شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آیت‌الله خامنه‌ای: مخالفان ِ‌نظر خود را به همراهی با دشمن متهم نکنید

علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: در مورد معاهده‌ها و کنوانسیون‌ها، «دو طرف نباید یکدیگر را به همراهی با دشمن متهم کنند و به جان هم بیفتند.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ۲۳ اسفند  در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، گفت «وقتی فلان کنوانسیون یا معاهده در کشور مورد بحث است و موافقان و مخالفان استدلال‌ها و دیدگاه‌های خود را مطرح می کنند دو طرف نباید یکدیگر را به همراهی با دشمن متهم کنند و به جان هم بیفتند.»

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد که در این زمینه «نباید بخاطر تعصب بجا علیه دشمن، مخالفان نظر خود را به همراهی با دشمنان منتسب کرد.»

 یک روز پیش از آن، نمایندگان مجلس خبرگان در بیانیه‌ای پیوستن ایران به معاهده «پالرمو» را چنانچه با هدف «گرفتن بهانه از دشمن باشد»، «خطای استراتژیک» توصیف کردند.

علی خامنه‌ای همچنین با انتقاد از مخالفان حضور ایران در منطقه گفت کسانی که درباره حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه «مطالب و سخنان نادرست و نابجایی» را مطرح می کنند، «در واقع در حال کمک به نقشه دشمن هستند.»

حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و حمایت‌های ایران از گروه‌هایی مانند حوثی‌های یمن، حشدالشعبی عراق و حزب‌الله لبنان از یک طرف با انتقاد تند آمریکا و اسرائیل روبروست و از طرف دیگر انتقادهای زیادی در داخل و در بین منتقدان و مخالفان حکومت به همراه داشته است.

رهبری جمهوری اسلامی «تحریم‌های آمریکا» علیه ایران را «تهاجمی حداکثری» خواند و گفت اگر ما به «بسیج حداکثری» امکانات و توانایی‌ها اقدام کنیم، «سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا» را نصیب این کشور خواهیم کرد.

در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، مبادلات مالی ایران با شرکای تجاری با مشکلات زیادی روبرو شد و صادرات نفتی ایران به شدت کاهش یافت. 

مقام‌های آمریکایی بارها گفته‌اند که مصمم هستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

علی خامنه‌ای با تاکید بر این «آمریکا و صهیونیستها امروز همه امکانات و توانایی‌های خود را بر ضد ملت ایران بسیج کرده‌اند» از اروپا انتقاد کرد و گفت «اروپا غربی‌ها و اروپایی‌ها نیز به نوعی در حاشیه آنها با ایران دشمنی می‌کنند.»

مقام‌های ایران بارها از عملکرد اروپا در خصوص اجرای تعهدات مندرج در توافقنامه برجام انتقاد کرده‌اند. با وجود ثبت سازوکار ویژه مالی از سوی بریتانیا، فرانسه و آلمان برای تسهیل مبادلات تجاری ایران با شرکای خود، تهران در مجموع عملکرد اروپا را «سست و ناکارآمد» خوانده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More