شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کدخدایی از توافق دولت و مجلس برای افزایش نیافتن قیمت بنزین خبر داد

 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۳۰ دی ماه در یک نشست خبری با خبرنگاران به سوالات آنها در مورد لایحه بودجه ۹۷، تخلفات محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران، تعریف رجل سیاسی و بودجه شورای نگهبان پاسخ داد.

او گفت که دولت و مجلس به این نتیجه رسیدند که قیمت حامل‌های انرژی برای سال ۹۷ افزایش پیدا نکند.

ارائه بودجه سال ۹۷ توسط دولت به مجلس که بر اساس آن قیمت برخی حامل‌های انرژی از جمله بنزین و گازوئیل افزایش می‌یافت یکی از دلایل ناآرامی‌های اخیر در کشور عنوان شده بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره گزارش محمدعلی نجفی شهردار تهران درباره تخلفات محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران و اینکه آیا در صورت کاندیداتوری محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری این تخلفات در بررسی صلاحیت وی موثر خواهد بود یا نه گفت: اگر مستنداتی درباره تخلفات هر یک از کاندیداها به شورای نگهبان ارائه شود ما آن را بررسی خواهیم کرد و آن بخشی را هم که مربوط به قوه قضاییه است ارسال می‌کنیم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره واکنش شورای نگهبان به موادی از لایحه بودجه سال 97 که براساس آن حامل‌های انرژی گران می‌شود گفت: «آنطور که اطلاع یافته‌ایم دولت و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این افزایش قیمت در زمینه حامل‌های انرژی صورت نگیرد.

او همچنین در مورد جزئیات تخلفات صورت گرفته در انتخابات ریاست جمهوری و احکام انفصال برای برخی مدیران دولتی گفت: اعلام گزارش تخلفات در حوزه صلاحیت قوه قضاییه است و آنچه برای ما ارسال کرده‌اند مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به صدور حکم هم شده که در نتیجه آن برخی از مدیران تبرئه شده و اتهامات برخی دیگر در حل رسیدگی است و چون مسیری است که در حال انجام است وارد جزئیات نمی‌شویم چون از حیطه مسئولیت ما خارج است.

کدخدایی همچنین درباره آخرین اخبار در مورد رسیدگی به تعریف «رجل سیاسی» گفت: بخش عمده رسیدگی به این موضوع در شورای نگهبان به اتمام رسیده است.

سخنگوی شورای نگبهان درباره جزییات تعریف رجل سیاسی نیز گفت: معیارها و شاخص‌های رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن که طبق سیاست‌های کلی اصل 44 برعهده شورای نگهبان قرار گرفته شده است مورد بررسی قرار گرفت و نهایی شد.

او اضافه کرد: این بررسی در دو بخش سیاسی و مذهبی بودن و مدیر و مدبر بودن و شرایط و معیارهای لازم جهت تشخیص رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای ریاست جمهوری تعیین شد.

کدخدایی در تشریح عبارت رجل سیاسی و مذهبی گفت: افرادی که آگاهی لازم به دین اسلام و تقید به مبانی اسلامی و کسانی که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل سیاسی و اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی به نحوی باشد که مسائل نظام اسلامی لحاظ شده باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: «رجل سیاسی و مذهبی باید شخصی باشد که از شایستگی‌های لازم و نگرش‌های فردی برخوردار باشد و از عقلانیت و منش صحیحی در این حوزه برخوردار باشد و متناسب با انجام مسئولیت‌های ریاست جمهور و صلاحیت‌های لازم برای ایفای وظایف ریاست جمهوری و ارائه برنامه‌ها در چارچوب وظایف قوه مجریه و سیاست‌های کلی نظام شامل شود.

وی ادامه داد: نکته جدید این است که اعضای شورای نگهبان معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه و توان مدیریت برای کاندیداهای ریاست جمهور را مد نظر قرار دهند که درمورد موارد کلی به توافق رسیده‌ایم و سعی داریم پس از جمع‌بندی نهایی آن را به مجلس ابلاغ کنیم زیرا رئیس مجلس کارگروهی را تعیین کرده است تا موضوع را پیگیری کند.»

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره چند برابر شدن بودجه شورای نگهبان در لایحه بودجه سال۹۷، گفت: بودجه شورای نگهبان مانند سایر دستگاه‌ها پیش‌بینی و تصویب می‌شود.

کدخدایی با اشاره به اینکه در بودجه سال 97 هفت درصد پیش‌بینی افزایش بودجه شورای نگهبان صورت گرفته است، گفت: این درحالی است که معمولا بخشی از بودجه‌های مصوب نیز به دستگاه‌ها اختصاص داده نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان با ذکر اینکه ردیف بودجه شورا مانند بقیه دستگاه‌ها در چند بخش خلاصه می‌شود، گفت: این بخش‌ها عبارتند از پاسداری از احکام اسلام، نظارت بر قوانین و مصوبات و نیز نظارت بر انتخابات که هر سال به صورت موردی اختصاص داده می‌شود همانطور که در سال‌های گذشته چنین بوده است.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More