شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خانواده فرهاد وثوقی: فرزندمان در زندان خرم‌آباد بر اثر شکنجه کشته شده است

 

یکی از اعضای خانواده فرهاد وثوقی، شهروندی که در زندان مرکزی خرم‌آباد جان خود را از دست داد، به ایران اینترنشنال گفت آن‌ها شواهدی دارند که تایید می‌کند فرهاد پس از ضرب‌وشتم و شکنجه از سوی یکی از مسئولان زندان، دچار ضربه مغزی شده و جان باخته است.

پیشتر، داریوش شاهون‌وند، دادستان خرم‌آباد، گزارش‌ها درباره قتل فرهاد وثوقی را تایید کرده و در عین حال بدون اشاره به جزئیات گفته بود که او در یک درگیری کشته شده است.

شاهد علوی، عضو تحریریه ایران اینترنشنال، گفت که فرهاد وثوقی حدود سه هفته پیش و مصطفی برادرکوچک‌تر او سه ماه قبل بازداشت شده بودند.

اطلاعات ایران اینترنشنال نشان می‌دهد فرهاد وثوقی یک روز پیش از مرگش از سلول انفرادی به بند عمومی زندان منتقل می‌شود و به برادرش و دیگر زندانیان می‌گوید که مدیر داخلی زندان او را در انفرادی شکنجه کرده و حالش خوب نیست.

به گفته علوی، حال  فرهاد وثوقی در بند عمومی بد بوده، اما مقام‌های زندان او را به بهداری منتقل نکردند و او در زندان فوت کرده است.

 

 

خانواده  فرهاد وثوقی همچنین خواستار بازبینی دوربین‌های زندان شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر از کشته شدن فرهاد وثوقی، زندانی ۲۷ ساله، بر اثر شکنجه نیروهای امنیتی زندان مرکزی خرم‌آباد خبر داده بود.

دادستان خرم‌آباد اما مرگ او به دلیل شکنجه را رد کرد.

او گفت که این زندانی «با دو الی سه نفر در زندان درگیر می‌شود که پس از این درگیری، مورد اصابت ضربه قرار می‌گیرد».

شاهون‌وند اضافه کرد: «بررسی‌های اولیه پزشکی نشان می‌دهد احتمال وقوع مصرف مواد افیونی و مواد مخدر نیز وجود دارد که البته این موضوع نیز در حال بررسی است.»

دادستان خرم‌آباد اعلام نکرد که این افراد ماموران زندان بوده‌اند یا زندانیان و تنها گفت که اگر مشخص شود فردی یا اشخاصی «در فوت او مقصر بودند بدون هیچ‌گونه مماشاتی با آن‌ها برخورد خواهد شد».

سخنان این مقام قضایی درباره درگیری وثوقی با چند نفر در زندان در حالی بیان شده که سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده بود او از روز دوم بازداشت تا زمان قتل در زندان «در سلول انفرادی» محبوس بوده است.

 

 

برادر فرهاد وثوقی با تایید کشته شدن او در زندان مرکزی خرم‌آباد به این سازمان حقوق بشری گفته بود که جسد برادرش را در پزشکی قانونی خرم‌آباد مشاهده کرده که «مورد شکنجه غیرانسانی» قرار گرفته بوده است.

 بنابر این گزارش، فرهاد وثوقی، متاهل و پدر یک کودک سه ماهه، اهل هرسین و ساکن روستای تنگ‌پری شهرستان نورآباد در استان لرستان بود که از مدتی قبل به همراه برادرش مصطفی وثوقی و به اتهام مشارکت در قتل حسین جوزی بازداشت و زندانی شده بود. 

به‌تازگی برخورد فیزیکی ماموران پلیس با برخی متهمان و همچنین دورگردانی و کتک زدن آن‌ها در سطح چند شهر در رسانه‌های اجتماعی و مطبوعات مورد انتقاد قرار گرفت. 

چند هفته پیش، مهرداد سپهری، مرد جوانی در مشهد، در پی آزار و شکنجه یک مامور پلیس حین بازداشت جانش را از دست داد. برادر مهرداد سپهری به ایران اینترنشنال گفت که او ۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفته و قبل از انتقال به بیمارستان جان‌ باخته است و آثار شکنجه و ضرب و جرح در نقاط مختلف بدنش وجود دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More