شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دسترسی «آنلاین» آژانس به برنامه‌های هسته‌ای ایران

 

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شیوه کنونی را نوعی «راستی آزمایی» دانست و از « دسترسی آنلاین آژانس به تمام برنامه‌های هسته‌ای ایران» خبر داد.

نماینده قم روز سه‌شنبه ۱۴آذر، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در این زمینه تاکید کرد: «دوربین‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌صورت آنلاین تمام فعل و انفعالات ایران را در مراکز مختلف مرتبط ثبت می‌کنند و به طور منظم نیز اقدام به تخلیه دوربین‌‌های مذکور کرده و  آنچه موجود است را در اختیار می‌گیرند.»

مجتبی ذوالنوری با بیان اینکه «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اصراری بر راستی آزمایی ندارد»، افزود: «موارد مذکور در ماه به میلیون‌ها قطعه عکس و فیلم می‌رسد، بنابراین چیزی از چشم نظارتی دوربینی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پوشیده نیست که به راستی آزمایی نیاز باشد.»

به گفته‌ی رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس، «راستی‌آزمایی بهانه آمریکایی‌ برای دخالت در حوزه توان موشکی جمهوری اسلامی است.»

وی همچنین در رابطه با برنامه موشکی ایران، تاکید کرد: «برنامه دفاعی و توان موشکی ایران ارتباطی با برجام ندارد، آژانس نیز مکانیزم کنترل بر توان دفاعی و موشکی را از زاویه گرایش به سمت هسته‌ای شدن در اختیار دارد به نوعی که از نزدیک نشت رادیواکتیو را کنترل کرده است.»

ذوالنوری با اشاره به این‌که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیش از این نمی‌تواند به نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران بپردازد»، گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که تمام دسترسی‌های ممکن بر حسب مفاد برجام را در اختیار دارد.»

ذوالنوری، یادآور شد: « توان دفاعی ایران نه تنها قابل مذاکره نیست لذا هیچ کشور، دولت و نهاد بین‌المللی اجازه دخالت در توان موشکی ما را ندارد، بنابراین جمهوری اسلامی در صورت طرح موارد این چنینی هم برخورد جدی خواهد کرد.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More