شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمالوندی: آمریکایی‌ها می‌خواهند نظر خودشان را در مورد برجام، به دنیا بقبولانند

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به گزارش آسوشیتدپرس در مورد سخنان اخیر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در رسانه‌های ایران نیز انعکاس یافته است، آن را غیردقیق خواند و گفت این‌گونه موضوعات با هدف فضاسازی علیه ایران دنبال می‌شود و رسانه‌های ما نباید چنین فرصتی را به آن‌ها بدهند.

کمالوندی روز شنبه ۱۱ شهریورماه، در حاشیه‌ی بازدید تعدادی از رسانه‌های داخلی از تأسیسات غنی‌سازی نطنز، در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به آن‌چه یک خبرگزاری آمریکایی از صحبت‌های یوکیا آمانو درباره‌ی فعالیت‌های هسته‌ای ایران و نظارت بر تأسیسات هسته‌ای مطرح کرده است، گفت: «رسانه‌های آمریکایی علاقه‌مندند آن‌چه مدنظر خودشان است را در تحلیل‌ها و برداشت‌هایشان از اظهارات مقامات بین‌المللی در رابطه با برجام، به افکار عمومی در دنیا بقبولانند؛ اما ما نباید صرفاً انتشاردهنده‌ی دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها باشیم».

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، روز نهم شهریورماه در گزارشی آورده بود که «یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ادعای ایران را مبنی‌بر این‌که سایت‌های نظامی آن کشور، خارج از حوزه‌ی بازرسی آژانس هستند، رد کرده و گفته است که آژانس درصورت ایجاد ظن هرنوع فعالیت‌ هسته‌ای مخفی، نیازمند دسترسی به همه‌ی اماکن مرتبط است و در چنین مواردی، تمایزی بین اماکن نظامی و غیرنظامی وجود نخواهد داشت».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، بدون اشاره به نام رسانه، گزارش بالا در مورد سخنان آمانو را غیردقیق خواند و گفت: «هدف از بازرسی، لزوماً بازدید از سایت‌های نظامی نیست؛ بلکه منظور، سایت‌های هسته‌ای است و این مطالب صرفاً تحلیل یک رسانه‌ی خاص است. اگر آژانس سوال و ابهام داشته باشد، مطرح می‌کند و ما پاسخ می‌دهیم و در برخی موارد ممکن است قصد بازرسی و دسترسی به تأسیسات را بخواهد که آن درخواست و سؤالات باید بررسی شود».

کمالوندی بخش عمده‌ای از این مسائل را ناشی‌از بدبینی‌هایی دانست که در گذشته ایجاد و منجربه دادن دسترسی‌هایی مدیریت‌شده به سایت پارچین شده بود؛ او درضمن، تأکید کرد که آن پرونده دیگر بسته شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، سه مسیر را در تعامل با آژانس برشمرد که شامل «پادمان» و «پروتکل» و «برخی موارد برجامی» است و در هیچ‌یک از آن‌ها، دسترسی به سایت‌های نظامی مطرح نیست.  

او همچنین تأکید کرد که الان هیچ مورد خاصی با آژانس روی میز نداریم که آن‌ها از ایران دسترسی و بازدید از یک سایت نظامی را خواسته باشند و طرح موضوعاتی که اصلاً وجود ندارد، از جانب برخی کشورها مثل آمریکا و اشخاص، با اهداف خاص دنبال می‌شود تا «علیه ایران فضاسازی کنند» و رسانه‌های ما نباید چنین فرصتی را به آن‌ها بدهند.

کمالوندی درمورد فروش آب سنگین ایران، تأکید کرد که «بازار خوبی برای فروش آب سنگین پیدا کرده‌ایم و تعداد زیادی از کشورهای اروپایی در حال حاضر، خواهان خرید آب سنگین از ایران هستند و با برخی از این کشورها در حال رایزنی هستیم که در موعد خود به این موضوع اشاره خواهیم کرد». او همچنین روند بازطراحی رآکتور اراک را رو به جلو و حتی جلوتر از زمان‌بندی تعیین‌شده دانست و اعلام کرد که کار با چینی‌ها در این رابطه ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، هدف بازدید خبرنگاران از سایت‌های هسته‌ای کشور را آشنایی آن‌ها با فعالیت‌های جاری در این تأسیسات و به‌ویژه فعالیت‌های غنی‌سازی عنوان کرد و افزود:« مهم است که با وجود ابهاماتی که بعضاً در رابطه با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان به‌وجود می‌آید، روایت‌های دقیق و درستی ازسوی رسانه‌ها منتشر شود» و مردم ایران بدانند فعالیت‌های هسته‌ای به خوبی پیش می‌رود، به‌شکلی که «دو سوم از ماشین‌های سانتریفیوژ در حال کار هستند».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More