شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه در پی شعرخوانی اردوغان

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خبر داد که سفیر ترکیه در تهران در پی  خواندن شعر «ارس» از سوی رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور، به این وزارتخانه احضار شده است.

سعید خطیب‌زاده روز جمعه ۲۱ آذر گفت که دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیای وزارت خارجه ایران سفیر ترکیه را احضار و  خواستار توضیح فوری دولت این کشور در این باره شده است.

به گفته خطیب‌زاده، در این دیدار به سفیر ترکیه اعلام شده که «دوران ادعاهای ارضی و امپراطوری‌های جنگ افروز و توسعه‌طلب» سپری شده است.

بر اساس این گزارش، در این دیدار همچنین تاکید شده که جمهوری اسلامی ایران «به هیچ‌کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد» و در مورد امنیت ملی خود «حتی ذره‌ای» کوتاه نمی‌آید.

اردوغان روز پنجشنبه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شعر ارس را خواند که در آن از «جدایی ارس با زور» سخن گفته شده است. در این شعر گفته می‌شود: «ارس را جدا کردند و با سنگ و میله پر کردند. من از تو جدا نمی‌شوم به زور جدایمان کردند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این اقدام  در حساب توییترش نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه حاکمیت جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟» 

او ادامه داد: «هیچ‌کس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.» 

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، نیز در توییتی نوشت: «تاریخ همسایگی از یاد نخواهد برد: در همان روز که روسای جمهور ایران و افغانستان راه آهن خواف-هرات را برای پیوند بیشتر دو کشور افتتاح کردند، روسای جمهور ترکیه و آذربایجان در رژه مشترک به مناسبت فتح قره باغ شرکت کردند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More