شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه اعتراضات آبادانی‌ها به شوری آب و وعده‌های مسئولان برای حل این مشکل

 

در ادامه اعتراضات شهروندان آبادانی به شوری و آلودگی آب این شهرستان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از مشکلات توزیع آب در روستاهای اطراف آبادان خبر داد و گفت که آبرسانی در این مناطق جوابگوی نیاز مردم نیست.

جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی، سوم تیرماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر با اشاره به مشکلات آب آشامیدنی در شهرستان آبادان گفت: درحال حاضر تصمیم گرفته شده که از طریق «آب پخش ها و مراکز عرضه آب تصفیه » و با نظارت دقیق مسئولان ذیربط و «دریافت حداقل هزینه»، آب در اختیار مردم قرار گیرد.

مختارهمچنین درباره نبود تانکر کافی برای آبرسانی به روستاهای آبادان گفت که در حال حاضر رساندن آب آشامیدنی سالم به  ۱۰۷ روستای آبادان تنها با ۳۰ دستگاه تانکر صورت می گیرد که باید هر چه سریعتر برای این مشکل نیز چاره اندیشی کرد.

عامر کعبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز سوم تیر با حضور در میان مردم معترض آبادان خواستار توقف طرح توسعه نیشکر در خوزستان شد.

به گفته کعبی اجرای طرح اشتباه نیشکر که بیش از نیمی از آب ورودی به کارون را به خود اختصاص داده باید به طور فوری متوقف شود زیرا در اجرای آن پیش بینی اقتصادی و یا آب برداشتی برای آن نشده است.

آنگونه که این نماینده گفته در حال حاضر اجرای این طرح، برای مردم شهرهای آبادان و خرمشهر که در پایین دست قرار دارند و اشتغال آنها نیز بسته به همین آب است مشکلات زیادی را به بار آورده به طوری که نخلستان‌های حاشیه اروند و بهمنشیر از بین رفته است.

حضور این نماینده  به درگیری های لفظی میان او و برخی شهروندان آبادانی منتهی شد. شهروندان مقیم آبادان و حومه مدعی هستند که نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی هیچ اقدامی برای رفع مشکلات آب این مناطق صورت نمی دهند.

از روزهای پایانی خرداد سال جاری تا کنون مردم شهرستان آبادان به‌دلیل شوری بالای آب و ادامه پیداکردن این موضوع مقابل فرمانداری ویژه این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی فوری به این مسئله شدند. برخی تجمع‌کنندگان با گرفتن بطری‌های آب‌معدنی در دست، حاد بودن مشکل آب شرب آبادان را به مسئولان یادآور شدند.

گفته شده است که شوری آب آبادان به‌حدی بالا گرفته که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیز توان تصفیه آن را غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، ۲۹ خرداد در واکنش به این اعتراضات، آب مصرفی دو ماه شهرهای آبادان و خرمشهر را  رایگان اعلام کرد.

 

 

بررسی عملکرد دولت‌ها در زمینه بحران آب با ناصر کرمی کارشناس محیط زیست
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More