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، روز چهارشنبه دوم خرداد، جعفری دولت‌آبادی با اشاره اظهارات منتشر شده کلانتری در رسانه‌ها،‌ گفت که کلانتری اقدامات قوه قضاییه را زیر سوال برده است.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به اینکه «تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه صورت می‌گیرد»، افزود: «کلانتری به چه مجوزی در پرونده‌های قضایی دخالت می‌کند؛ و مبنای اظهارات وی که هیچ دسترسی و اطلاعی از پرونده قضایی نداشته است، چه است».

او همچنین مدعی شد که اظهارات کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست بر مبنای گزارش هیات متشکل از برخی وزرای دولت و همچنین معاون حقوقی ریاست جمهوری است.

دادستان تهران گفت که این هیات تشکیل شده هیچ دسترسی به پرونده و محتویات آن ندارد بنابراین حق اظهارنظر و دخالت ندارند.

جعفری دولت‌آبادی همچنین افزود که تحقیقات پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت‌های محیط زیست به زودی به پایان می‌رسد.

او همچنین تاکید کرد که دستگاه‌های دولتی به ویژه رئیس سازمان محیط زیست به جای چنین اظهارنظرهایی، در خصوص خروج کاوه مدنی از ایران توضیح دهند.

دادستان تهران، تشخیص «جاسوس» بودن را از اختیارات مراجع قضایی دانست و گفت اظهارنظر از سوی مسئولان اجرایی و دیگر اشخاص مغایر مقررات موجود است.

جعفری دولت‌آبادی در پایان گفت که تعبیراتی مانند «متهمان باید بزودی آزاد شوند»،‌ در«حد» کلانتری و مسئولان دولتی نیست.

رئیس سازمان حفاظت زیست ایران یکم خرداد ماه در همایش روز جهانی تنوع زیستی، گفت که وزارت اطلاعات به این نتیجه رسیده هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن فعالان بازداشت شده محیط زیست وجود ندارد، بنابراین آنها باید آزاد شوند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More