شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صادق لاریجانی: اداره فضای مجازی کشور خلاف امنیت ملی است

 

آملی لاریجانی،‌ رئیس قوه قضاییه،‌ خطاب به رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور گفت: «به همه افراد زیرمجموعه خود هشدار بدهید که هیچگونه فسادی از سوی بنده و دستگاه‌های نظارتی تحمل نخواهد شد.»

رئیس قوه قضاییه روز پنج‌شنبه ۵بهمن در نشست رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان سراسر ایران با بیان این که «گاه در مبارزه با فساد دچار افراط و تفریط می شویم»، خاطرنشان کرد: «گاهی در مجموع مساله فساد رها می‌شود و گویی هیچ فسادی نیست و گاهی می‌بینیم هر مسوولی از هر تریبونی از فساد سخن می‌گوید که این یک سیاه‌نمایی بی‌وجه و خلاف واقع و منشأ تخریب اعتماد عمومی است.»

آملی لاریجانی ضمن تکذیب «فساد سیستماتیک» در ایران تاکید کرد: «برخی از وجود فساد سیستماتیک در کشور سخن می‌گویند که ما به هیچ عنوان این موضوع را قبول نداریم. فساد در کشور سیستماتیک نیست.»

وی گفت:« انجام وظایف نظارتی دستگاه قضایی نیازمند کار جهادی و اولویت‌بندی صحیح است.»

به گزارش ایلنا،‌رئیس دستگاه قضا،‌ در جریان تجمعات اعتراض‌آمیز ضدحکومتی اخیر در ایران،‌ از مدیران قضایی سراسر کشور، نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی برای برخورد با  معترضانی که وی آن‌ها را «آشوبگر» نامیده است،‌ قدردانی کرد.

آملی لاریجانی ضمن اشاره به موضوع بازداشت‌های موقت خاطرنشان کرد: «در این زمینه نیز باید نظارت کاملی صورت گیرد تا صدور قرار بازداشت موقت به حداقل برسد و در مواردی که واقعا می‌توان از این قرار استفاده نکرد، به هیچ عنوان صادر نشود. از سوی دیگر نباید به گونه‌ای باشد که به عنوان مثال قرار وثیقه در زمانی صادر شود که امکان تودیع آن وجود نداشته باشد و متهم به ناچار روانه زندان شود.»

آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی برای صدور مجازات‌های جایگزین حبس به ویژه با توجه به مشکلات عدیده سازمان زندان‌ها از نظر بودجه، امکانات و فضای فیزیکی نیز یادآور شد: «در حال حاضر ظرفیت‌های بسیار خوبی در قانون وجود دارد و رؤسای کل دادگستری‌ها باید نظارت کنند که این ظرفیت‌ها در صدور حکم و همچنین تبدیل مجازات و اجرای آن از سوی قضات مورد استفاده قرار گیرد.»

رئیس قوه قضاییه در ادامه این جلسه در مورد فضای مجازی، گفت: «فضای مجازی در  ایران به شکلی که امروز اداره می‌شود، صد درصد خلاف امنیت ملی است.»

وی با اشاره به این‌که تمام اطلاعات شهروندان در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد و مبادله داده‌ها تحت رصد آنهاست، تصریح کرد:‌ «دشمنان با در اختیار داشتن این امکان و پالایش این داده‌ها به انحای مختلف می‌توانند اطلاعات گوناگون را از داخل کشور بدست آورند و با دستیابی به ذائقه مخاطبان ضمن انواع شایعه‌پراکنی‌ها علیه نظام و امنیت کشور اقدام کنند.»

آملی لاریجانی، در عین حال افزود: « ما هرگز قائل به بستن فضای مجازی نیستیم بلکه می‌گوییم باید خودمان مسیری امن ایجاد کنیم.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More