شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عملکرد «غیرقابل دفاع» سازمان محیط‌زیست ایران

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، گفت نمی‌تواند از عملکرد محیط‌زیست دفاع کند و طی چهل سال حکومت جمهوری اسلامی، تنها حوزه‌ای که هیچ بهبودی نداشته و حتی «قربانی» شده، محیط‌زیست است.

به گفته کلانتری، طی سال‌های اخیر «در زمینه فرسایش خاک، وضعیت آب، از بین رفتن پوشش‌های جنگلی، آلودگی هوای کلان‌شهرها و بهره‌وری انرژی اتفاقات بدی افتاده است.»

او که روز سه‌شنبه دوم بهمن‌ماه در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز صحبت می‌کرد، گفت: «دوازده تن فرسایش خاک، از بین رفتن جنگل‌های هیرکانی، از بین رفتن زاگرس دستاوردهای چند دهه گذشته است. البته می‌توانم از مدیریت دوره خودم دفاع کنم اما به طور کلی محیط زیست قابل دفاع نیست و توسعه کشور یک قربانی به نام محیط‌زیست داشته است.»

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه افزود در حال حاضر ایران بعد از روسیه به عنوان کشوری شناخته می‌شود که «بیشترین هدر رفت انرژی را در جهان دارد». بنا به اظهارات او، وضعیت ایران در حوزه انرژی از عربستان سعودی نیز کم‌بهره‌ورتر است.

کلانتری همچنین مهندسان ایرانی را متهم کرد که نتوانسته‌اند جهت وزش باد را برای احداث نیروگاه در نظر بگیرند.

او گفت مسئولان توسعه در ایران نسبت به محیط‌‌زیست «کوتاهی» کرده‌اند و یادآور شد که دولت در سال گذشته ۱/۳ میلیارد دلار بودجه برای بخش مدیریت پسماند پیش‌بینی کرده بود که مجلس آن را حذف کرد و به بخش دیگری اختصاص داد.

کلانتری در بخش دیگری از حرف‌هایش با اشاره به دریاچه ارومیه گفت طی چند سال گذشته از تکمیل چهار سد نیمه‌تمام جلوگیری شده است.

او که هفته گذشته به مازندران سفر کرده بود در توصیف وضعیت محیط‌زیست این استان گفت: «تمامی رودخانه‌هایی که به دریا می‌ریزد، مرده است. یعنی هیچ موجود زنده‌ای در آن وجود ندارد چون پسماندها، شیرآبه پسماندها و فاضلاب‌ها وارد رودخانه‌ها می‌شود. هیچ‌ نسلی به اندازه نسل موجود، محیط‌زیست ایران را تخریب نکرده است.»

طبق اظهارات کلانتری وضعیت محیط‌زیست ایران طی چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی نه تنها بهبود نیافته، بلکه «قربانی» شده است.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More