شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آخرین نظرسنجی انتخاباتی در تهران؛ مشارکت کمتر از یک سوم مردم

 

تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، دو روز پیش از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، حاکی از آن است که کمتر از یک سوم مردم در حوزه انتخابیه تهران رای خواهند داد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی با عنوان «دیدگاه مردم حوزه انتخابیه تهران در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی (موج ششم)» که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ بهمن‌ماه انجام شده است، تنها ۲۷ درصد از پاسخگویان گفته‌اند که در انتخابات مجلس حضور قطعی خواهند داشت. 

این در حالی است که در انتخابات دوره دهم مجلس ایران نزدیک به ۶۲ درصد از واجدین شرایط رای داده بودند.

در نظرسنجی ایسپا که با ۱۵۰۱ پرسشنامه و در شهرهای تهران و اسلام‌شهر صورت گرفته است 

۱۳/۴ درصد از پاسخ‌دهندگان از قطعی نبودن تصمیمشان برای شرکت در انتخابات خبر داده‌اند.

بر مبنای این نظرسنجی ۴۸/۵ درصد از پاسخگویان گفته‌اند که در انتخابات پیش رو شرکت نخواهند کرد و نزدیک به پنج درصد نیز از «احتمال کم» شرکت خود خبر داده‌اند.

به اعتقاد این افراد شرکت کردن یا نکردنشان تغییری در راهیابی افراد به مجلس ایران نخواهد داشت. 

در بخش دیگری از نظرسنجی ایسپا، از تمایل مردم به فهرست‌های انتخاباتی سوال شده و حدود ۵۳ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند به صورت لیستی رای خواهند داد. 

در همین زمینه، ۱۱/۸درصد از مشارکت‌کنندگان از رای به اصلاح‌طلبان و حدود ۲۵/۳ درصد نیز از اختصاص رای خود به اصولگرایان گفته‌اند.

انتشار نتایج این نظرسنجی در حالی است که پیشتر موسسه مطالعات و تحقیقات دانشگاه تهران نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که بر مبنای آن در پایتخت ایران تنها ۲۴/۲ درصد از مردم پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد.

این نظرسنجی در نیمه نخست بهمن‌ماه و با جامعه آماری هزار نفر از مردم در مناطق ۲۲گانه تهران انجام شده بود.

مقایسه این دو نظرسنجی نشان می‌دهد که با وجود اظهارات اخیر عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور ایران، مبنی بر «انتخاباتی» شدن فضای ایران، در چند هفته اخیر تمایل برای حضور در انتخابات تنها نزدیک به سه درصد رشد داشته است.

نخستین نظرسنجی ایسپا در این باره در خردادماه، میزان مشارکت را ۲۰ درصد نشان می‌داد. 

این عدد در نظرسنجی‌های بعدی در شهریورماه ۲۲ درصد، آذرماه ۲۱ درصد، دی‌ماه ۲۳ درصد و در نیمه بهمن ۲۶ درصد بوده است.

«گمان»،‌ گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان، نیز موسسه دیگری است که بر اساس یک نظرسنجی از ۴۳ هزار پاسخ‌دهنده که ۹۰ درصد آن‌ها ساکن ایران بوده‌اند، اعلام کرد که ۸۱ درصد جامعه می‌گویند در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد.

از میان پاسخ‌دهندگان، ۷۶ درصد نیز گفته‌اند که در یک «رفراندوم آزاد» به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند.

تمایل عمومی پایین برای مشارکت در انتخابات در حالی است که پیشتر علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در یک سخنرانی گفت: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید، اما اگر ایران را دوست دارد، باید پای صندوق رای بیاید».

یازدهمین دوره انتخابات مجلس روز جمعه دوم اسفندماه ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More