شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله پلیس با باتوم و گاز اشک‌آور به کارگران معترض شرکت‌های هپکو و آذرآب

 

گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در روز سه‌شنبه ۲۸شهریور از حمله پلیس ضد‌ شورش ایران   به کارگران معترض دو شرکت «هپکو» و «آذرآب» در اراک و ضرب و شتم آنان حکایت می‌کند. در همین ارتباط خانه کارگر و کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی  با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله پلیس با «باتوم و گاز اشک‌آور» به کارگران معترض اراکی را محکوم کرده‌اند.
به گزارش ایلنا، کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی در بیانیه‌ای که  روز چهارشنبه ۲۹ شهریورمنتشر شد، برخورد خشونت‌‌آمیز پلیس ضدشورش را با کارگران محکوم کرده و آن را مغایر با عزت، کرامت و شأن کارگران خوانده است.

این کانون در ادامه بیانیه‌ی خود گفته است: «هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود. آیا کارگران نیروی کارند یا آشوبگر که با نیروهای ویژه دست و پنجه نرم کنند؟ آیا وظیفه کارگران جز پیکار با آهن و فولاد و کار است برای ساخت و ساز و تولید، که امروز باید با نیروی ضد شورش پنجه در پنجه شوند؟» کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی همچنین از مسئولان کشور خواسته تا  وارد عمل شده و آب رفته را مجدداً به جوی برگردانند.

خانه کارگر استان مرکزی نیز در بیانیه‌ایی مشابه، حمله پلیس ضد شورش به کارگران دو شرکت هپکو و آذرآب را محکوم کرده و این برخورد خشن با آنان را «موجب شرمندگی» و «ننگی بزرگ» توصیف کرده است. در این بیانیه آمده است: «کارگران برای دستیابی به حقوق حقه خود ناچار به اعتراض خیابانی شده‌اند، اما مسئولین به جای هم‌یاری آنها و دل‌جویی از آنها، دستور برخورد با آنها را صادر می‌کنند و کارگران را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و کارگر، به جای بردن نان به خانه، با کبودی بدن و زخم صورت به خانه می‌روند.»
این تشکل کارگری در ادامه خواستار تشکیل کمیته‌ای برای دل‌جویی از کارگران و پرداخت سریع مطالبات معوقه آنان و پاسخگویی «حرکت ناشایست نیروهای انتظامی» شده است.

روز سه‌شنبه شماری از کارگران دو کارخانه «آذرآب» و «هپکو» در اعتراض به حقوق صنفی خود، از جمله عدم پرداخت دستمزدها و حقوق‌های معوقه، در چند نقطه از شهر اراک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

اعتراض کارگران «آذرآب»

 

اعتراض کارگران «آذرآب» به پرداخت نشدن ۴ ماه دستمزد ماهانه است. آنان همچنین نسبت به نشست‌های مجمع عمومی سهام‌داران این کارخانه معترض‌اند و می‌گویند در این نشست‌ها ترتیب‌های قانونی ملاحظه نشده است.
دلیل اعتراض کارگران کارخانه هپکو نیز «وضعیت نامعلوم معوقات مزدی» عنوان شده است. این کارگران می‌گویند که از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را به‌طور کامل دریافت نکردند.

 

  • بازتاب حمله پلیس به کارگران معترض در شبکه‌های اجتماعی

حمله پلیس ضد شورش ایران به تجمع‌های اعتراضی کارگران اراکی بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت. در فیلم‌هایی که کاربران در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، کارگران شعار می‌دهند: «کارگر بیچاره، کنک زدن نداره»

 

 

 

 

هم‌زمان برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به برخورد خشونت‌آمیز پلیس ضدشورش با کارگران معترض واکنش نشان دادند. از جمله مهدی مقدسی، نماینده اراک، که از مسئولان خواسته، با توجه به چند ماه حقوق پرداخت نشده کارگران، «به‌جای پاشیدن نمک به زخم کارگران آنها را درک کنند». او کارگران را به خویشتن‌داری فراخوانده و به مسئولان هشدارداده است: «اینگونه تحت فشار قرار دادن کارگران زیبنده نیست.»
حسین حبیبی، بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران، نیز خواستار رسیدگی به وضعیت کارگران هپکو و آذرآب و برخورد با مسببان حمله به آنان شده و گفته است، برخورد خشونت‌آمیز با این کارگران با هیچ معیار انسانی سازگاری ندارد.
این نخستین بار نیست که تجمع مسالمت‌آمیز کارگران برای مطالبات صنفی‌اشان با خشونت و سرکوب نیروهای امنیتی و پلیس مواجه می‌شود. پیشتر نیز نیروهای امنیتی بارها به تجمعات صنفی کارگران حمله کرده و کارگران را مجروح و یا بازداشت کرده‌اند. درسال‌های اخیر ده‌ها کارگر از جمله رضا شهابی، فعال سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، به‌دلیل برگزاری تجمعات صنفی به زندان محکوم شده‌اند.
 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More