شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فدراسیون فوتبال مسائل پشت پرده بازی با سیرالئون را اعلام کند

 

کارشناسان فوتبال ایران ضمن درخواست شفاف‌سازی جزئیات بازی دوستانه تیم‌ملی فوتبال ایران با سیرالئون، می‌گویند درصورت محرز شدن تبانی، عواقب سختی در انتظار فوتبال ایران خواهد بود.

پس از اینکه خانم «ایشا یوهانسون»، رئیس قانونی فدراسیون فوتبال سیرالئون، با ارسال نامه‌ای به فیفا از این نهاد بین‌المللی ورزش خواست درباره احتمال تبانی بازیکنان تیم‌ملی این کشور در دیدار دوستانه با تیم‌ملی ایران که با پیروزی ۴ به صفر شاگردان کارلوس کی‌روش خاتمه یافت، تحقیق کند، فیفا نیز اعلام کرد که این موضوع را به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهد داد.

حمیرا اسدی، مسؤول روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال ایران هم در واکنش به ادعای رئیس فدراسیون فوتبال سیرالئون، با تکذیب این اتفاق گفت: «تمام مراحل برگزاری این دیدار دوستانه، براساس قوانین فیفا و فرایند بین‌المللی و روابط دوستانه فدراسیون‌های دو کشور انجام شده است».

برای مشخص‌شدن بیشتر زوایای این موضوع و اتفاقات روز فوتبال ایران، بخش ورزشی وب‌سایت ایران اینترنشنال، روز سه‌شنبه هفتم فروردین‌ماه، با پیام یونسی‌پور، خبرنگار ورزشی وب‌سایت ایران‌وایر، ساکن «وین»، پایتخت اتریش، گفت‌وگویی اختصاصی انجام داده است.

یونسی‌پور در ابتدای گفت‌وگو درمورد ایشا یوهانسون گفت: «خانم یوهانسون، رئیس قانونی فدراسیون فوتبال سیرالئون است. او با دستور دولت این کشور، از سمتش برکنار شده و فیفا به همین دلیل، عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورده و یوهانسون را به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال سیرالئون به رسمیت می‌شناسد».

او افزود:«فیفا به‌دلیل تعلیق فدراسیون فوتبال سیرالئون، با برگزاری این بازی دوستانه مخالفت کرد و انجام آن را منوط به موافقت خانم یوهانسون کرد. دراظهارات رئیس فدراسیون فوتبال سیرالئون به این موضوع اشاره شده که آقای مهدی تاج به او اصرار کرده که این بازی باید انجام شود؛ چون این دیدار در برنامه‌های تدارکاتی سرمربی تیم‌ملی ایران است و خانم یوهانسون هم به‌صراحت به رئیس فدراسیون فوتبال اعلام می‌کند که ما الان در تعلیق هستیم و تیم‌ملی نداریم و این بازیکنان، اعضای اصلی تیم ملی سیرالئون نیستند؛ اما تاج همچنان به برگزاری این مسابقه پافشاری می کند که باید از او پرسید دلیل این همه اصرار برای برگزاری این دیدار چه بوده است؟ نکته دیگر این‌که چرا کارلوس کی‌روش باید بعد از اتمام این بازی، از یک شرکت فرانسوی و واسطه ایرانی آن که دیدارهای تدارکاتی تیم‌ملی را برنامه‌ریزی می‌کند، به‌صورت ویژه تشکر کند؟ این‌ها سؤالاتی است که باید مسؤولان فدراسیون فوتبال به آن‌ پاسخ دهند».

این روزنامه‌نگار ورزشی ساکن وین، در ادامه با تأکید بر ضرورت مشخص‌شدن پشت پرده این موضوع، افزود: «مسؤولان فدراسیون فوتبال ایران باید بدانند که اگر آن‌ها علاقه‌ای به پی‌گیری این موضوع ندارند، فیفا این اتفاق را تا پایان بررسی خواهد کرد و اگر به نتایجی دست یابد که این بازی با مسأله شرط‌بندی و اتفاقاتی این‌چنینی همراه بوده، قطعاً عواقب بسیار سختی در انتظار فوتبال ایران خواهد بود».

 

  • حساسیت درمورد مسعود شجاعی به‌دلیل صحبت‌هایش درمورد آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌هاست

پیام یونسی‌پور همچنین درخصوص بازگشت مسعود شجاعی به تیم‌ملی و انتقاد برخی مقامات سیاسی از این موضوع گفت: «باید به‌خاطر بیاوریم که پیش از آقای پورمختار، آقای داورزنی، معاون وزیر ورزش هم به‌صراحت اعلام کرد که مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی به‌خاطر همراهی تیمشان در بازی با تیم اسرائیلی، محروم هستند و دیگر به تیم‌ملی دعوت نخواهند شد؛ اما پس از انتشار این خبر، فیفا از فدراسیون فوتبال ایران در این باره توضیح خواست و اعلام کرد درصورتی که مشخص شود دولت ایران در امور فدارسیون فوتبال این کشور دخالت می‌کند، عضویت فوتبال ایران را به حالت تعلیق درخواهد آورد».

این کارشناس ورزش ایران، صحبت‌های محمدعلی پورمختار، نماینده مجلس ایران را ناشی‌از فقر آگاهی و دانش او دانست و گفت: «ایشان نمی‌داند که این اظهارنظرها چه عواقب خطرناکی نه‌تنها برای فوتبال، بلکه برای کل ورزش ایران می‌تواند داشته باشد. هنوز پرونده درگیری فدراسیون کشتی با اتحادیه جهانی کشتی و کمیته بین‌المللی المپیک درخصوص موضوع روبرو نشدن کشتی‌گیران ایرانی با رقبای اسرائیلی باز است و تا همین‌جا هم برای ورزش اول ایران، مشکلات زیادی به‌بار آورده است. ما باید از آقای پورمختار بپرسیم که چرا الان این اظهارات را بیان می کند؟ در قضیه محرومیت مسعود شجاعی، احسان حاج‌صفی هم یک طرف ماجرا بود که بحث او فراموش شد. بهتر که موضوع حاج‌صفی فراموش شد؛ اما چرا این‌قدر روی مسعود شجاعی این حساسیت وجود دارد؟ باید گفت برخی از این افراد، از شجاعی به‌دلیل اظهاراتش درخصوص آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها، حمایت از زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست و مسائلی از این دست عصبانی هستند و سعی می‌کنند با پیش‌کشیدن موضوع حضور این بازیکن در بازی با تیم مکابی اسرائیل، از او انتقام بگیرند».

 

  • بازیکنان تیم‌ملی در بازی با الجزایر می‌توانند خود را به‌خوبی نشان دهند

یونسی‌پور در ادامه، برگزاری بازی دوستانه تیم‌ملی ایران با الجزایر را برای تیم‌ملی بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: «این دیدار می‌تواند یکی از بهترین بازی‌های تدارکاتی برای تیم‌ملی ایران باشد. بازی با الجزایر حتی از دیدارهای دوستانه تیم‌ملی با برزیل و روسیه هم مهم‌تر است؛ زیرا بازیکنان تیم ملی ایران، در بازی دوستانه با برزیل که چند سال پیش برگزار شد، فقط تجربه کسب کردند؛ اما در برابر الجزایر می‌توانند خود را به‌خوبی در زمین نشان دهند و این مسابقه، محک بسیار جدی برای شاگردان کارلوس کی‌روش خواهد بود».

او افزود:«این دیدار، شبیه‌سازی خوبی برای بازی با مراکش در جام‌جهانی است و کی‌روش قطعاً ترکیب اصلی خود را روانه زمین خواهد کرد؛ به‌خصوص در خط دفاع که در این بازی با حضور بازیکنان اصلی، به‌خوبی محک خواهند خورد؛ چون در بازی هفته گذشته برابر تونس، فقط میلاد محمدی از ترکیب ثابت خط دفاعی حضور داشت و بقیه از بازیکنان ذخیره بودند. در سایر خطوط نیز تیم ملی تغییرات زیادی داشت؛ اما این تیم در مصاف با الجزایر که یکی از تیم‌های مطرح قاره آفریقاست، با آرایشی جدی‌تر گام به میدان خواهد گذاشت و این بهترین فرصت برای سرمربی پرتغالی تیم‌ملی است که ترکیب ثابت خود را برای جام‌جهانی بشناسد».

 

تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More