شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شبکه کانادایی: تورنتو به قطب پولشویی حکومت ایران تبدیل شده است

شبکه گلوبال نیوز کانادا به نقل از فعالان حقوق بشر و کارشناسان مقابله با پولشویی گزارش داد از زمان تشدید تحریم‌های ایران در سال ۲۰۱۰، شهر تورنتو به یکی از قطب‌های پولشویی حامیان جمهوری اسلامی تبدیل شده و دولت کانادا در این مدت برای مقابله با «رشد انفجاری» شبکه‌های زیرزمینی نقل و انتقال ارز کاری نکرده است.  

این گزارش به نقل از منابع آگاه در زمینه مقابله با پولشویی نوشت: «صرافی‌های تورنتو به حکومت ایران کمک می‌کنند تا تحریم‌ها را دور بزند.»

گلوبال نیوز به نقل از یک تاجر ارز که نامش فاش نشده نوشت: تا پیش از سال ۲۰۱۰ حدود پنج صرافی ایرانی در تورنتو وجود داشت، اما هم‌اکنون تعداد این صرافی‌ها به بیش از ۷۰ واحد رسیده است.

گری کلمنت، کارشناس سابق مبارزه با پولشویی پلیس کانادا، به گلوبال نیوز گفت او طی چندین نامه نتایج تحقیقات خود در مورد این صرافی‌ها را به اطلاع مقامات دولت، از جمله وزیران دارایی کنونی و سابق کانادا، رسانده و به آنها در مورد «گسترش بازار زیرزمینی برای نقل و انتقالات ایران» هشدار داده است.

کلمنت گفت: کارتل‌های پولشویی کانادا را به «قطبی برای تامین مالی تروریسم دولتی ایران» تبدیل کرده‌اند.

او گفت: در حالی‌که چین شبکه پولشویی خود را در ساحل غربی کانادا گسترش داده، شبکه پولشویی در ساحل شرقی این کشور مرتبط با حکومت ایران است.

گلوبال نیوز افزود: بسیاری از منتقدان، از جمله کلمنت، معتقدند پلیس کانادا برای تحقیق و تفحص در مورد پولشویی بین‌المللی «توانایی کمی» دارد و در همین حال و با وجود خطر فزاینده کارتل‌های پولشویی مرتبط با ایران، در سال ۲۰۲۰ واحد مقابله با جرایم مالی خود در آنتاریو را نیز تعطیل کرد.

در ۱۴ ژانویه، ۲۵ دی ماه، گلوبال نیوز در پی انجام یک بررسی گزارش داده بود که یکی از عوامل اطلاعاتی پلیس کانادا به این متهم شده که اطلاعات عملیات پلیس کانادا را به شبکه جنایی آلتاف خانانی، یکی از کارتل‌های پولشویی مرتبط با سازمان‌های تروریستی و حکومت ایران، می‌فروخته است.

این گزارش با استناد به تحقیقات دولت آمریکا و بیانیه‌های وزارت خزانه‌داری این کشور، نوشت: «تعدادی از صرافی‌های تورنتو با شبکه‌ جهانی خانانی همکاری کرده و هر ساله مقادیری نجومی را برای قاچاقچیان مواد مخدر و سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله لبنان پولشویی می‌کنند.»

در مهر ماه، بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آنها میلیاردها دلار را با پولشویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنابر این گزارش، دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ جمهوری اسلامی توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، را مورد تهدید قرار داده‌اند.

در این گزارش همچنین عنوان شده است که مقامات رژیم و افراد وابسته به آنها با میلیاردها دلار پولی که از ایران به کانادا برده‌اند املاک گران‌قیمت خریداری کرده و در تورنتو و ونکوور زندگی مجللی دارند. همچنین بسیاری از صرافی‌های تورنتو و شهرهای دیگر پولشویی بین ایران و کانادا را تسهیل می‌کنند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، از جمله این افراد به محمود رضا خاوری، مدیر قبلی بانک ملی ایران، که پس از اختلاس دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به کانادا گریخت اشاره کرد که اکنون با خانواده‌اش در تورنتو زندگی می‌کند و در چندین کسب‌وکار، از جمله پنج رستوران، سرمایه‌گذاری کرده است. 

  

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More