شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اخبار غیررسمی از وخامت حال مهدی کوخیان بعد از ۵ روز «اعتصاب‌غذا با لبان دوخته»

وضعیت جسمی مهدی کوخیان، فعال مدنی در زندان مراغه با گذشت پنج روز از اعتصاب غذایش که با دوخته، نامناسب و نگران کننده گزارش شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده کوخیان «براساس تماس‌هایی که از داخل زندان با این خانواده گرفته شده، وضعیت جسمی مهدی کوخیان نگران کننده است. او در پی کم‌آبی بدن دچار کاهش وزن شدید شده و در پنجمین روز از اعتصاب غذا با وجود نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی تاکنون به بهداری زندان منتقل نشده و همچنان در بند قرنطینه نگهداری می‌شود.»

به گفته این منبع، خانواده او در پی نگرانی از وضعیت فرزند خود امروز به دادسرا مراجعه کردند، با اینحال مهدی علیمرادی، دادستان ملکان با وجود مشاهده نگرانی‌های مادر مهدی کوخیان و در پاسخ به ابراز نگرانی این خانواده درباره سرنوشت فرزندشان، گفته است: «بگذارید در اعتصاب بمیرد.»

مهدی کوخیان، فعال مدنی محبوس در زندان مراغه، از روز چهارشنبه  ۹ مردادماه در اعتراض به مخالفت دادستانی با اعزام وی به مرخصی استعلاجی و انتقال به مراکز پزشکی تخصصی، با «دوختن لب‌هایش» دست به اعتصاب غذا زد و پس از آغاز اعتصاب، مسئولان زندان مراغه او را به قرنطینه این زندان منتقل کردند.

با وجود توصیه پزشکان بهداری زندان مراغه برای اعزام مهدی کوخیان به مراکز درمانی خارج از زندان به دلیل بیماری حین بازداشت، دادستان مراغه از اعزام وی به بیمارستان و مرخصی درمانی جلوگیری می‌کند. سایت مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، درباره بیماری کوخیان گزارش داد که نگهداری او در سلول‌های انفرادی در زمان بازداشت موقت در شرایط نامناسب منجر به بروز عفونت در بخش‌هایی از بدن وی شد و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی این عفونت در حال حاضر به یک مشکل حاد تبدیل شده است.»

مهدی کوخیان که مدیر کانال «شهر خبر ملکان» بوده لست پیشتر یک‌بار در سال ۱۳۹۵ با شکایت فرهاد نریمان‌پور شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان سابق ملکان از سوی پلیس فتا در محل سکونت خود بازداشت شد و بعد از ۲۸ روز با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. او در اسفندماه ۱۳۹۶ با حکم شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا به  اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان‌ها، گروه‌ها و شبکه‌های مخالف نظام» به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

او برای بار دوم در  ۱۹ فروردین ماه سال‌جاری بازداشت شد و به زندان مراغه منتقل شد و از آن زمان تاکنون در همین زندان نگهداری می‌شود.

مهدی کوخیان از فعالان مدنی «ملکان» و مدیر کانال تلگرامی «شهر خبر ملکان» است. شهری که در آن «زهرا نویدپور» بعد از آنکه فاش کرد از سوی «سلمان خدادادی، نماینده ملکان» مورد تجاوز قرار گرفته است، پیکر بی‌جانش در خانه مادرش پیدا شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More