شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش‌ها به تصمیم آلمان در تروریست شناختن حزب‌الله لبنان: ایالات متحده حمایت کرد، جمهوری اسلامی هشدار داد

ایالات متحده آمریکا ضمن حمایت از اقدام دولت آلمان در تروریست شناختن حزب‌الله لبنان، آن را حرکتی در جهت محدود کردن فعالیت‌های تروریستی این گروه خواند. همزمان دو مقام جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اقدام دولت آلمان به این کشور هشدار دادند که «منافع منطقه‌ای خود را به خطر انداخته» و باید منتظر «تبعات منفی» این تصمیم باشد.

وزارت کشور آلمان روز پنج‌شنبه یازدهم اردیبهشت ماه اعلام کرد حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی می‌شناسد و تمام  فعالیت‌های این گروه شبه‌نظامی به طور کامل در خاک آلمان ممنوع است.

پیشتر فقط فعالیت شاخه نظامی حزب‌الله، از سوی اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شد و در آلمان ممنوع بود اما اکنون فعالیت شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان نیز که به ویژه به برگزاری تجمعاتی علیه اسرائیل می‌پردازد، در خاک آلمان ممنوع شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اقدام آلمان در تروریست شناختن گروه حزب‌الله لبنان را حرکتی در جهت محدود کردن فعالیت‌های تروریستی این گروه ارزیابی کرد و همزمان وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما از همه اعضای اتحادیه اروپا می‌خواهیم در پاسخگو کردن حزب‌الله همین روش را دنبال کنند.»

پمپئو در صفحه توییتر خود نوشت: «آلمان امروز علیه حزب‌الله [لبنان] اقدامی قدرتمند اتخاذ کرد. آمریکا متحد خود آلمان را به‌دلیل ممنوع کردن این گروه تروریستی مورد حمایت ایران و حصول اطمینان از اینکه به حامیان آن فضای فعالیت داده نشود، می‌ستاید.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اقدام دولت آلمان در قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی را محکوم کرد و گفت: «برخی کشورها در اروپا مواضع خود را بدون در نظر گرفتن واقعیات منطقه غرب آسیا و تنها با در نظر گرفتن اهداف آمریکا و اسرائیل اتخاذ می‌کنند.»

موسوی گفت که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که اقدام دولت آلمان در تروریست شناختن حزب الله لبنان تحت عنوان «ترویج مبارزه مسلحانه با ابزارهای تروریستی» را به شدت محکوم می‌کند. او  دولت آلمان را به دلیل تروریست شناختن حزب‌الله لبنان متهم کرد که به لبنان «بی‌احترامی» کرده و گفت که «تصمیم دولت آلمان در بی‌احترامی کامل آن کشور به دولت و ملت لبنان اتخاذ شده زیرا حزب الله بخشی رسمی و مشروع از دولت و پارلمان این کشور و همواره یک حزب سیاسی تاثیرگذار در عرصه ثبات سازی سیاسی» لبنان بوده و «از پشتوانه وسیعی در لبنان و منطقه» برخوردار است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی بدون اشاره به حضور و مشارکت حزب‌الله لبنان همراه با نیروی قدس سپاه پاسداران در سرکوب و اعتراضات مسالمت‌آمیز و کشتار مردم سوریه در سال‌ ۲۰۱۱ و قبل از آغاز درگیری‌های نظامی در سوریه، گفت که «تصمیم دولت آلمان در بی‌تدبیری کامل علیه نیرویی اتخاذ شده است که جایگاه کلیدی در مبارزه با تروریسم خشن داعش در منطقه داشته و دارد.»

عباس موسوی همچنین به طور ضمنی آلمان را تهدید کرد و گفت: «دولت آلمان باید پاسخگوی تبعات منفی تصمیم خود بر مبارزه با گروه‌های واقعی تروریستی در منطقه باشد.»

همزمان  حسین امیرعبدالهیان، معاون سابق وزارت امور خارجه و دستیار فعلی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اقدام آلمان در تروریست دانستن حزب‌الله لبنان گفت: «اقدام آلمان در تروریست خواندن حزب الله لبنان خطای استراتژیک است.»

امیرعبداللهیان با بیان اینکه «حزب الله بخش مهمی از جامعه لبنان، ضامن امنیت و تمامیت ارضی و بخشی از دولت و مجلس لبنان» است، آلمان را به دنباله‌روی از سیاست‌های آمریکا و اسرائیل متهم کرد و به این کشور هشدار داد که به قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی «منافع منطقه‌ای خود را به خطر می‌اندازد.»

واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به تروریست شناختن حزب‌الله لبنان در حالی صورت گرفت که روز پنج‌شنبه سخنگوی وزارت کشور آلمان در صفحه توییتر خود خبر داد که «از ابتدای صبح چندین عملیات پلیس در چند منطقه» علیه مراکزی که تصور می‌شود مرتبط با حزب‌الله لبنان هستند، انجام شده است.

هايکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در پی تروریست شناختن حزب‌الله لبنان که «حزب‌الله حق موجودیت اسرائیل را انکار می‌کند، با ترور و وحشت تهدید می‌کند و زرادخانه راکت‌هایش را گسترده کرده است. مهم است که آلمان از ابزار قانون برای اقدام در برابر فعالیت‌های تروریستی و مجرمانه حزب‌الله به طور کامل بهره بگیرد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More