شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

37 تشکل دانشجویی در نامه‌ای به وزیر علوم: در آزادی دانشجویان مماشات کنید، سکوت نخواهیم کرد

 

37 تشکل دانشجویی طی نامه‌ای به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیر شده، شدند.

در این نامه آمده است: «متاسفانه سال‌هاست که پس از هر بحران سیاسی در کشور، هیات حاکمه به جای تلاش برای حل مساله، به پاک کردن صورت مساله می‌پردازد که نتیجه نیز آن است که حریم دانشگاه، این آخرین سنگر آزادی و وادی اندیشه توسط نهادهای امنیتی و نظامی شکسته شده و دخالت‌های نامشروع در امور دانشگاه‌ها امری بدیهی محسوب می‌شود.

در ادامه این نامه آمده : دانشجو دیده‌بان مدنی جامعه و صدای مردمی است که فشار تورم قامت‌شان را خم کرده است، دغدغه‌مندی آنها برای جامعه‌ جزیی جداناپذیر از زندگی دانشجویی است اما متاسفانه سال‌هاست که حیات فعالیت دانشجویی توسط نهادهای مختلفی تهدید می‌شود.

در این نامه با تاکید بر لزوم پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی آمده است: متاسفانه در چند روز گذشته عده‌ای از یاران دبستانی ما با دلایل مبهم بازداشت شده‌اند و اکنون از وضعیت آنان خبری در دسترس نیست. طبق ماده 12 منشور حقوق دانشجویی، اجتماعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز در دانشگاه آزاد و بلامانع است و از طرفی مطابق اصل 27 قانون اساسی نیز تجمعات به شرط عدم حمل سلاح و عدم تعارض با مبانی اسلام آزاد است، حال چگونه و با چه توجیهی می‌توان عده از دانشجویان را به دلایل واهی بازداشت کرد؟

در این نامه همچنین با اشاره به دستگیری ۱۵ دانشجو در دانشگاه علامه آمده است: به علاوه موج دیگر بازداشت شدگان این روزها، کسانی هستند که پیگیر وضعیت دوستان بازداشت شده خود بودند. انتظار دانشگاهیان از شما این است که قبل از آنکه صبر دانشگاه از این همه بی‌مهری و بی‌تفاوتی بیش از این لبریز شود، هر چه سریعتر نسبت به آزادی بی‌قید و شرط دانشجویان بازداشت شده اقدام کرده و سازوکار و نتایج را به دانشجویان و خانواده‌های بازداشت شدگان اعلام فرمایید. بدیهی است که دانشجویان، در صورت سکوت و مماشات شما در این مساله و عدم تحقق آزادی بازداشت شدگان، سکوت نخواهند کرد.

 

  • آزادی ۱۳ دانشجوی بازداشتی دانشگاه علامه

حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از آزادی ۱۳ نفر از دانشجویان این دانشگاه خبر داد و گفت: دو دانشجوی بازداشت شده دیگر نیز طی چند روز آینده آزاد خواهند شد.

سلیمی گفت: تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به منظور پیگیری مسائل یکی از بازداشت شدگان تحولات اخیر به دانشگاه مراجعه کرده بودند که بعد از خروج از دانشگاه با مشکل مواجه شدند و تعداد ۱۵ نفر از دانشجویان بازداشت شدند.

او در ادامه تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده تعداد ۱۳ نفر از دانشجویان بازداشت شده دانشگاه علامه طباطبایی آزاد شدند و امیداریم دو نفر باقیمانده نیز چند روز دیگر آزاد شوند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین خاطر نشان کرد: جزئیاتی از پرونده دانشجویان بازداشتی دانشگاه علامه طباطبایی ندارم و براساس مسئولیتی که دارم هرکدام از دانشجویانی که با مشکل مواجه شوند، مسائل آنها را پیگیری و دنبال خواهم کرد.

 

  • وزیر علوم: پیگیری‌ها برای حل مشکلات دانشجویان بازداشتی ادامه دارد

منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات از مذاکرات با مقامات انتظامی ، امنیتی و قضایی برای حل مشکلات دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات اخیر ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، منصور غلامی با اشاره به اینکه مشکل برخی از دانشجویان تاکنون حل شده است، گفت: «در مواردی که اموال تخریب شده گاهی پای شاکی خصوصی در میان است و متاسفانه رسیدگی به کار افرادی که مرتکب جرایم عمومی و مشهود شده‌اند، کمی زمان‌بر است.»

وزیر علوم با اشاره به نزدیکی امتحانات ترم دانشجویان اظهار امیدواری کرد که با رایزنی‌هایی که درحال انجام است، مشکل باقی‌مانده دانشجویان نیز حل شود.

او از دانشجویان خواست مطالبات خود را با رعایت شئون دانشجویی دنبال کرده و خط خود را از کسانی که او اغتشاشگران خواند جدا کنند.

در همین حال محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نیز درباره بروز مشکلاتی برای برخی دانش‌آموزان طی اعتراضات اخیر گفت: رایزنی‌های این وزارتخانه با دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت اطلاعات و قوه قضائیه برای حل مشکل این دانش‌آموزان ادامه دارد.

او همچنین از حل شدن مشکل عمده دانش آموزان خبر داد و گفت : با توجه به نزدیکی فصل امتحانات، اهتمام جدی به‌عمل آورده‌ایم که با همکاری و رایزنی با دستگاه‌های انتظامی، اطلاعاتی و قضایی مشکل سایر دانش‌آموزان نیز حل شود.

بطحایی تاکید کرد که تا مشخص شدن وضعیت و تعیین تکلیف تک‌تک دانش‌آموزان ، این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More