شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سرعت غیرمجاز، مهمترین عامل مرگ‌و‌میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در ایران

 

سیاوش صحت، دبیر علمی جامعه جراحان و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، گفته است که سرعت غیرمجاز مهمترین عامل مرگ‌و‌میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند، سیاوش صحت ضمن اعلام اینکه طی ۲۰ سال گذشته حدود ۴۰۲ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و چهار میلیون و ۵۹۱ هزار نفر نیز مصدوم و معلول شده اند، گفت: «طبق بررسی‌ها، به طور متوسط هر دو ساعت پنج نفر در ایران جان خود را به علت سوانح رانندگی از دست می‌دهند».

به گفته این عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، ضرر و زیان ناشی از تصادفات در کشور سالانه «بیش از ۱.۳ درصد از تولید ناخالص ملی» را هدر می‌دهد.

سیاوش صحت تصریح کرد که حدود ۳۰ درصد از تخت‌های بیمارستانی ایران به مصدومین تصادفات رانندگی اختصاص دارد و حدود ۴۰ درصد افرادی که در تصادفات کشته می شوند، «سرپرست خانواده» هستند.

همچنین «سرعت غیر مجاز» با ۲۲ درصد، «انحراف به چپ» با ۲۱ درصد، «بی توجهی به مسیر» با ۲۰ درصد و «عدم رعایت حق تقدم» با حدود ۱۷ درصد، مهمترین علل عمده تصادفات توصیف شده است.

دبیر علمی جامعه جراحان در ادامه افزود: رانندگانی که از تلفن همراه استفاده می کنند چهار برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر تصادف قرار دارند؛ همچنین یک راننده مست در حرکت با سرعت ۷۵ کیلومتر، یازده برابر یک راننده هوشیار در معرض تصادف است.

به گفته صحت استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسواران ۴۰ درصد از فوت و ۷۰ درصد از آسیب های مغز و جمجمه را کاهش می‌دهد. همچنین استفاده از صندلی کودک در اتومبیل حدود ۷۰ درصد از مرگ نوزاد و ۵۰ تا ۸۰ درصد از مرگ کودکان را کمتر می‌کند.

 

 

 

مریم مقدم درباره سفرهای جاده ای تعطیلات نوروزی گزارش می دهد 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More