شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نماینده ایران در سازمان ملل ارتباط جمهوری اسلامی با شبه‌نظامیان مهاجم به سفارت آمریکا را رد کرد

مجید تخت‌روانچی، نماینده دایم ایران در سازمان ملل، وابستگی و ارتباط کتائب حزب‌الله و دیگر گروه‌های شبه نظامی حشد شعبی عراق که در حمله به سفارت آمریکا در بغداد نقش داشتند را  رد کرد و گفت: «حشد شعبی و شاخه‌های آن یک گروه صرفا عراقی است که تحت نظارت دولت عراقی حاکم و تحت قوانین آن فعالیت می‌کند.»

تخت‌روانچی این اظهارات را به‌عنوان موضع رسمی جمهوری اسلامی وقتی بیان کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، طی روز و شامگاه سه‌شنبه دهم دی ماه،  به صراحت ایران را مسئول حمله جمعه گذشته به یک پایگاه نظامی در کرکوک و همچنین طراحی حمله به سفارت این کشور در بغداد معرفی کرد. او با تاکید بر این که آمریکا با قدرت به چنین حملاتی پاسخ می‌دهد، از عراق خواست از نیروهایش برای حفاظت از سفارت استفاده کند.

رییس جمهوری آمریکا شامگاه ‌سه‌شنبه نیز با تاکید بر اینکه «ایران از بابت جان‌های از دست رفته و خسارت‌های وارده به تاسیسات آمریکا به طور کامل پاسخگو خواهد شد»، در صفحه توییتر خود نوشت: «آنها [رهبران حکومت ایران] بهای بسیار سنگینی خواهند پرداخت این یک هشدار نیست و تهدید است.»

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل اما در واکنش سخنان رییس جمهور و وزیر خارجه آمریکا را «اتهامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» توصیف کرد و آن را اقدامی «برای منحرف کردن توجهات از عصبانیت مردم عراق» علیه حمله به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله، نیروی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

این درحالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز شامگاه سه‌شنبه عکس‌هایی از چند نفر فرمانده شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران را در جریان حمله روز سه‌شنبه به سفارت آمریکا در بغداد منتشر کرد.

پمپئو در همین توییت، ابومهدی مهندس، معاون حشد شعبی و قیس خزعلی فرمانده عصائب اهل حق از گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت حکومت ایران را «تروریست» نامید و نوشت: «حمله روز سه‌شنبه به سفارت آمریکا در بغداد از سوی تروریست‌ها، ابومهدی مهندس و قیس خزعلی و تحت کنترل فرماندهان نیابتی ایران هادی عامری و فالح فیاض انجام شد.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اما گفت: «در حوادث اخیر عراق با نوعی وقاحت آمریکایی توام با توهین به مردم عراق، فرافکنی سبک و تکرار اشتباه در محاسبات مواجه هستیم.»

موسوی بدون اشاره به سخنان مقام‌های ارشد ایالات متحده درباره نقش جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان وابسته به نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در حمله جمعه گذشته به یک پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار عراق،  حمله روز سه‌شنبه شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به سفارت آمریکا در منطقه سبز و حفاظت شده بغداد را   اعتراض مردم عراق توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین سخنان مقام‌های ارشد آمریکا را درباره نقش جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن در این حملات را تکذیب کرد و «نسبت به هرگونه واکنش نسنجیده و اشتباه در محاسبه» به مقام‌های آمریکایی هشدار داد.

تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More