شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی بیست‌ویکم آذر ماه

کلید حل مشکلات کشور دست هیچ جناحی نیست

 

از سال گذشته که برای اولین بار ردیف بودجه‌های دولتی و اختصاص رقم‌های نجومی به بنیادها و دستگاه‌های فرهنگی حکومتی رسانه‌ای شد، بحث بودجه به میان جامعه آمد و افکار عمومی پیگیر است که چه کسانی از بودجه عمومی کشور به طور خصوصی بهره می‌بردند.

حالا قرعه به نام صداوسیمای جمهوری اسلامی افتاده که یکی از نهادهای حکومتی است و به اندازه چند وزارت‌خانه بودجه می‌گیرد و بازدهی هم ندارد. امروز گزارش اول روزنامه‌های آرمان و ابتکار، درباره صداوسیما است.

آن طور که آرمان نوشته یک تریلیون و ۳۸۱ میلیارد تومان به این سازمان حکومتی، تقدیم شده و این در حالی است که دولت نه نظارت و نه نفوذی در این سازمان دارد. همچنین منتقدان صداوسیما معتقدند که برنامه‌های تلویزیون در اختیار جناحی تندرو است و مخاطب چندانی هم ندارد.

آرمان نوشته که این بودجه تنها منبع مالی سازمان نیست و آگهی‌ها هم پول هنگفتی به جیب تلویزیون سرازیر می‌کند. مثلا پانزده دقیقه پخش آگهی در زمان برگزاری جام جهانی فوتبال، سی و چهار میلیارد تومان، عواید داشت و این را هم بدانید که تلویزیون حق پخش این بازی‌ها را نخریده بود. ابتکار هم از سی هزار نفر مازاد نیرو در صداوسیما خبر داده که معلوم می‌شود، آن پول هنگفت در کجاها هدر می‌رود.

صفحه اول شلوغ روزنامه اعتماد هم بی‌ربط به دو روزنامه منتقد صداوسیما نیست؛ اعتماد در گزارشی پرسیده که چه کسی می‌خواهد اینستاگرام فیلتر شود. گویا مسئول تازه‌ای در قوه قضاییه در معاونت امور فضای مجازی تعیین شده که هنوز نیامده، عزم کرده تا اینستاگرام را مسدود کند. جواد جاویدنیا، معاون تازه دادگستری است که مدعی شده بسیاری از علما و اساتید دانشگاه، خواستار فیلترینگ اینستاگرام هستند.

ماجرای اعتراض‌های «جلیقه زردها» در فرانسه، داغ خیلی‌ها را در ایران تازه کرده و هر روز یادداشتی در قیاس اعتراض در فرانسه و ایران نوشته می‌شود. امروز صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که «برخلاف آن چیزی که صداوسیما و اصولگرایان و کارل مارکس پیش‌بینی می‌کنند، نظام سرمایه‌داری با چنین شورش‌هایی فرو نمی‌ریزد و غرب از این بحران‌ها زیاد داشته و از همه‌اش گذر کرده است.» زیباکلام ادامه داده که «غربی‌ها بحران را ریشه‌یابی می‌کنند و نظامشان را بی‌عیب و کامل نمی‌دانند و برای همین سقوط نمی‌کنند بر خلاف ما که اشتباه خودمان را قبول نمی‌کنیم و مشکلات را به گردن دولت قبلی و دیگر مسئولان می‌اندازیم.»

یک اتفاق جالب هم در روزنامه همشهری افتاده که در روزهای آتی حتما اصولگرایان و روزنامه‌های تندرو حرفش را خواهند زد. امروز سال‌روز تولد احمد شاملو، شاعر برجسته است. این روزنامه ویژه‌نامه‌ای درباره شاملو منتشر کرده با عکسی از شاعر در صفحه اول. درست در همین صفحه و سمت چپ هم خبر سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی چاپ شده است و عاقلان دانند که آیت‌الله خامنه‌ای، از شاملو بیزار بود و این تجلیل ارگان شهرداری تهران از شاعری که به جمهوری اسلامی اعتقادی نداشت، لابد که معنایی هم دارد.

 

کلید حل مشکلات کشور دست هیچ جناحی نیست

 

امیر محبیان روزگاری در روزنامه محافظه‌کار و راستی رسالت قلم می‌زد و هر چند هنوز هم در میان اصول‌گرایان است اما اظهاراتش متفاوت است. از همین رو است که روزنامه شرق به سراغش رفته و با این فعال سیاسی گفت‌وگویی کرده است. محبیان می‌گوید: «کلید حل مشکلات کشور نه در دست اصول‌گراها و نه دست اصلاح‌طلبان است و تنها مدیران با تجربه و دلسوز که که نگاه کلان و ملی دارند، می‌توانند این مشکلات را حل کنند.» محبیان این مدیران را «حذف‌شدگان از دولت و حکومت» معرفی می‌کند و می‌گوید: «مدیران دلسوز در بخش خصوصی هستند و بدون بهره بردن از رانت زندگی می‌کنند.» این اصول‌گرای معتدل تصریح کرده که «باید بازی قدرت را از دایره تنگ اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، خارج کرد چرا که این وضعیت بن‌بست مدیریتی ایجاد کرده است».

 

سرهنگ و یار خراسانی می‌آیند

 

روزنامه قانون در گزارشی تحرکات سردار محمد باقر قالیباف و تولیت آستان قدس خراسان، ابراهیم رییسی در فضای سیاسی داده و درباره ظاهر شدن دوباره رقبای روحانی نوشته است. این طور که قانون نوشته، گویا قرار است که ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه برسد و قالیباف هم خودش را برای رفتن به مجلس آماده می‌کند. اصول‌گرایان پیروزی شان را در انتخابات آتی مجلس از همین حالا جشن گرفته‌اند و زمزمه‌هایی هم از رییس مجلسی قالیباف شنیده می‌شود. حالا اگر اصلاح‌طلبان بر علی لاریجانی به عنوان رییس‌جمهور بعدی توافق کنند در واقع می توان گفت تمامی قوای نظام در دست اصول‌گرایان است. در آخر این گزارش آمده که البته اوضاع همین الان هم فرقی با آینده ندارد و با چرخش روحانی و بازی دادن بدنه اصلاح‌طلبی که به او رای داد، عملا همین حالا هم اصلاح‌طلبان نقشی در قدرت ندارند.

 

شب انتخابات چادر نمی‌زنند

 

می‌توان گفت که روزنامه کیهان از روشن شدن تنور انتخابات مجلس آن هم از همین حالا که هنوز یک‌سالی وقت مانده، استقبال کرده است. محمد ایمانی، حضور اصول‌گراها در تریبون‌های دانشجویی و سخنرانی قالیباف و رییسی را اتفاق مبارکی دانسته و نوشته که «نباید شب انتخابات چادر زد و باید از همین حالا کار کرد و اشتباه سال ۱۳۹۴ که باعث شد اصلاح طلبان، افراد شاخصی مثل حداد عادل را از مجلس حذف کردند، تکرار نکرد.» این اشتباه از نگاه یادداشت‌نویس کیهان، «کم‌کاری انتخاباتی اصول‌گرایان» بوده که گویا این بار جبران می‌شود.

 

امواج فزاینده تورمی در راه است

 

موج عظیم تورم در راه است و ممکن است مردم را از زندگی ساقط کند؛ احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصاد در یادداشتی ناامیدانه در روزنامه جهان صنعت نوشته است که وضعیت اقتصاد ایران به مرحله‌ای رسیده که «ما با پدیده غیر مردمی شدن اقتصاد روبه‌رو هستیم». این اقتصاددان توضیح داده که «عرصه اقتصاد در تسخیر دولتی‌ها و رانت جوها» است، به گونه‌ای که مثلا شرکت‌های پتروشیمی که دولتی هستند، حاضر نیستند ارزی که دارند را در بازار تزریق کنند و در عوض سعی می کنند تا اجناس تجملی و مصرفی وارد کنند تا سود بیشتری ببرند. سلطانی به دولت هشدار داده که اگر یک‌بار دیگر، قیمت ارز بالا برود، ممکن است شیرازه امور از هم بپاشد و دولت سقوط کند.

 

اجاره حساب برای پولشویی

 

اخیرا بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای از بانک‌ها خواسته است که تراکنش بانکی را با استفاده از کارت ملی محدود کنند و دلیل این محدودیت چیزی نیست جز پول‌شویی. اما پول‌شوها راه‌های تازه‌ای پیدا کردند و یکی از این راه‌های فرار از نظارت، اجاره کردن حساب بانکی مشتریان است. آن طور که روزنامه آفتاب گزارش داده، اخیرا پول‌شوها برای انتقال وجه و چرخاندن آن در نظام بانکی، حساب مشتریان را اجاره می‌کنند و برخی از مردم هم بی آن که عواقب این کار را بدانند، حسابشان را اجاره می‌دهند. از قرار معلوم، پول‌شوها ماهانه دو میلیون تومان به صاحبان حساب، اجاره می‌دهند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More