شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۵ دی‌ماه

آمریکا برای پهلوی‌ ارزشی قائل نیست

 

بویینگ ۷۰۷ ارتش با محموله گوشت سقوط کرد و تیتر یک روزنامه‌های امروز شد. صبح دیروز خبرگزاری‌ها از سقوط یک هواپیمای باربری قرقیزستانی خبر دادند و کمی بعد معلوم شد که هواپیما بوئینگ ارتش ایران بوده است که برای طرح همیاری مردمی از قرقیزستان گوشت بار زده بود و به تهران می‌آورد.

اطلاع‌رسانی درباره این سقوط به‌قدری آشفته بود که حتی امروز هم روزنامه‌ها در اعلام تعداد کشته‌ها توافقی ندارند. روزنامه ایران از ۱۳ کشته خبر داده و روزنامه جوان ۱۵ قربانی را شمرده است. اما این‌که چرا از هواپیمای ارتش برای حمل گوشت استفاده شده و اصلا چرا هواپیمایی که بیش از چهل سال عمر داشته هنوز پرواز می‌کرده است، سوالاتی است که برخی روزنامه‌ها پرسیده‌اند.

اکبر نصراللهی در روزنامه اعتماد از بحران خبر‌رسانی در حوادث نوشته و ارتش را مقصر دانسته که سرعت اطلاع‌رسانی‌اش به‌قدری کم بوده است که شایعات بر خبر پیشی گرفت. تکراری بودن خبرهای بد کار را به جایی رسانده است که دیگر روزنامه‌ها در تیتر زدن طبع‌آزمایی هم نمی‌کنند و تیترهای شاعرانه نمی‌زنند. روزنامه آفتاب از قصه تکراری سقوط گفته و روزگار ما تیتر زده است «صبح غم‌انگیز برای بویینگ ۷۰۷»، انگار برای هواپیمایی که به‌نوعی تاریخ نیروی هوایی ایران بوده و از پیش از انقلاب تا دیروز ماموریت انجام می‌داده، ختم گرفته است. به نظر می‌رسد در همهمه بحران‌های تو‌در‌توی کشور، خبر سقوط هواپیما و قربانیانش یک روز بعد از حادثه از یادها رفته است.

تحرکات ضد‌ایرانی دولتمردان آمریکایی آن‌قدر زیاد است که روزنامه‌ها هر روز وقت می‌گذارند و آمریکایی‌ها را رصد می‌کنند. کیهان از همین حالا به استقبال کنفرانس صلح خاورمیانه رفته که قرار است ماه آینده در لهستان برگزار شود و محورش مبارزه با جمهوری اسلامی ایران است. کیهان تیتر زده است «اجلاس لهستان دور‌همی تو‌دهنی‌خوردگان»، اما جلال خوش‌چهره در روزنامه ابتکار خاورمیانه را در وضعیت هشدار می‌داند و نوشته که ممکن است جنگ بزرگی در پیش باشد و نمی‌توان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و استقرارشان در عراق و خلیج فارس را به صلح و عقب‌نشینی آمریکایی‌ها تعبیر کرد.

در این اوضاع وهم‌انگیز و مه‌آلود، حسن روحانی در جمع مردم استان گلستان از پرتاب ماهواره ایرانی به فضا گفته، گویا کار دیگری بر زمین نمانده است. جالب اینجاست که خبر ماهواره‌ روزنامه فرهیختگان، ارگان دانشگاه آزاد، را به وجد آورده و این روزنامه در صفحه اول از ۶۷ راز ماهواره ایرانی گفته است. اگر یادتان باشد، همین چند وقت پیش اتوبوس دانشگاه آزاد ترمز برید و ده‌ها دانشجو کشته شدند، می‌توان مطمئن بود که روزنامه فرهیختگان اتوبوس و دانشجوها را از یاد برده است.

 

تجدید‌نظر در چهل سالگی انقلاب ضروری است

 

رسول منتجب‌نیا، فعال اصلاح‌طلب که سابقه قائم‌مقامی حزب اعتماد ملی را هم دارد، به آرمان گفته است باید در آستانه چهل‌ سالگی انقلاب تجدید‌نظری کنیم و درباره حکومت به آسیب‌شناسی بپردازیم و ببینیم که خدای نکرده انقلاب منحرف نشده باشد.

منتجب‌نیا معتقد است اعتراض‌هایی که در چند سال اخیر می‌بینیم دلیلی بر سقوط نظام نیست و این اعتراض‌ها در کشورهای توسعه‌یافته هم هست، مثلا همین حالا جلیقه‌زردها هر شنبه به خیابان‌های پاریس می‌آیند. منتجب‌نیا در بخش دیگری از گفته‌هایش تاکید می‌کند که اصلاح‌طلبان نباید از سیاست و حکومت کنار بکشند و راه‌حل این است که به میدان بیایند و برای نجات کشور فکری بکنند.

 

زنجیره سقوط

 

مردم کرج ابتدا فکر کردند زلزله آمده است و بعد متوجه سقوط هواپیما شدند. روزنامه قانون درباره هرج‌و‌مرج خبری در ساعات اولیه سقوط هواپیمای ارتش خبر داده و این‌که آخرش هم معلوم نشده تنها فرد زنده‌مانده از سانحه خلبان است یا یکی از خدمه. در این گزارش آمده است که مسئولان از حوادث عبرت نمی‌گیرند و چند وقت پیش هم حادثه‌ای مشابه در همین فرودگاه پیش آمد که خوشبختانه تلفاتی نداشت، اما برای مسئولان فرودگاه نظامی فتح عبرت نشد. به نوشته قانون، هواپیمای ارتش چهل تُن گوشت گوسفندی از قرقیزستان بار زده بود و قرار بود برای طرح همیاری به استان‌های محروم فرستاده شود. از آن‌جا که هواپیما نظامی بوده است، سازمان هواپیمایی کشوری حق ورود به این پرونده را ندارد و بنابراین اطلاع‌رسانی فقط از سوی ارتش و نیروهای مسلح صورت خواهد گرفت.

 

آمریکایی‌ها برای پهلوی ارزشی قائل نیستند

 

با نزدیک شدن به چهلمین سالگرد انقلاب، بحث‌های تاریخی درباره سقوط نظام سلطنتی شروع شده، البته با این تفاوت که گویا با زیر‌و‌زبر شدن سیاست ایران، خاندان پهلوی باز هم بخت حضور در حکومت را پیدا کرده است. روزنامه جوان سراغ عباس سلیمی نمین، روزنامه‌نگار اصول‌گرا، رفته و از دلایل سقوط شاه پرسیده است و سلیمی نمین همه این دلایل را در کاریزمای شخصیت آیت‌الله خمینی و فساد خاندان پهلوی خلاصه کرده است. سلیمی نمین درباره رضا پهلوی، پسر شاه، هم گفته است که رضا پهلوی از نظر علمی چه درجه‌ای دارد، چه شخصیتی دارد، حتی کسانی که با جمهوری اسلامی ایران مخالفند هم او را قبول ندارند. سلیمی نمین سپس آیت‌الله خامنه‌ای را با رضا پهلوی قیاس کرده و مدعی شده است کسانی که صد‌درصد مخالف رهبری هستند هم اقرار می‌کنند خامنه‌ای شخصیت فهیم و باهوشی است و تمام توطئه‌های آمریکا را نقش‌بر‌آب کرده است. سلیمی نمین در ادامه افزوده است آمریکایی‌ها و ترامپ هیچ ارزشی برای پهلوی قائل نیستند و فقط برای نفوذ در ایران است که وانمود می‌کنند رژیم پهلوی در آستانه تبدیل ایران به بهشت بوده است.  

 

حرف‌های دادستان درباره شکنجه افکار عمومی را روشن نکرد

 

محمد‌جعفر منتظری، دادستان کل کشور، دیروز گفت پرونده اسماعیل بخشی، کارگر معترض خوزستانی، مختومه شد و اصلا شکنجه و ضرب‌و‌شتمی در کار نبوده و این کارگر به جاهایی وصل است و حرف‌هایش سیاسی است. روزنامه همدلی از معدود روزنامه‌هایی است که گزارشی در این‌باره داده و نوشته است کارگرهایی که ماه‌هاست حقوق نگرفته‌اند به کدام کشور خارجی می‌توانند وصل باشند و حرف‌های دادستان پرسش‌های بیشتری را ایجاد کرده و افکار عمومی را قانع نکرده است.

همدلی سراغ نعمت احمدی، حقوقدان، هم رفته و پاسخ شنیده است که اصلا اظهارات اسماعیل بخشی مبنی بر شکنجه شدن به‌عنوان شکایت بررسی نشده است. پرونده در همان شهر شوش که این اتفاق افتاده بود باید به دادگاه می‌رفت و روال حقوقی طی می‌شد، که نشد. از طرفی، هیچ هیات پیگیری و تحقیقی تشکیل نشد و اظهارات اسماعیل بخشی را نشنید.

 

تاراج پول مردم

 

دولت چراغ سبز افزایش قیمت را به خودروسازان نشان داد و حالا خودروهای ساخت دو شرکت خودروسازی داخلی با افزایش ۳۰ درصدی و در برخی محصولات با افزایش بیش از ۱۰۰ درصد مواجه شده است و می‌توان گفت دست اقشار کم‌درآمد دیگر به خودرو نخواهد رسید. جهان صنعت این افزایش قیمت خودروهای بی‌کیفیت داخلی را تاراج پول مردم دانسته و نوشته است وزارت صنایع نمی‌تواند کنترلی بر شرکت‌های خودرو‌سازی‌ دولتی داشته باشد و این در حالی است که با افزایش قیمت، همچنان کیفیت و امنیت خودروها در سطح نازلی است. به نوشته جهان صنعت، خودروسازان داخلی پس از تحریم‌های آمریکا مشکلات عدیده‌ای در خصوص واردات تجهیزاتِ ساخت پیدا کرده‌اند و پول این خسارتی را که از تحریم‌ها می‌بینند از مردم وصول می‌کنند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More