شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آزادی حسین شیرازی، روحانی منتقد حکومت، از زندان

 

حسین شیرازی، روحانی منتقد جمهوری اسلامی و فرزند آیت الله سید صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، از زندان آزاد شده است.

نماینده رسانه‌ای آیت‌الله شیرازی در لندن، روز یک‌شنبه ۲۷ اسفند، در گفتگو با ایران اینترنشنال خبر آزادی فرزند او را تایید کرد.

روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند، نیروهای امنیتی ایران حسین شیرازی را در قم دستگیر کرده و به مکان نامعلومی انتقال دادند. با این‌که دلیل بازداشت او به طور رسمی اعلام نشده، ولی به نظر می آید دلیل این بازداشت سخنرانی انتقادی او هم‌زمان با اعتراضات سراسری دی‌ماه سال جاری باشد که در آن مقام ولی‌فقیه در ایران را با جایگاه فراعنه مصر مقایسه کرده بود. او گفته بود: «جایگاه ولایت فقیه با جایگاه فراعنه قدیم مصر به دلیل این‌ که آنان خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می‌دانستند، یکی است».

او در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «ولایت فقیه یعنی تو عبد هستی، در دنیای امروز حالا اگر فرعون هم چنین حرفی می‌زد عجیب بود».

هواداران خانواده شیرازی در پی دستگیری آیت الله حسین شیرازی، در اعتراض به این بازداشت، در مقابل کنسولگری ایران در کربلا تجمع کرده و ضمن تاکید بر ایستادگی در برابر «تلاش برای تجاوز به مقدسات»، هدف از این تجمع را نه گفتن به فرعون، ظالمان و جاهلان اعلام کردند.

در بریتانیا نیز در اعتراض به بازداشت حسین شیرازی، گروهی که خود را از هواداران آیت الله شیرازی می دانند، روز جمعه ۱۸ اسفند‌ماه با ورود به ساختمان سفارت ایران در لندن، پرچم ایران را به پایین کشیده و پرچم‌ گروه خدام المهدی را جایگزین آن کردند. پس از آن آیت الله شیرازی با صدور اطلاعیه ای این اقدام را محکوم کرد.

قاسم فهد، نماینده رسانه‌ای آیت الله شیرازی در لندن، نیز در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال ورود این معترضان به داخل سفارت ایران را اقدامی خودسرانه خواند و گفت که این حرکت هیچ ارتباطی با بیت آیت‌الله شیرازی نداشته است.

مهدی حسینی یکی از هدایت کنندگان حمله به سفارت ایران در لندن در گفتگو با ایران اینترنشنال هدف از این اقدام را ابراز مخالفت با دستگیری فرزند آیت‌الله شیرازی اعلام کرد و گفت که این حرکت از پیش برنامه‌ریزی نشده بوده است.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More