شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آژانس: در حال مذاکره با ایران برای تمدید توافق سه‌ماهه بازرسی‌ها هستیم 

 

 

در آستانه انقضای توافق سه‌ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران درباره بازرسی از تاسیسات هسته‌ای، این نهاد از مذاکره با جمهوری اسلامی برای تمدید آن خبر داد.

آژانس روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «آژانس و ایران در حال حاضر در حال مشورت در زمینه اجرای تفاهم موجودند.»

این بیانیه همچنین اشاره کرده که اجرای توافق فعلی ادامه خواهد داشت.

بر اساس همین گزارش رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قرار است «طی روزهای آینده» در همین زمینه گزارشی به اعضای شورای حکام ارائه دهد.

توافق سه ‌ماهه طی سفر گروسی به تهران در اسفندماه اعلام شده بود که در آن در ارتباط با ادامه راستی‌آزمایی‌های فنی از اقدامات و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تمهیداتی صورت گرفت.

با این حال، همزمان با توافق، دسترسی‌های بازرسان به سایت‌های هسته‌ای ایران کاهش یافت. ایران پیش از آن نیز اقدام به افزایش سطح غنی‌سازی کرده بود.

تهران خواستار رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به تعهدات برجام برای بازگشت به سطح سابق تعهدات خود در توافق هسته‌ای است.

گروسی پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که پس از پایان این قرارداد، توافقی گسترده‌تر با تهران حاصل شود.

در حال حاضر نمایندگان دیپلماتیک ایران به همراه کشورهای عضو برجام و آمریکا در وین مذاکرات درباره رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام را ادامه می‌دهند.

کشورهای اروپایی ابراز امیدواری کرده بودند تا پایان اردیبهشت‌ماه و انقضای این توافق سه‌ماهه به احیای برجام برسند، اما بر اساس اعلام تهران ادامه مذاکرات به هفته آینده موکول شده است.

عباس عراقچی، رییس هیات دیپلماتیک ایران در وین،‌ هم در گفت‌وگویی با شبکه ان‌اچ‌کی ژاپن در زمینه این توافق با آژانس گفته که دولت بعدا در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More