شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۷ آذر

مردم حق دارند رای ندهند

مهلت ثبت‌نام کاندیداها به اتمام رسید، نزدیک به ۱۴ هزار نفر نام‌نویسی کردند. روزنامه شرق از «دستان خالی اصلاحات» نوشت و این‌که چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان غایب‌اند. 

روزنامه سازندگی ترکیب چهره‌های شاخص دو جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را مقایسه کرده و نوشته است «نسل رادیکالی از اصول‌گرایان حول محمد‌باقر قالیباف وارد رقابت با اصلاح‌طلبانی شده‌اند که به نظر می‌رسد مجید انصاری در راس آنان قرار گیرد».

اما این‌که کدام جریان سیاسی از ناآرامی‌ها و اعتراض‌های آبان‌ماه بیشتر ضرر کرد دغدغه انتخاباتی این‌روزهاست.

علی شکوری‌ راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت و از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، هنگام ثبت‌نام برای انتخابات مجلس گفت که معترضان حاشیه‌نشینان و طبقه محروم جامعه بودند که در انتخابات با نگاه تکلیفی و شرعی رای می‌دادند. این طبقه به‌طور سنتی پایگاه اصول‌گرایی بودند و نتیجه اعتراض‌ها ریزش آرای اصول‌گرایان خواهد بود.

روزنامه جوان این گفت‌و‌گوی ۵۸ ثانیه‌ای و لبخند شکوری راد را به صفحه نخست برده و تیتر زده است «لذت اصلاح‌طلبانه از رنجش و ریزش حاشیه‌نشین‌ها». این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران اذعان شکوری راد به این‌که دهک‌های پایین جامعه حامی اصلاح‌طلبان نیستند و دسته‌بندی تحقیر‌آمیز مردم را دلیلی بر این دانسته است که این جریان سیاسی اساسا برنامه‌ای برای طبقه محروم جامعه ندارد.

اما صادق زیباکلام در یادداشتی برای سازندگی، بیشترین ضرر اعتراض‌ها را متوجه جریان اصلاح‌طلب دانست، چون آن مختصر امید به تغییر را هم از بین برد.

علی تاجرنیا، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، به روزنامه اعتماد گفته است می‌ترسم انتخاب مردم «صندوق» نباشد. او سربسته از احتمال تحریم انتخابات از سوی مردم گفته است. 

اما بشنوید از روز دانشجو که به اذعان اغلب روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالی، کم‌رونق‌تر از همه سال‌های گذشته برگزار شد. در روز دانشجو، بسیج مراسم گرفت، رییس قوه قضاییه در دانشگاه تهران و قالیباف در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی کردند. روزنامه‌های اصول‌گرا حضور رییسی در دانشگاه را تیتر و عکس کرده‌اند.

روزنامه آرمان ملی اما تیتر زده «روز بی‌رونق دانشگاه» و نوشته است مراسم روز دانشجو برگزار شد، ولی نه سخنرانان به سلیقه دانشجویان انتخاب شدند و نه دانشگاه‌ها شور و حالی داشتند. 

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی، در یادداشتی به‌مناسبت ۱۶ آذر اشاره کرده است که اعتراض‌های دانشجویی سال ۱۳۳۲ به محاکمه رهبران جبهه ملی معطوف بود و به سفر ریچارد نیکسون، معاون رییس‌جمهوری وقت آمریکا، ربطی نداشت.

زیدآبادی با این یادآوری، ادعای روزنامه کیهان و اصول‌گرایان درباره آمریکاستیزی روز دانشجو را کاملا رد کرده و نوشته است در مبارزه سیاسی و اجتماعی «دیگرانی می‌کارند و دیگرانی دیگر درو می‌کنند». در شرایط کنونی، بسیج دانشجویی بیش از انجمن اسلامی و گروه‌های ملی و گرایش‌های چپ مارکسیستی از میراث ۱۶ آذر استفاده می‌کند.

موضوع نامه تروییکای اروپایی به سازمان ملل و نشست وین با واکنش‌های متفاوت تحلیلگران مواجه شد. کوروش احمدی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، در سرمقاله شرق، نتیجه نشست را «تعلیق مکانیسم ماشه» دانست. در مقابل، تحلیلگران روزنامه‌های اصول‌گرا آن را فقط عملیاتی رسانه‌ای برای فشار بر ایران تفسیر کردند.

فضای سیاسی ایران ملتهب است. عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، معتقد است پس از اعتراض‌های اخیر بعید است دولت قادر به اتخاذ تصمیم‌های جاری خود باشد، چه برسد به تصمیم‌های مهم.

عبدی در روزنامه اعتماد، همه راه‌های دولت برای کسب رای اعتماد از مجلس یا تغییر کلی کابینه و جایگزینی با تیم قوی‌تر را بی‌ثمر می‌داند و تنها راه‌حل کشور برای برون‌رفت از بحران را انتخابات زودرس ریاست جمهوری عنوان کرده است.

عبدی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هم‌زمان با انتخابات مجلس را پیشنهاد کرده و معتقد است اقدامی کمتر از این نمی‌تواند نگاه مردم را به اراده حکومت برای تغییر تحت تاثیر قرار دهد. به نوشته عبدی، ادامه راه کنونی قطعا بدترین شیوه است.

برویم سراغ روزنامه‌خوانی امروز.

مردم حق دارند رای ندهند

نایب‌رییس فراکسیون امید در مجلس گفته است به مردم حق می‌دهم اگر نشانه‌ای از اصلاح جدی در منش و روش اصلاح‌طلبان نمی‌بینند، در انتخابات مشارکت نکنند. 

از نگاه عبدالکریم حسین‌زاده جریان اصلاح‌طلبی در اصول و رویه به اصلاح درونی نیاز دارد. او تاکید کرده است اگر اصلاح‌طلبان حاضر به اصلاح خود نباشند، بخشی از جامعه هدف که قبلا به امید ‌آن‌ها پای صندوق رای آمده‌اند، مشارکت و صندوق رای را تعطیل می‌کنند.

حسین‌زاده آسیب‌شناسی اصلاحات را از نان شب واجب‌تر می‌داند. او در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد، این نقد را که اصلاح‌طلبان بعد از ورود به مجلس و شورای شهر، مطالبات جامعه را فراموش کردند و در خدمت ساختار و حاکمیت عمل می‌کنند بی‌راه ندانسته و کمابیش تایید کرده است.

حسین‌زاده تایید کرده است که مردم از مشارکتشان و صندوق رای هیچ سودی ندیده‌اند و اگر امروز صدای تحریمی‌ها بلند شده، دلیلش این است که اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند به وعده‌هایشان عمل کنند.

حسین‌زاده در ادامه افزوده است مردم به ما چک سفید امضا نمی‌دهند و قرار نیست این بار هم اعتماد کنند. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باید شفاف و دقیق به مردم گزارش دهد چرا نتوانسته است به وظایفش عمل کند.

علی تاجرنیا هم به اعتماد گفته است از روزی می‌ترسم که نظر شهروندان با حضور پای صندوق‌های رای تامین نشود و در نتیجه، آن‌ها بخواهند برای این‌که خواسته و نظرشان را به کرسی بنشانند، سراغ روش‌های غیر‌دموکراتیک و غیر‌مسالمت‌آمیز بروند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به‌جز انتخابات همه مسیرهای مراجعه به افکار عمومی در کشور را مسدود می‌داند. دلیلش را هم فقدان احزاب کارآمد و سندیکاها و بی‌توجهی به افکار عمومی برای مسائل مهم عنوان کرده است.

تحریم و ترامپ می‌ماند، مذاکره هم نمی‌شود

تحولات اخیر در عراق، روند برجام و تهدیدهای فرانسه، مذاکره یا تحریم‌های بیشتر و استیضاح ترامپ موضوع‌هایی است که روزنامه آرمان ملی با فریدون مجلسی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل بین‌الملل، به بحث و بررسی گذاشته است.

به عقیده مجلسی، استعفای عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، ناگزیر بود. درباره حساسیت عمومی به ایران هم مقایسه‌ای کرده است بین حساسیتی که بعضی ایرانی‌ها در ماجرای سیل خوزستان نشان دادند و کسانی که با یونیفرم نظامی برای کمک به سیل آمدند با واکنش منفی مردم مواجه شدند.

او در ادامه افزوده است عراقی‌ها به دنبال منافع خود هستند و اکنون، با تولید روزانه ۵ میلیون بشکه نفت، عملا جای ایران را گرفته‌اند. صمیمیت زیاد با ایران را هم نمی‌خواهند، چون آن‌ها را در محدودیت‌های بین‌المللی علیه ایران شریک می‌کند. بنابراین با این منطق، سیاست دوری از ایران را دنبال می‌کنند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل جذابیت عربستان سعودی برای جوانان عراقی را فقط دلارهای نفتی نمی‌داند، بلکه معتقد است عربستان سعودی برای آن‌ها، که از جنگ خسته شده‌اند، به‌عنوان آغازگر مدرنیسم و کشوری متعهد به مصوبات و قطعنامه‌های شورای امنیت جذابیت دارد.

به باور مجلسی، طرح صلح هرمز آینده روشنی ندارد. عربستان سعودی، عمان، امارات متحده عربی و قطر خواهان تعامل با آمریکا و اسرائیل‌اند و این با اهداف صلح ایران تعارض دارد و طرح ایران به سرانجام نخواهد رسید.

این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی به آینده روابط ایران و عربستان سعودی هم خوشبین نیست و معتقد است روابط عادی بین دو کشور از سر گرفته نخواهد شد. با این حال، سعودی‌ها به‌صورت علنی هم دنبال دشمنی و تخاصم با ایران نیستند.

مجلسی درباره ادامه تحریم‌ها و احتمال مذاکره بر این باور است که تحریم‌ها می‌ماند و مذاکره نمی‌شود. او استیضاح ترامپ را بی‌نتیجه می‌داند و معتقد است هرچند ممکن است به حیثیت ترامپ ضربه اساسی بزند، به نتیجه نهایی نخواهد رسید و حتی این استیضاح تضمینی برای پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ نیست.   

ماشه را بکشند، مگر چیزی برای تحریم مانده است؟

برخی تحلیلگران نامه تروییکای اروپایی به سازمان ملل را حرکتی در مسیر فعال شدن مکانیسم ماشه تعبیر کرده‌اند و در مقابل، تحلیلگران روزنامه‌های اصول‌گرا آن را فقط عملیاتی رسانه‌ای برای فشار بر ایران می‌دانند.

حسن عابدینی به رسالت گفته است مکانیسم ماشه بر‌خلاف حقوق و عرف بین‌الملل و برجام است. به باور او، تعویق یک ماهه اجرای «مکانیسم ماشه» تنها اقدامی رسانه‌ای، سیاسی و شانتاژ تبلیغاتی برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی است تا محدودیت‌های تحت برجام را بپذیرد. 

فریدون عباسی، رییس سابق سازمان انرژی اتمی، هم گفته است نباید به اروپا اعتماد می‌کردیم. او درباره به‌کارگیری مکانیسم ماشه و برگشتن تمام تحریم‌های سازمان ملل گفته است: «خب برگردد، مگر هم‌اکنون تحریم‌ها وجود ندارد؟ دیگر چیزی برای تحریم کردن باقی نمانده است.»

از نگاه عباسی، اروپا و آمریکا پیش از این، ماشه را در عراق و لبنان کشیدند. گذرگاه‌های تنفسی ایران در منطقه را هم مسدود کردند. به باور رییس سابق سازمان انرژی اتمی، تحمیل برجام و تعطیلی دستاوردهای هسته‌ای از همان ابتدا غلط بود. او دستگاه دیپلماسی روحانی و دولتش را سربازان آمریکا و اروپا در داخل کشور می‌داند.

روزنامه رسالت همچنین با حسین سبحانی‌نیا، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت‌و‌گو کرده و از او شنیده است که اروپایی‌ها از آغاز انقلاب، مدام درصدد تهدید ایران بوده‌اند و هستند، اعتماد به آن‌ها از مشکلات برجام است.

اصلاح‌طلبان، بازنده اصلی اعتراض‌های ۹۸

صادق زیباکلام در بررسی ریشه ناآرامی‌های اخیر، یادداشتی در روزنامه سازندگی منتشر کرده است. او تحلیل صرفا اقتصادی اعتراض‌ها را خطایی راهبردی می‌داند و نوشته است خیلی از معترضان دیپلمه و لیسانسه و تحصیل‌کرده‌اند و قطعا آن‌ها هم مطالبات سیاسی دارند. بنابراین، صحیح‌تر است بگوییم اعتراض‌های ۹۸ تلفیقی از نارضایتی‌های سیاسی و اقتصادی بود.

این استاد دانشگاه تفاوت اعتراض‌های اخیر با اعتراض‌های سال ۸۸ یا ۹۶ را رادیکال شدن شعارها و حرکت به سمت شعارهای براندازانه عنوان می‌کند. به عقیده زیباکلام، در سال ۸۸ با قدری تسامح، معترضان کلیت نظام را قبول داشتند یا حداقل شعارهای ساختارشکنانه کمتر بود و شعارها بر «رای من کو» متمرکز ماند. اما در سال ۹۶، بی‌اعتمادی معترضان به دو جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به یک اندازه نمود پیدا کرد.

اکنون، نارضایتی‌ها گسترده‌تر شده و لایه‌ها و اقشار مختلف جامعه را در برگرفته است. اکنون، مردم از همه جریان‌های سیاسی قهر کرده‌اند. در جریان اعتراض‌های اخیر، همه گروه‌ها از اصلاح‌طلب گرفته تا اعتدالی‌ها و اصول‌گرایان سنتی، آسیب جدی دیدند.

به باور زیباکلام، بیشترین آسیب را اصلاح‌طلبان و کمترین صدمه را تندروها دیدند.

به نوشته این تحلیلگر سیاسی، تندروها توانستند نبض رسانه‌ای را در دست بگیرند. آن‌ها دو راهبرد اساسی به کار بردند. اول، خشم و نارضایتی مردم را به گرانی بنزین تقلیل دادند و دوم، دولت را مقصر اصلی معرفی کردند. از نگاه زیباکلام، این رویکرد پایگاه رای تندروها در انتخابات را حفظ کرد.

تاملی در ترویج خشونت از صدا‌و‌سیما

اخیرا، یکی از کارشناسان امور دینی صدا‌و‌سیما توصیه کرده بود با دستگیر‌شدگان اعتراض‌های اخیر با خشونت تمام رفتار شود و حتی گفته بود که آن‌ها نه تنها باید اعدام شوند، بلکه بایستی آن‌ها را زجرکش کرد.

منصور پهلوان یادداشتی در روزنامه ایران منتشر کرده و پخش سخنان این کارشناس مذهبی از رسانه ملی را به‌معنای ترویج خشونت دانسته است.

پهلوان، که خود استاد علوم قرآنی در دانشگاه تهران است، پرسیده چگونه ممکن است یک کارشناس مذهبی نداند زجرکش کردن عملی غیر‌اسلامی و غیرانسانی است و حتی علی درباره قاتل خود گفته بود مبادا او را مثله کنید.

پهلوان تفسیر داعشی، خشونت‌آمیز و غیرانسانی از قرآن و اسلام در صدا‌و‌سیما را برخلاف آموزه‌های پیامبر و امامان شیعه می‌داند.  

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More