شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پیراهن اوکراین در یورو ۲۰۲۰؛ تنشی دوباره در رابطه اوکراین و روسیه

 

 روی پیراهن جدید اوکراین برای یورو ۲۰۲۰ نقشه این کشور قرار گرفته است؛ البته نقشه ای شامل منطقه کریمه. شبه جزیره ای که در سال ۲۰۱۴ توسط روسها اشغال شد.

بیشتر کشورهای جهان و حقوق بين الملل همچنان این منطقه را جزئی از خاک اوکراین می دانند.

منطقه دونباس در شرق اوکراین که صحنه درگیری جدایی طلبان نزدیک به روسیه و دولت مرکزی اوکراین است هم در این نقشه آمده است. جنگی که تاکنون ۱۴ هزار کشته برجای گذاشته است.

تعدادی از نمایندگان مجلس روسیه اما می گویند این طراحی، دخالت دادن سیاست در ورزش است.

پشت پیراهن تیم ملی اوکراین هم نوشته شده «شکوه قهرمانان»، نوشته ای که روسها می گویند نشانگر احساسات ناسیونالیستی اوکراینی ها علیه روسیه است. شعاری که اوکراینی ها سال ۲۰۱۴ هنگام ساقط کردن ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور نزدیک به روسها در «میدان» سر دادند، میدان مشهوری در کی یف که نقطه شروع انقلابهای مخملی اوکراین بوده.

رئیس فدراسیون فوتبال اوکراین اتهام سیاسی کردن ورزش را رد کرده و گفته تعدادی از کشورهای دیگر از نقشه کشورهایشان روی پیراهنهای ورزشی استفاده می کنند. مثل تیم قبرس که در بازی دوستانه روز دوشنبه ۴ بر هیچ مغلوب اوکراین شد.

آندری پاولکو، رئیس فدراسیون فوتبال اوکراین: « تمام تصمیمات ما با هماهنگی یوفا انجام شده است. اینکه چه طرحی و با چه اندازه ای روی پیراهن تیم ملی ما نقش ببندد. تمام موارد را از قبل با یوفا، طرفهای بین المللی و وکیل هایمان بررسی کردیم. » 

اوکراین و روسیه هر دو در یورو ۲۰۲۰ حضور دارند اما یوفا تصمیم گرفته از سال ۲۰۱۴ بدین سو تیمهای ملی و باشگاهی این دو کشور را در یک گروه قرار ندهد.

قرعه کشی یورو ۲۰۲۰ هم طوری انجام شده که دو تیم در صورت صعود به یک چهارم نهایی هم مقابل هم قرار نگیرند.

شهر سن پترزبورگ میزبان ۷ بازی یوروست و البته هیچ کدام از بازیهای اوکراین، همسایه غربی روسها در خاک روسیه برگزار نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More