شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی چهاردهم آذرماه

شباهت حسن روحانی و امانوئل مکرون

 

حسن روحانی به استان زادگاهش رفت و در دانشگاه علوم پزشکی سمنان سخنرانی کرد و امروز تیتر اول روزنامه‌ها، رییس جمهوری است؛ اما باید گفت که حرف‌های روحانی نه شوری آفرید و نه چندان راهگشا تلقی شد. با این حال، حرف‌های روحانی روز روزنامه‌ها را ساخت و هر کسی تیتر دلخواهش را در حرف‌های روحانی پیدا کرد.

روزنامه‌های اصول‌گرا سراغ آن قسمت از گفته‌های روحانی رفتند که خشونت و تهدید داشت. روزنامه جوان تیتر زد که «هشدار نفت در برابر نفت» و اشاره‌ای بود به این تهدید روحانی که اگر بخواهند صادرات نفت ایران را متوقف کنند، ایران هم تنگه هرمز را می‌بندد و اجازه صادرات نفت از خلیج‌فارس را نمی‌دهد.

آن‌سوی میدان، روزنامه ایران که روزنامه دولت است، سعی کرده تا آنچه روحانی درباره آزادی گفت و اینکه از دستگیری دانشجویان ناخرسند است را برجسته کند. اما آنچه رییس جمهوری از اقتصاد گفت، چندان به مذاق کسی خوش نیفتاد و این را می‌توان از یادداشت حسین راغفر در روزنامه آرمان دریافت که با عنوان «اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال» نوشته اعترافات روحانی به اشکالات و نقایص سیستم بانکی، اعلام شکست سیاست‌های اقتصادی سی‌ساله اخیر است، بی‌اینکه مقصریابی شود و کسی مسئولیتش را بپذیرد. این اقتصاددان گفته که البته دولت کاره‌ای هم نیست، وقتی نظام اقتصادی ایران تیول‌داری است و هر گوشه اقتصاد در دست یک جناح و باند است و دولت هم قدرت برخورد ندارد.

امروز جلیقه‌زردهای فرانسه در روزنامه‌های ایران جولان می‌دادند: محمد قوچانی در روزنامه سازندگی از شباهت‌های امانوئل مکرون و حسن روحانی گفت و باقی روزنامه‌ها هم تمایل دولت فرانسه به مذاکره با معترضان را عقب‌نشینی ارزیابی کردند.

آزمایش‌های موشکی ایران، تحت‌الشعاع سفر روحانی بود و یا به هر دلیل دیگری، مورد توجه روزنامه‌ها قرار نگرفت و تنها روزنامه همدلی بود که به این تحرکات نظامی تحریک‌آمیز پرداخت و با اشاره به موشک‌ها تیتر زد: «نفس برجام به‌شماره افتاده است». البته این روزنامه امروز خدمت صداوسیما هم رسیده و در گزارشی نوشته است که مخاطبان فرسنگ‌ها از صداوسیمای جمهوری اسلامی دورند و هرچه که این رسانه بگوید، برعکسش را عمل می‌کنند و مثلا فیلم «لس‌آنجلس تهران» و تئاتر بینوایان که ازسوی صداوسیما نقد و تحریم شد، حسابی طرفدار داشت و اولی هفت‌میلیارد فروخت و دومی را هشتادهزار نفر تماشا کردند.

مثل اینکه از سیاست به فرهنگ و جامعه رسیدیم؛ این را هم بگوییم که روزنامه جوان، هنوز شهردار تهران کارش را شروع نکرده، به پیروز حناچی هشدار داده است که پای فراماسون‌های فرهنگی را به شهرداری باز نکند.

اما بشنوید از روزنامه شرق که از قول یک مسئول حوزه علمیه قم خبر داده است که طلاب چندان علاقه‌ای به پوشیدن لباس روحانیت ندارند. از تیتر صفحه اول روزنامه آفتاب هم غافل نشویم که خبر داده انجمن حمایت از حیوانات ایران، اولین آمبولانس حیوانات خانگی را راه‌اندازی کرده است. برویم سروقت روزنامه خوانی.

 

شباهت مکرون و روحانی

 

مکرون و روحانی هر دو می‌خواهند اصلاحات ساختاری انجام دهند و به مخالفت‌های ساختاری برخورده‌اند. شورش جلیقه‌زردها در پاریس که دلیلش افزایش قیمت بنزین و سوخت بوده، بهانه‌ای شد برای محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی، که در یادداشتی با عنوان «دموکراسی بلای جان جمهوری»، از شباهت‌هایی که میان مکرون با روحانی و حتی با هاشمی رفسنجانی می‌بیند، بنویسد. قوچانی شرح داده است که امانوئل مکرون در ابتدای ریاست جمهوری‌اش قول داده بود تا با تبعیض مبارزه کند، نظام مالیاتی را اصلاح نماید و بخش خصوصی را تقویت کند و این نگاه ساختاری، مخالفان جدی داشته است. سردبیر سازندگی آن‌گاه با اشاره به حرف‌های سعید لیلاز، اقتصاددان حزب کارگزاران، نوشته است که شورش دی‌ماه سال ۹۶، نتیجه عزم روحانی در اصلاح ساختاری در بودجه سال ۹۷ بود که بعد از این شورش، از یاد رفت. قوچانی نوشته است هرچند که به‌نظر می‌رسد رییس جمهوری فرانسه در برابر پوپولیسم عقب‌نشینی کرده، اما باید گفت صدای پای فاشیسم می‌آید و گاهی باید جمهوری را از دست دموکراسی نجات داد و این کاری است که به عقیده قوچانی اصلاح‌طلبان ایران و جمهوری‌خواهان فرانسه باید انجامش دهند.

 

آنچه جمعیت ایران را تهدید می‌کند، مهاجرت است

 

شاید در خبرها خوانده باشید که چند کارشناس جمعیت‌شناسی به‌دلیل اخلال در برنامه‌های جمعیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند. عباس عبدی با اشاره به این دستگیری‌ها که دلیلش هم روشن نیست، نوشته که کاهش جمعیت ایران، حاصل توطئه نیست و خیلی هم خوب است. این جامعه‌شناس ادامه داده است که اصول‌گراها می‌خواهند در آمار جمعیتی ایران تحریف صورت دهند، درحالی‌که این آمار، دقیق‌ترین آمار کشور است.

رشد جمعیتی ایران یک و سه درصد است که از نظر عبدی کاملا معقول است و اگر قرار بود رشد جمعیت کاهش پیدا نکند، امروز با پانزده‌میلیون جوان جویای کار مواجه بودیم.

عبدی گفته است که آنچه جمعیت ایران را تهدید می‌کند، کمی زاد و ولد نیست، بلکه مهاجرت از کشور است.

 

jomhouri
راه را برای حضور افراد نود ساله فراهم نسازید

 

رهبر جمهوری اسلامی که تابه‌حال چندین نفر را با نامه از قانون بازنشستگی اجباری، مستثنا کرده، بالاخره دیروز به حرف آمد و گفت که این قانون باید اصلاح شود تا نیاز به دخالت ولی‌فقیه نباشد. حالا روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی باعنوان «اصلاح در اصلاح» نوشته است که این چه وضعی است که یک قانون بعد از گذشت تنها هجده‌روز از زمان اجرا، نیاز به اصلاح پیدا می‌کند و چرا نمایندگان مجلس، وقتی قانون‌گذاری می‌کردند، کارشناسی نکردند. این روزنامه ادامه داده است که در این مدت، بارها صاحب‌نظران از اشکالات قانون گفتند، اما تا وقتی رهبری ورود پیدا نکرد، مجلس اعتنایی نمی‌کرد. جمهوری اسلامی این هشدار را هم داده است که قانون بازنشستگی اجباری نباید به‌گونه‌ای اصلاح شود که خیلی‌ها از بازنشستگی معاف شوند و نباید طوری شود که افراد نود ساله سر کار بمانند و یا فرزندان بازنشستگان، منصب پدرشان را به ارث ببرند.

 

موشک و برجام

 

پس از شلیک آزمایشی موشک‌های سپاه پاسداران، آلمان و فرانسه از شورای امنیت درخواست کردند تا جلسه محرمانه‌ای برای بررسی فعالیت موشکی ایران تشکیل دهد. همدلی سراغ علی خرم، کارشناس روابط بین‌الملل رفته و از او درباره تاثیر این موشک‌پرانی‌ها بر توافق برجام پرسیده است. علی خرم هم گفته است که وقتی کشوری در تحریم است، نباید با چنین کارهایی کشورهای دیگر را نگران کند و این آزمایش‌های موشکی نتیجه‌ای جز ضرر برای ایران ندارد. این کارشناس ادامه داده است که اروپایی‌ها از ایران به‌طور رفاقتی خواسته بودند تا در این شرایط حساس، دست به اقدام تحریک‌آمیزی نزند و حالا معلوم نیست که تفسیر اروپایی‌ها از تحرکات موشکی ایران چه خواهد بود و آیا آن را تحریک‌آمیز و نقض روح برجام می‌دانند یا نه.

 

حاشیه‌نشینی بیشتر می‌شود

 

این‌طور که روزنامه جهان صنعت گزارش داده است، حاشیه‌نشینی در اطراف تهران افزایش یافته است و بسیاری از مستاجران تهرانی با گران‌شدن اجاره‌بها، دیگر توان تمدید قرارداد خانه را ندارند و به حاشیه‌های شهر پناه می‌برند. بنابر این گزارش، اجاره‌بها در سال‌های گذشته، پانزده‌درصد رشد داشته و قیمت هر متر خانه در تهران هم به‌طور متوسط نزدیک نُه‌میلیون تومان است که بر اجاره‌بها تاثیر می‌گذارد. با این حساب، بیشتر از یک‌سوم درآمد خانوارهای مستاجر صرف اجاره‌خانه می‌شود.

 

حمله مجلس به پیام‌رسان‌های اجتماعی

 

نود و پنج نفر از نمایندگان مجلس، طرحی را تدوین کرده‌اند تا با پیام‌‌رسان‌های اجتماعی برخورد شود و روزنامه قانون این نود و پنج نفر را تهدیدکنندگان آزادی دانسته و نوشته است که درمیان این نمایندگان که بیشترشان از اصول‌گرایان و جبهه پایداری‌اند، چند نفری از لیست امید و اصلاح‌طلبان هم حضور دارند که با وعده حراست از آزادی مردم به مجلس رفته بودند.

در این گزارش آمده است که نمایندگان مجلس در این طرح که به بهانه حفاظت از داده‌ها و اطلاعات ملی تنظیم شده، می‌خواهند راه‌اندازی هر کانال و شبکه اجتماعی را منوط‌به اجازه کنند و جالب اینکه پیش از این، مسدود کردن شبکه تلگرام با شکست مواجه شد. همدلی نوشته است که مسئولان از شکست‌ها عبرت و درس نمی‌گیرند و تنها هدفشان این است که مردم نخوانند و نشنوند و نبینند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More