شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تهران به دلیل فرونشست زمین در شرایط نگران‌کننده‌ قرار دارد

 

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست از فرونشست زمین در تهران و ایجاد شرایط نگران‌کننده و بحرانی خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد درویش با اشاره به دستاوردهای ناچیز شورای شهر چهارم در حوزه محیط زیست گفت: «طی این دوره چهارساله شرایط تهران به وضعی نگران‌کننده رسیده است، بطوری‌که سطح آب‌های زیرزمینی بین ۷ الی ۱۷ متر کاهش یافت و فرو نشست زمین به ۹۰ برابر حد استاندارد اتحادیه اروپا رسید».
او با اشاره به  وجود ترافیک‌های چندساعته در تهران خاطر نشان کرد: « متاسفانه  ساخت‌وسازهای بیش از اندازه در منطقه ۲۲ تهران گلوگاه غربی و شرقی منجر به مسدود شدن باد شده است و همین امر به آلودگی هوا دامن می‌زند. با توجه به این موارد هیچ دفاعی از عملکرد شورای‌شهر چهارم وجود ندارد».
درویش همچنین در واکنش به تصویب نشدن طرح حفاظت و صیانت از باغ‌های تهران در شورای شهر تهران گفت: «مصوبه برج‌ - باغ یکی از مصوبات ننگین شورای شهر تهران است. در حقیقت نزدیک به ۴۵۰۰ هکتار از باغ‌های تهران را به خاطر این مصوبه از دست دادیم».
او با ابراز امیدواری از اینکه شورای پنجم گرفتار باندبازی و سیاست‌بازی نشود و برای مردم تلاش کند، گفت: «از نظر من اولویت شورای پنجم باید تغییر مبلمان شهری و تغییر رویکرد به سمت انسان‌محوری باشد. در حقیقت اگر شهر به سمت انسان‌محوری سوق پیدا کند؛ مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا تا حد زیادی حل خواهد شد».
درویش با اشاره به معضل آلودگی هوا در تهران گفت: «ایرانیان روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنند، این در حالی است که در شرایط نرمال یک جمعیت ۸۰ میلیونی باید ۴۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داشته باشد، ولی این میزان در ایران دو برابر است و به آلودگی هوا دامن زده ست».
مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه معماری شهرها عامل مهمی در خودرومحورشدن و در نتیجه مصرف بالای بنزین است، گفت: «معماری شهرها، مردم را به سمت استفاده از اتومبیل شخصی سوق می‌دهد و اکنون در کشور بیش از ۴۴.۲ درصد ترددها با خودروهای تک‌سرنشین است. در نتیجه توسعه حمل و نقل ریلی و خطوط ایمن برای دوچرخه‌سواری و پیاده‌ روی، می‌تواند به صورت جدی در کاهش میزان مصرف بنزین موثر باشد».

گفتنی است چندی پیش رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره دلایل فرونشست زمین گفت: «فرونشست پدیده ای طبیعی است که عمدتا ناشی از برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی یا فعل و انفعالات لایه‌های مختلف زمین مانند تراکم، نهشته‌ها، حرکات آرام پوسته، آب شدگی یخ های زیرزمینی و انحلال لایه های آهکی یا گچ و نمک است و این پدیده به طور کامل با پدیده فروریزش و فروچاله متفاوت است.»

بنا به گفته احمد صادقی بسیاری از این قنات ها و چاه های آب و فاضلاب خشک شده و مستعد ریزش هستند و در برخی موارد جریان های سرگردان آب در حفره ها و مغارهای زیرزمینی باعث شسته شدن لایه‌های خاک و ریزش ناگهانی زمین و ایجاد حفره در معابر می شود و تنها در برخی موارد نادر ممکن است ایجاد حفره و گودال مربوط به عملیات عمرانی باشد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More