شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز به کار مجلس یازدهم؛ خامنه‌ای گفت در عدالت نمره مطلوبی نگرفته‌ایم

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران با حضور سران سه قوه‌قوه و با پیام علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی آغاز شد.

در مراسم افتتاحیه مجلس که صبح چهارشنبه هفتم خرداد ماه برگزار شد، محمد محمدی گلپایگانی به عنوان نماینده خامنه‌ای پیام او را قرائت کرد که در آن به نمایندگان توصیه شده بود «از حب و بغض‌های جناحی در انجام وظایف نظارتی» پرهیز کنند. 

او در این پیام همچنین گفت که جمهوری اسلامی «نمره مطلوبی در باب عدالت»و  این ناکامی را واقعیتی ناخواسته خواند . او از نمایندگان خواست  «تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف به مثابه اولویت» به خرج دهند.

خامنه‌ای «‌اقتصاد و فرهنگ» را اولویت‌های کشور معرفی کرد و گفت  نمایندگان علاوه بر مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم» باید در «موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم» داشته است.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین خواهان تعامل مجلس با قوه مجریه و قضاییه شد.

در این مراسم رضا تقوی که به عنوان رییس سنی مجلس انتخاب شده بود در سخنان خود گفت: «ما وکیل الدوله نیستیم و معاند الدوله هم نیستیم بلکه با یکپارچگی پشت سر رهبر می خواهیم مشکلات کشور را حل کنیم.»

او این مجلس را مجلس ولایت خواند و گفت که نمایندگان «ولایتمداری را از بخشنامه‌‌ها و دستورالعمل‌های ادارای به دست نیاورده بلکه با اعتقادشان انتخاب کرده ‌اند.»

اکثریت چهره‌های مجلس یازدهم را اصولگرایان طرفدار رهبر جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهند. 

انتخابات مجلس یازدهم دوم اسفندماه سال گذشته در شرایطی برگزار شد که بخش وسیعی از اصلاح‌‌طلبان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند و بسیاری از گروه‌های منتقد یا مخالف جمهوری اسلامی هم این انتخابات را فاقد مشروعیت دانسته و آن را تحریم کردند.

مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم، پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی این نهاد در ۴۰ سال اخیر بود.

در حال حاضر محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاجی‌بابایی دو نامزد اصلی ریاست‌ مجلس یازدهم هستند. 

قالیباف که بخت اصلی ریاست‌ مجلس است از رقیبان روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ و از منتقدان سیاسی اوست و به نظر می‌رسد در صورت نشستن بر کرسی ریاست مجلس اختلاف‌ها با دولت تشدید شود.

حسن روحانی در نشست افتتاح مجلس یازدهم االبته خواهان همکاری دو قوه شد و گفت: «دولت و مجلس در بسیاری از زمینه ها می‌توانند همکاری کنند اما بهترین همکاری لایحه ای است که از سمت دولت ارائه و در مجلس تصویب شود.

روحانی از تریبون مجلس برای دفاع از عملرد دولت خود هم استفاده کرد گفت اکنون نزدیک به ۲۰ استان به مرحله مهار ویروس کرونا رسیده‌اند و در یازده استان هم وضعیت بسیار امیدوارکننده است. 

او همچنین افزایش آمار تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر  رو همچنین تولید گاز در حدود  هزار میلیون متر مکعب در روز را از افتخارات دولت خود معرفی کرد.

رییس‌جمهوری ایران گفت در زمینه نظامی هم ایران از رتبه ۲۲ به ۱۴ رسیده است.

اشاره‌ او به افزایش تولید بنزین و گاز در شرایطی است که کارزار فشار حداکثری آمریکا بعد از خروج برجام باعث شده این بخش عمده بازارهای فروش نفت خود را از دست بدهد.

در زمینه نظامی هم ایران امیدوار است که بعد از پایان مهلت تحریم‌های تسلیحاتی در اکتبر سال جاری میلادی، توان خود را از طریق واردات سلاح تقویت کند هر چند که آمریکا‌ها خواهان تمدید این تحریم‌ها هستند و مقام‌های این کشور می‌گویند اجازه آزاد شدن ارسال سلاح به جمهوری اسلامی را نمی‌دهند.  

 

بازداشت یک نماینده مجلس دهم در اولین روز مجلس یازدهم

همزمان با مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری تسنیم از بازداشت محمد عزیزی نماینده دوره دهم مجلس خبر داد.

بنابر این گزارش، عزیزی سه‌شنبه شب در پایان دوره نمایندگی خود و ساعاتی قبل از آغاز مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حکم قضایی بازداشت شده است.

او به همراه فریدون احمدی نماینده زنجان در مجلس دهم در شهریور ماه گذشته برای چند روز بازداشت شدند. هر دوی این نمایندگان مجلس دهم از سوی قوه قضاییه به اتهام «معاونت در اخلال نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق تسهیل در وقوع جرم و ایجاد انحصار» در بازار خودرو به ۶۱ ماه زندان محکوم شده بودند.وزیر کشور: برگزاری انتخابات مجلس با «پیش‌بینی‌های دقیق امنیتی» 

وزیر کشور ایران روز پنج شنبه هفتم خرداد در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم اعلام کرد که انتخابات این مجلس به دلیل موضوعاتی چون اعتراضات آبان ماه ۹۸ با «پیش‌بینی‌های دقیق امنیتی» و با حضور ۱۷۰ هزار نیروی انتظامی و نظامی برگزار شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در سخنان خود به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم پس از اعتراضات آبان ماه ۹۸، کشته شدن قاسم سلیمانی، سرنگون شدن هواپیمایی اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران و همچنین شیوع کرونا اشاره کرد.

او گفت که این انتخابات به دلیل همزمانی با این اتفاقات «از حساسیت بالایی برخوردار بود» اما به دلیل «رصد و پیش‌بینی‌های دقیق امنیتی در قالب اطلس انتخابات، و با به کارگیری ۱۷۰ هزار نفر نیرو از نیروهای انتظامی و نظامی بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش برگزار شد».

انتخابات مجلس یازدهم کمترین میزان مشارکت در انتخابات گذشته را داشته است.

این انتخابات با حضور ۴۲/۵ درصد واجدین شرایط کمترین میزان مشارکت نسبت به دوره های قبل را داشته است. برخی از مخالفان جمهوری اسلامی میزان مشارکت واقعی را کمتر از میزان اعلام شده توسط وزارت کشور می‌دانند.رضا تقوی رییس سنی مجلس نیز در مراسم افتتاحیه با اشاره به سخنان روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: « اگر بند بند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده زنده در شعله‌های آتشم بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌مان را در جلوی دیدگانمان به اسارات و غارت برند، هرگز و هرگز امان نامه کفر  و شرک را امضا نمی‌کنیم».پس از مراسم افتتاحیه، نمایندگان در ۱۵ شعبه تقسیم شده و این شعبه‌ها وظیفه بررسی اعتبارنامه نمایندگان را بر عهده دارند و شعبه‌ها بعد از آن هیات رییسه خود را انتخاب کرده و گزارش فعالیت شعبه به صحن مجلس ارایه می‌شود.براساس آیین نامه مجلس شعبه‌ها موظفند هر روز بدون تعطیلی حداقل ۶ ساعت جلسه داشته باشند تا اعتبارنامه‌‌های منتخبان مجلس بررسی شود و پس از آن نمایندگان در اولین اقدام هیات رییسه مجلس انتخاب می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More