شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شماری از سیاستمدارهای افغانستان: انتخابات موجب بحران مضاعف می‌شود

 

حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، و شماری از چهره‌های سیاسی این کشور امروز دوشنبه ۱ میزان/ مهر، اعلام کردند برای شکل‌گیری جریانی فراگیر به‌منظور پیگیری روند صلح و گفت‌و‌گوی مستقیم افغان‌ها با طالبان، تلاش می‌کنند.

در حالی که فقط چهار روز دیگر تا انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باقی است، این سیاستمدارها در مورد نتیجه انتخابات ابراز نگرانی کرده‌اند و بر اولویت روند صلح تاکید کرده‌اند.

آن‌ها در اعلامیه‌ای مشترک گفته‌اند که «صلح مساله اصلی است و باید در صدر برنامه ملی قرار داده شود.» در این اعلامیه آمده است با درک این مساله، شماری از «شخصیت‌های ملی، رهبران جهادی، نمایندگان جامعه مدنی در تلاش ایجاد ابتکاری فراگیر و افغانستان‌شمول‌اند که روند صلح در مرکز کوشش‌های آن‌ها قرار خواهد داشت».

به باور این چهره‌های سیاسی، صلح بدون مشارکت فراگیر مردم، شفافیت در روند مذاکرات، تقویت و حفظ منافع ملی، استقلال و تمامیت ارضی و گفت‌و‌گوی مستقیم طالبان و افغان‌ها، ممکن نیست. به همین منظور، این سیاستمدارها خواستار مشارکت فعال تمامی گروه‌های سیاسی و اجتماعی در روند صلح شده‌اند و از طالبان هم «دعوت» شده است با هیات ملی «افغانستان‌شمولِ مردم و دولت» به‌صورت مستقیم گفت‌و‌گو کنند.

حامد کرزی، عطا‌محمد نور، اسماعیل خان، آغاجان معتصم که وزیر مالیه و دستیار ملا‌عمر، رهبر طالبان، بود و شماری دیگر از چهره‌های نزدیک به کرزی این اعلامیه را صادر کرده‌اند.

آن‌ها تصریح کرده‌اند که برگزاری انتخابات می‌تواند منشا بحران سیاسی شدید شود. در این اعلامیه آمده است در شرایطی که «مالکیت و رهبری آن در دست مردم افغانستان نیست» و شرایط «سیاسی و امنیتی نیز برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه فراهم نیست»، زمینه بحران‌های عمیق‌تر سیاسی و اجتماعی را فراهم می‌کند.

به باور این سیاستمدارها، انتخابات در شرایط کنونی راه‌حل بحران نیست و به همین دلیل باید تمرکز اصلی بر پایان خشونت و تامین ثبات باشد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در تاریخ ۹ سپتامبر، در پی کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کابل، مذاکره با طالبان را لغو کرد. این سیاستمدارها در اعلامیه‌شان از آمریکا خواسته‌اند گفت‌و‌گوهایش با طالبان را از سر بگیرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More