شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۹ دی‌ماه

بازی نمی‌کنیم یا گفتند بازی نکنیم!

رسانه‌های رسمی داخل ایران، در یک هفته گذشته، اخبار سوءمدیریت و بی‌برنامگی دولت در سیل سیستان و بلوچستان را پوشش دادند و دیروز رییس‌جمهوری بعد از هشت روز، به این استان رفته و گفته است همین که تلفات نداشتیم، برای دولت و نیروهای امدادی جای افتخار دارد!

بشنوید از ورزش که در مقابل یک تصمیم سیاسی علیه ورزش ایران، تصمیم سیاسی دیگری گرفته شد! روزنامه جوان از قول باشگاه‌های فوتبال تیتر زده است «بازی نمی‌کنیم». روزنامه رسالت هم سرخوشانه در صفحه نخست تیتر زده است «همه برای وطن».

اما تحریم خودخواسته فوتبال ایران، تبعات بدتری برای ایران می‌تواند داشته باشد و احتمال محرومیت و تعلیق تیم‌های فوتبال ایران وجود دارد. حمید درخشان، بازیکن سابق تیم پرسپولیس، موافق این تصمیم نیست.

درخشان به رسالت گفته غیبت ایران در لیگ قهرمانان آسیا به ضرر فوتبال کشور است و ای.اف.سی را با هیچ مشکلی مواجه نخواهد کرد. درخشان تحریم لیگ را سیاست کلان نظام دانسته و گفته است ما در سیاست کلان کشور تصمیم‌گیرنده نیستیم ولی پیشنهاد من این است که مساله را با دیپلماسی و مذاکره با ای.اف.سی حل کنیم.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، خبر پایان برنامه تلویزیونی «دیدبان» در بی‌بی‌سی فارسی را در صفحه نخست بازتاب داده و تیتر زده است «هیبت سردار دیدبان ملکه را گرفت». این روزنامه ادعا کرده است که خداحافظی مسعود بهنود، روزنامه‌نگار باسابقه، به‌دلیل ممنوع التصویری این کارشناس بی‌بی‌سی بوده است. به ادعای روزنامه جوان، بهنود به‌دلیل سخنانش درباره قاسم سلیمانی و نشان دادن تصویر روزنامه‌ها از تشییع میلیونی قاسم سلیمانی در برنامه دیدبان، از بی‌بی‌سی حذف شده است.

عباس عبدی در یادداشتی، مسئولیت و تقصیر رخ دادن حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری را نه خطای یک فرد، بلکه خطای حکومت جمهوری اسلامی دانست.

او در اعتماد نوشته است در جامعه مدرن چیزی به نام خطای فردی نداریم، اگر داریم، باید معلوم شود حدودش چگونه است. او از مسئولیت در تصادف‌های رانندگی مثال زده و نوشته است فقط راننده کامیونی که بر اثر خواب‌آلودگی تصادف می‌کند مقصر نیست، بلکه مسئولیت و نقش شرکت حمل‌و‌نقل هم باید بررسی شود.

این تحلیلگر سیاسی معتقد است در سطح میانی، خطای انسانی عامل تصادف نیست، بلکه خطای سازمانی و مدیریتی منشا اصلی تصادف‌هاست.

عبدی نوشته است وقتی شاخص مرگ‌و‌میر ناشی از تصادف‌ها در ترکیه نصف ایران است، این حتی خطای سازمانی یا خطای شرکت‌های حمل‌و‌نقل نیست، بلکه ساختار مدیریتی یا خطای سیاست‌گذاری در سطح کلان عامل اصلی این تفاوت است.

عبدی در مورد سقوط هواپیما هم تقلیل موضوع به اشتباه فرد یا دستگاه خاص را غلط  می‌داند، زیرا حکومت است که آن‌ها را منصوب می‌کند و باید مسئولیت بپذیرد.

روزنامه اعتماد همچنین تلاش کرده است آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی در جریان تجمع‌های اعتراضی اخیر را پیگیری کند، دانشجویانی که بعد از اعلام خبر انهدام هواپیمای مسافربری با شلیک پدافند سپاه پاسداران، تجمع‌های اعتراضی در داخل و بیرون دانشگاه‌ها داشتند.

دانشجویان در این تجمع‌ها شعارهایی علیه نظام و رهبری سر دادند که به تعبیر اعتماد، «شعارهای ساختارشکنانه» دادند و سرکوب شدید دانشجویان معترض را «واکنش نیروهای امنیتی» نامیده است.

برویم سراغ روزنامه‌خوانی امروز.

دانشجویان بازداشتی به دانشگاه برمی‌گردند؟

به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر بازداشت دانشجویان، اعتماد تلاش کرده است از طریق مقام‌های دانشگاه حداقل بفهمد چند نفر بازداشت شده‌اند یا دانشگاه چه اقدام‌هایی برای آزادی دانشجویان کرده است، تلاش اعتماد اما بی‌نتیجه بود و مقام‌های دانشگاه تهران اظهار بی‌اطلاعی و از خود سلب مسئولیت کرده‌اند.

امیر شریفی، یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران، به اعتماد گفته دانشگاه تاکنون فقط اسامی ۴ نفر از دانشجویان بازداشتی را به آن‌ها منتقل کرده است. شریفی معتقد است دانشگاه پیگیری خاصی انجام نمی‌دهد و اسماعیل سلیمانی، مدیرکل حراست دانشگاه تهران، با این‌که مسئول پیگیری وضعیت دانشجویان است، اعلام کرده دانشجویان بازداشتی مرتکب جرم شده‌اند و باید رسیدگی شود.

به گزارش اعتماد، ابتدا به خانواده بازداشتی‌ها اعلام شد وثیقه ۸۰ میلیونی بیاورند، اما بعد گفتند وثیقه به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

اعتماد وقتی از دانشگاه ناامید شد، سراغ فراکسیون امید مجلس و علی مطهری رفته است. این فراکسیون در دی‌ماه ۱۳۹۶، کمیته‌ای را برای پیگیری احکام قضایی دانشجویان بازداشتی تشکیل داده بود. اما مطهری گفته است خبری ندارد و فقط قول پیگیری داده است.

این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی درباره ورود لباس‌شخصی‌ها به خوابگاه دانشجویان هم گفته است قطعا اقدامی خلاف قانون صورت گرفته است و مساله را پیگیری می‌کنند.

اروپایی‌ها اعتبار خروج از برجام را از ایران گرفتند

مهدی مطهرنیا در آرمان ملی نوشته است فعال شدن مکانیسم ماشه به‌معنای شکست سیاست ایران در کاهش پنج مرحله‌ای تعهدات هسته‌ای برجام بود، ضمن این‌که اروپایی‌ها را هم به آمریکا نزدیک کرد.

به نوشته مطهرنیا، مکانیسم ماشه سه مرحله اساسی دارد. مرحله نخست، دو هفته کار کارشناسی است که قابل تمدید است. سپس، به شورای وزیران ۱+۴ ارجاع داده می‌شود و در نهایت، اگر اختلاف‌های موجود حل نشود، پرونده دوباره به شورای امنیت ارسال می‌شود.

اولتیماتوم ایران به اروپا در مورد کاهش تعهدات هسته‌ای، شش مرحله‌ای بود و هنوز گام ششم، یعنی خروج از برجام، مانده است. حالا، اروپایی‌ها با فعال کردن مکانیسم ماشه، عملا اعتبار خروج از برجام، به‌عنوان حرکتی تبلیغاتی و سیاسی، را پیشاپیش از ایران سلب کردند.

به باور مطهرنیا، یکی از اهداف اروپا در اعلام فعال کردن مکانیسم ماشه پیش‌بینی این نکته بود که ابتکار عمل خروج از برجام را از ایران بگیرد و مسیر اقدام‌های بعدی علیه ایران را مدیریت و هدایت کند.

آسیا بدون ایران

روزنامه ابتکار درباره تبعات تحریم مسابقات گزارش داده است. به نوشته این روزنامه، اگر باشگاهی از حضور در رقابت‌های لیگ آسیا انصراف دهد، جریمه نقدی و حداکثر دو سال محرومیت از حضور در لیگ قهرمانان در انتظارش خواهد بود. ضمن این‌که انصراف دسته‌جمعی باشگاه‌های ایران روی تعداد سهمیه ایران در سال‌های آینده تاثیر منفی دارد.

صالحی امیری، وزیر ورزش، در دفاع از موضع ایران مبنی بر تحریم مسابقات در صورت قطعی شدن لغو میزبانی ایران، گفته است این تصمیم برای ما خوب نیست اما جوانان باید بدانند عزت و غرور ملی به‌مراتب ارزشمندتر و مهم‌تر است. وزیر ورزش همچنین گفته است برای حفظ اقتدار و اعتبار نظام، فشار و تحقیر را تحمل نخواهیم کرد.

شفاف بگویید رهبری پنهان‌کاری کرده نه دولت

اسحاق جهانگیری درباره سقوط هواپیما گفته است مردم از پنهان‌کاری عصبانی‌اند. این حرف معاون اول ربیس‌جمهوری واکنش انتقادی دو تن از تحلیلگران اصلاح‌طلب را برانگیخته است.

نعمت احمدی و عبدالله ناصری، در یادداشت‌های جداگانه، از ادامه پنهان‌کاری‌های دولت و جهانگیری انتقاد کرده‌اند.

نعمت احمدی، حقوقدان، با اشاره به سخنان سردار حاجی‌زاده که گفته بود صبح چهارشنبه موضوع شلیک به هواپیما را به مسئولان انتقال داده، پرسیده است این مسئولان مطلع کی بودند و چرا جواب نمی‌دهند؟

احمدی پرسیده است چرا مسئولان دولت شفاف نمی‌گویند این مافوق حاجی‌زاده بوده که پنهان‌کاری کرده است، نه دولت. این حقوقدان معتقد است اظهارنظرهای روحانی و جهانگیری به‌جای مرهم، نمک بر زخم مردم می‌پاشد و فاصله مردم با نظام را بیشتر می‌کند.  

عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، هم نوشته است در تمام رده‌های مسئولان پنهان‌کاری وجود دارد و مردم همیشه نامحرم‌اند. به نوشته ناصری، عملکرد دولت روحانی در افزایش قیمت بنزین و عدم شفافیت دولت در حوادث آبان‌ماه باعث شده است اکنون، ادعای جهانگیری و روحانی درباره بی‌خبری‌شان تاثیری بر جامعه نداشته باشد.

ناصری در عین حال تاکید کرده است در ماجرای سقوط هواپیما، سپاه پاسداران و نیروهای مسلح خود را در برابر دولت مسئول نمی‌دانند؛ بنابراین، بی‌خبری رییس‌جمهوری قابل فهم است، چون سپاه پاسداران به دولت پاسخگو نیست.

ناصری همچنین نوشته است مردم علاوه بر این‌که کتمان و پنهان‌کاری دولت را نخواهند بخشید، بی‌اعتنایی مسئولان برایشان توجیه‌پذیر نیست. بدتر از پنهان‌کاری، معمولی تلقی کردن این حادثه فجیع است.

حاجی‌زاده، قهرمانی که متولد شد

یکی از انتقاد‌های ایران به آمریکا در مورد سرنگونی هواپیمای ایرباس در سال ۱۳۶۷ این بود که اگر غیر‌عمدی بود، چرا یک سال بعد از آن حادثه، دولت آمریکا به فرمانده ناوی که به هواپیمای ایرانی شلیک کرد، مدال شجاعت داد!

اکنون، فقط یک هفته بعد از ماجرای انهدام هواپیمای اوکراینی با موشک پدافند سپاه پاسداران، روزنامه جوان در تکریم امیر‌علی حاجی‌زاده، فرمانده هوا‌فضای سپاه پاسداران، که مسئولیت شلیک را بر عهده گرفته، از تولد یک قهرمان نوشته است.

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران اعتراف حاجی‌زاده به خطای انسانی را رفتاری صادقانه و قهرمانانه تعبیر کرده است. نویسنده جوان پیشقدمی حاجی‌زاده و اعلام این‌که مقام‌های دولتی و بخش غیرنظامی مطلع نبودند پس قصوری مرتکب نشدند را اتفاقی بی‌سابقه توصیف کرده است، چرا که از نگاه نویسنده، سردار می‌توانست با فرافکنی، گناه را به گردن رقبا بیندازد.

جوان افزوده است اگر قهرمانی مثل سلیمانی را زیر خاک کردیم، از قهرمان زنده‌ای چون حاجی‌زاده غافل نشویم. به نوشته جوان، قهرمان کسی است که خطا را شجاعانه می‌پذیرد و مسئولیت را به عهده می‌گیرد.

با این تعبیر، این سوال مطرح است که چرا فرمانده ناو آمریکایی قهرمان نباشد؟ 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More