شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

توصیه پزشکان بریتانیا برای جلوگیری از چاقی کودکان؛ وزنشان کنید

 

جامعه سلطنتی پزشکان کودک بریتانیا در گزارش جدید خود توصیه می‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به چاقی مفرط کودکان و نوجوانان بین ۲ تا ۱۸ سال را باید هر سال وزن کرد.

در این گزارش هشدار داده می‌شود که اگر روند فعلی در انگلستان ادامه یابد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲۳ درصد از پسران یازده ساله دچار چاقی مفرط خواهند شد که ۱۳ درصد از سال ۲۰۱۶ بیشتر است. این رقم در فقیرترین مناطق بریتانیا حتی ممکن است به بالای ۳۰ درصد برسد.در این گزارش در مورد دختران آماری ارائه نشده است.

جامعه سلطنتی پزشکان کودک بریتانیا گفت چاقی مفرط کودکان یک «اولویت بهداشت عمومی» است و از پزشکان عمومی و خانواده خواست هر سال کودکان و نوجوانان را وزن کنند.

در حال حاضر در برخی از مقاطع تحصیلی از جمله کودکان ۵ تا ۶ و ۱۰ تا ۱۱ ساله وزن و قد دانش آموزان اندازه‌گیری نمی‌شود.

یک سخنگوی جامعه سلطنتی پزشکان کودک بریتانیا گفت:«خواهان آن هستیم که اندازه‌گیری وزن و قد کودکان در بخش‌های اولیه ارائه خدمات درمانی تقویت شود. نقش پزشک خانواده بسیار مهم است چون کودکان به هر حال به این پزشکان مراجعه می‌کنند.»

«در عین حال اندازه‌گیری وزن کودکان باید در تمامی بخش‌ها و مقاطع خدمات درمانی نهادینه شود و اطلاعات مربوط به وزن کودکان در دسترس تمامی کارکنان خدمات درمانی کشور قرار بگیرد.»

در این گزارش در عین حال هشدار داده می‌شود که مادرانی که دچار چاقی مفرط هستند، سیگار می‌کشند و به نوزاد خود شیر نمی‌دهند از عوامل مهم افزایش مرگ و میر کودکان هستند.

آمارها نشان می‌دهند که در این زمینه انگلستان و ولز از کشورهایی که از نظر اقتصادی وضعیت مشابهی دارند به شدت عقب افتاده و تعداد مرگ و میر کودکان از متوسط اروپایی ۳۸ درصد بیشتر است. اگر با این وضعیت مقابله نشود تا سال ۲۰۳۰ مرگ و میر کودکان ۱۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

گزارش جامعه سلطنتی پزشکان کودک بریتانیا هشدار می‌دهد که زنان بریتانیایی به نسبت سایر کشورهای اروپایی هنگام بارداری بيشتر سیگار می‌کشند، کمتر از دیگران به نوزاد خود شیر می‌دهند و احتمالا ابتلای آنها به چاقی مفرط بیشتر است. تمام این عوامل در مرگ زودرس نوزادان و کودکان موثرند.

در این پژوهش وضعیت بریتانیا با ۱۵ کشو راروپایی دیگر مقایسه شده که نرخ مرگ و میر کودکان در آنها ۲.۷۵  در هر هزار نفر است در صورتی که در انگلستان و ولز ۳.۸ در هر هزار نفر است.

کارشناسان می‌گویند یافته‌های این گزارش باید «زنگ خطرها را به صدا درآورد» و پروفسور راسل وینر رییس جامعه سلطنتی پزشکان کودک بریتانیا نیز تاکید کرد که این پژوهش نشان می‌دهد دستاوردهای پزشکی بریتانیا در اکثر زمینه‌های بهداشت عمومی از سایر کشورهای اروپایی پایین تر است.

او افزود:«اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در دهه آینده انگلستان از کشورهای دیگر بیشتر عقب خواهد ماند و تامین سلامت در سالهای اولیه زندگی کودکان برای اینکه در دوران بلوغ زندگی سالم و پربارتری داشته باشند سخت تر خواهد شد.»

«این گزارش خطرها در چشم انداز را به خوبی نشان می‌دهد ولی این روند اجتناب پذیر است. اگر اقدامات جدی صورت بگیرد می‌توان تک تک این روندها را معکوس کرد.»

این گزارش در عین حال هشدار می‌دهد که تا سال ۲۰۳۰ به احتمال زیاد نارسایی‌های روحی روانی ۶۳ درصد و تعداد مراجعات به اورژانس نیز حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

نایجل ادوارد مدیر نوفیلد تراست، یک پژوهشکده مستقل در زمینه بهداشت گفت:«این گزارش برای همه کسانی که نگران آینده بخشی از کودکان و آسیب پذیرترین اعضای جامعه هستند یک زنگ خطر جدی است.»

«این گزارش ضمن تشریح اقدامات ضروری برای بهبود سلامت کودکان به خوبی نشان می‌دهد که اگر سیاستمداران بهداشت کودکان را جدی نگیرند چه آینده بدی در انتظار ماست.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More