شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه ۹۷ شهرداری تهران

 

محمد علی نجفی، شهردار تهران روز یکشنبه اول بهمن، بودجه ۹۷ شهرداری تهران  که  بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده را  به شورای شهر ارائه داد.
به گزارش ایسنا و به گفته شهردار تهران این بودجه علی رغم پیش بینی نرخ تورم بیش از ۱۰ درصدی برای سال آینده با کاهش ۲/۲ درصدی نسبت به بودجه مصوب سال جاری و با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به منابع تحقق یافته قابل تخصیص در تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ تعیین شده است.
محمدعلی نجفی امروز در سی و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با  ارائه لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران به  تشریح جزئیات بودجه ۹۷ شهرداری پرداخت.
براساس گفته‌های شهردار، اعتبارات پروژه‌های تعمیر، تجهیز مستمر در مناطق ۲۲ گانه با ۱۴ درصد کاهش نسبت به سال جاری از مبلغ ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۲ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال تغییر یافته و برآورد اعتبارات پروژه‌های تعمیر و تجهیز این مناطق برای اولین بار بر اساس مقادیر احجام و نیازهای واقعی محاسبه شده است.
نجفی در رابطه با بودجه در نظر گرفته شده برای شهرداری خاطر نشان کرد که  بودجه سال ۱۳۹۷ ابلاغی وزارت کشور است و باید با  رویکرد بودجه‌ریزی شهرداری تهران برای سال آینده، به صورت انقباضی واقعی اتخاذ و در دستور کار قرار گرفت.
شهردار تهران با اشاره به نوسانات به وجود آمده در سهم درآمدهای پایدار بار دیگر به افزایش نیروی انسانی در شهرداری اشاره کرد و گفت: تورم دیون سنواتی که حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت قطعی به ثبت رسیده، افزایش بی رویه و یک باره ۱۳ هزار نفری نیروی انسانی شهرداری تهران در انتهای سال ۱۳۹۵ و ابتدای سال جاری و وجود پروژه‌های نیمه تمام که نیازمند بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان برای تکمیل آنهاست همه از  چالش‌ها و مسائلی است که  پیش روی تهیه و تنظیم بودجه سال آینده شهرداری تهران قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه کاهش ۲۰/۶ درصدی واگذاری دارایی‌های مالی نسبت به مصوب سال جاری و همچنین کاهش ۷۲ درصدی نسبت به منابع تحقق یافته قابل تخصیص، نشان دهنده تغییر رویکرد شهرداری تهران به کاهش میزان دیون است، افزود: جلوگیری از پرداخت دیون از طریق دریافت وام یکی از رویکردهای شهرداری تهران است. در این خصوص جایگزینی سایر روش‌های تامین مالی پروژه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مشارکت بخش خصوصی در قالب تبصره‌های بودجه پیشنهادی مد نظر قرار گرفته است.
شهردار تهران همچنین به حذف برخی تبصره‌ها در بودجه ۹۷ اشاره کرد و از آن بعنوان بنیادی‌ترین تغییرات نام برد. به گفته نجفی در بودجه سال آینده ، شهرداری، شاهد کاهش و حذف تبصره‌های غیرضروری به همراه پیش بینی ساز و کار ایجاد و تقویت خزانه متمرکز خواهد بود.
 

  • موارد حائز اهمیت در بودجه معاونت حمل و نقل و ترافیک

نجفی همچنین به بودجه در نظر گرفته شده در بخش معاونت حمل و نقل ترافیک اشاره کرد و گفت: بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند نظارتی در تردد خودروهای واجد مجوز تردد، منظور نمودن ردیف اعتباری جهت توسعه و نوسازی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و صدا، انجام مطالعات و تهیه طرح‌های زیست محیطی در امر کنترل کیفیت هوا، پیش بینی ردیف اعتباری تحت عنوان توسعه و تامین ناوگان خطوط مترو و توجه به خرید قطعات یدکی و اورهال و نگهداری و بهسازی خطوط مترو از مواردی است که در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک و در بخش بودجه‌ای در نظر گرفته شده است.

 

  • جداسازی بودجه مرکز محیط زیست از بودجه معاونت خدمات شهری

شهردار تهران منفک شدن بودجه مرکز محیط زیست و توسعه پایدار از بودجه معاونت خدمات شهری را یکی از نکات بارز در بودجه سال آینده دانست و گفت که این اقدام به منظور تاکید و توجه ویژه به موضوع محیط زیست و اهتمام در کاهش معضلات محیط زیستی در حیطه وظایف شهرداری تهران انجام شده است.
 

  • کاهش ۲۱ درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مناطق

گفتنی است بر اساس گفته‌های امروز محمد علی نجفی، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مناطق با ۲۱ درصد کاهش،  از مبلغ ۲۳ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال در سال جاری به مبلغ ۱۸ هزار و ۳۱۳ میلیارد ریال در سال آینده خواهد رسید که  بدین ترتیب اعتبارات منظور شده در پروژه‌های غیر مستمر احداثی با ۳۳ درصد کاهش از مبلغ ۸۴۷۹ میلیارد ریال به مبلغ ۵۷۰۸ میلیارد ریال کاهش یافته است. البته علی رغم کاهش اعتبارات پروژه‌های غیر مستمر در سال ۹۷ تعداد ۲۰۸ پروژه با اعتبار ۴۰۰۰ میلیارد ریال قابلیت خاتمه در سال آینده را دارند. در حقیقت عمده کاهش مبلغ عنوان شده به پروژه‌های خاتمه یافته در سال جاری و یا حذف پروژه‌های متوقف و یا شروع نشده غیر ضروری و مغایر با وظایف ذاتی شهرداری تهران بر می‌گردد.
محمدعلی نجفی چندی پیش در هنگام ارائه پرونده بدهی های مالی شهردار پیشین به شورای شهر گفته بود که در بررسی‌های صورت گرفته، رقم بدهی ثبت شده شهرداری ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان بوده که علاوه بر آن  ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز رقم بدهی ثبت نشده در شهرداری  وجود دارد. به گفته نجفی،  پیش بینی براین بوده  که شهرداری  حدود ۸ هزار میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی دارد  و بر همین اساس بدهی شهرداری در حوزه ثبت شده، ثبت نشده و بدهی احتمالی حدود ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که سه برابر بودجه فعلی شهرداری است و این در حالی است که بودجه سال ۹۶ هم صد در صد محقق نشده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More