شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علی ربیعی حمایت نماینده دولت از مصوبه افزایش غنی‌سازی اورانیوم را رد نکرد

در حالی که دولت حسن روحانی تاکنون چندین بار تصویب قانون لغو اجرای پروتکل الحاقی و افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط مجلس را مورد انتقاد قرار داده،‌ اکنون علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ تایید کرده که نماینده دولت از این طرح در مجلس حمایت کرده بود.

ربیعی روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه در حاشیه جلسه هفتگی هیات دولت در پاسخ به سوالی، اظهارات مطرح‌شده درباره حمایت سخنگوی سازمان انرژی اتمی، به عنوان نماینده دولت، از طرح موسوم به «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در کمیسیون انرژی و صحن مجلس، آن را از جنبه فنی خواند.

ربیعی در این زمینه گفت: «عمده مباحث سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کمیسیون در خصوص مسائل فنی بوده است.»

به‌تازگی مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در واکنش به انتقادات دولت از مصوبه نمایندگان اعلام کرد که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی،‌ روز ۱۰ آذرماه به عنوان نماینده دولت از «هماهنگی با مجلس» و «موافقت» با طرح سخن گفته بود.

با این حال، ربیعی اضافه کرد نماینده دولت با این طرح از جنبه «سیاسی» مخالفت کرده بود. 

سخنگوی دولت اشاره کرد: «سازمان انرژی اتمی در انتهای مهرماه در نامه‌ای سری به رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با برشمردن توانایی‌های فنی این سازمان، در بعد سیاسی به صراحت اعلام کرد که با توجه به جمیع جهات از هرگونه اقدام تقنینی جدید خودداری شود.»

علی ربیعی در ادامه خطاب به نمایندگان گفت:‌ «شاید مناسبات مجلس به گونه‌ای است که تعدادی از نمایندگان به برخی از نامه‌‌ها دسترسی ندارند، اما انتظار می‌رود حداقل اگر بنا به هر دلیلی مذاکرات صحن علنی را نمی‌توانند دنبال کنند، مشروح مذاکرات را مطالعه کنند.»

او مخالفت دولت در جریان تصویب این طرح را «غیر قابل تشکیک» خواند.

پیش از این و بلافاصله پس از آنکه مجلس ایران طرح تشدید فعالیت‌های هسته‌ای را در واکنش به کشتن محسن فخری‌زاده تصویب کرد،‌ سخنگوی دولت برنامه هسته‌ای را خارج از اختیار مجلس خوانده و از مخالفت دولت با آن سخن گفته بود.

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری، نیز این مصوبه را «مضر» خوانده و به صورت تلویحی خطاب به نمایندگان خواسته بود «هول» نشوند و اجازه دهند «باتجربه‌ها» در حوزه دیپلماسی کار خود را انجام دهند.

طرح جنجالی که مجلس ایران تصویب کرده و به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است دولت را موظف می‌کند فورا غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کند و در صورت عدم رفع تحریم‌ها ظرف سه ماه اجرای پروتکل الحاقی را هم به صورت مرحله‌ای متوقف کند.

این مصوبه پس از تصویب نهایی،‌ بنا بر اعلام یک عضو هیات رییسه مجلس،‌ در مهلت قانونی توسط روحانی ابلاغ نشد و به همین دلیل محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس، خود اقدام به ابلاغ آن کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More