شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمانو: ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران تهدید اخیر خود درباره تسریع در تولید اورانیوم غنی‌شده را به تلافی تحریم‌های نفتی و بانکی اعمال‌شده از سوی آمریکا، عملیاتی کرده‌ است.

آمانو روز دوشنبه ۲۰ خرداد در گفت‌وگو با خبرنگاران بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: «بله، میزان تولید رو به افزایش است.»

آژانس در آخرین گزارش خود در تاریخ ۲۰ ماه مه تصریح کرده بود جمهوری اسلامی همچنان به توافق هسته‌ای برجام پایبند بوده است.

ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از برجام در سال گذشته، اخیرا اعلام کرد تا رفع تحریم‌های بانکی و نفتی برخی تعهداتش در چارچوب برجام را کنار می‌گذارد. یکی از این تعهدها مربوط به محدودیت در میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران است.

آمانو اما در این گفت‌وگو مشخص نکرد که ایران طی چه دوره زمانی ممکن است از محدوده تعیین‌شده در برجام تجاوز کند.

در هفته‌های اخیر، تنش‌ها بین ایران و آمریکا شدت گرفته است. دولت آمریکا ضمن اعمال شدیدترین تحریم‌های نفتی علیه ایران، ادوات نظامی به منطقه خلیج فارس اعزام و گمانه‌زنی‌ها را نسبت به احتمال درگیری نظامی با ایران تقویت کرده است.

جمهوری اسلامی از سه کشور امضاکننده برجام خواسته است ایران را از منافع این توافق بهره‌مند کنند یا منتظر توقف تعهدات برجامی بیشتری از سوی تهران باشند.

آمانو همچنین روز دوشنبه در سخنرانی‌اش در شورای حکام آژانس نسبت به افزایش تنش‌ها حول موضوع هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد و از این کشور خواست به «تعهداتش به طور کامل پایبند بماند».

آژانس در آخرین گزارش خود متذکر شده بود مشغول «بحث‌های فنی» با ایران در مورد نصب ۳۳ سانتریفیوژ پیشرفته نسل IR-6 است.

همچنین روز دوشنبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با هایکو ماس، همتای آلمانی‌اش، گفت: «ما، اروپا و آلمان هدف مشترکی داریم که جلوگیری از تنش در منطقه و بهره‌مندی ایران از منافع برجام است.»

او تاکید کرد که اقدامات جدید ایران در توقف برخی تعهدات کاملا منطبق بر حقوق شناخته شده در برجام است.

ماس هم در این نشست خبری گفت: «ما می‌خواهیم به تعهداتمان پایبند باشیم. نمی‌توانیم معجزه کنیم اما می‌کوشیم از شکست» برجام جلوگیری کنیم.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More