شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بحرین بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک دیگر را به اتهام پولشویی تحت پیگرد کیفری قرار داد

دادستانی کل بحرین بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک دیگر را به اتهام پولشویی بیش از ۱/۳ میلیارد دلار، تحت پیگرد کیفری قرار داد.

علي بن فضل البوعینین، دادستان کل بحرین، روز سه‌شنبه اعلام کرد در چارچوب تحقیقات فشرده دادستانی عمومی در مورد اتهام پولشویی برخی مقام‌های بانک المستقبل بحرین و بانک‌های ایرانی مرتبط با آن‌ها در خارج از کشور در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، اقدام‌های بانکی غیرقانونی دیگری کشف شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، بانک مرکزی ایران دستورالعملی درباره چگونگی استفاده از سیستمی غیرقانونی برای پنهان کردن مبدا و جابه‌جایی وجوه منتقل‌شده به حساب بانک‌های ایرانی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه معاملات بانکی ارائه کرده بود.

همچنین بر اساس این گزارش، مسئولان بانک المستقبل در همکاری با دیگر مقام‌های بانکی ایران و بانک مرکزی این کشور، عملیات ارسال و انتقال پول را انجام می‌دادند و از طریق این سیستم بیش از ۱/۳ میلیارد دلار دریافت کردند.

دادستانی کل بحرین بر اساس شواهد زیادی که به دست آورده، علاوه بر بانک مرکزی ایران و بانک المستقبل بحرین، اتهام‌هایی را متوجه بانک ملی و بانک صادرات و دیگر بانک‌های ایران مطرح کرده است.

آبان‌ماه سال گذشته، دادگاه عالی کیفری بحرین سه مسئول بانک المستقبل را که به تخلف‌های مالی و پولشویی متهم شده‌اند، به ۵ سال زندان و یک میلیون دینار بحرین معادل ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

روزنامه الشرق‌الاوسط گزارش داد این دادگاه بانک مرکزی ایران و بانک‌های درگیر در این پرونده از جمله بانک المستقبل را  به جریمه نقدی محکوم کرد.

دادگاه عالی کیفری بحرین همچنین دستور توقیف کلیه وجوهی را که این بانک‌ها قصد داشتند به‌طور غیرقانونی انتقال دهند، صادر کرد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More