شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه اعتراض‌های «پراکنده» در سیستان و بلوچستان؛ اعتراض چهار سازمان حقوق بشری به قطع اینترنت

 

کمپین فعالین بلوچ از ادامه اعتراض‌های «پراکنده» در تعدادی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

این کمپین همچنین ویدیویی از آتش زدن در بخشداری آشار در شهرستان سرباز و بستن جاده  پنجشیر میرجاوه توسط معترضان را منتشر کرده است.

به گفته این کمپین، اعتراض‌های پراکنده در شهرهای سراوان، سوران، زاهدان، خاش و ایرانشهر ادامه دارد.

در روزهای گذشته ویدیوهایی به ایران اینترنشنال رسیده که حکایت از اعزام گسترده نیروهای امنیتی و خودروهای ضد شورش به سمت جنوب شرق کشور دارد.

روز شنبه تلویزیون ایران از برگزاری جلسه استاندار با سران طوایف سیستان و بلوچستان خبر داد.

در همین حال مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های هشتم اسفند خواستار «بررسی دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه» شلیک به سوخت بران و «مجازات قانونی عاملان»شده است.

او همچنین گفت که مبادله کالا و سوخت از طریق مرزهای سیستان و بلوچستان «یکی از راه‌های دورزدن تحریم‌ها» بود و «خود مسئولین امر نیز به این امر راضی بوده‌اند.»

اعتراض‌ها در سیستان و بلوچستان پس از شلیک نیروهای انتظامی به سوی سوخت برانی که روز دوشنبه چهارم اسفند به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، آغاز شد.

 مقام های جمهوری اسلامی ابعاد شلیک مستقیم به سوخت بران را روشن نکرده اند و با تداوم اعتراضات کوشیدند کشتار سوخت بران را به پاکستان نسبت دهند. 

شامگاه چهارشنبه گزارش ها از قطع شدن اینترنت موبایل در اغلب مناطق استان سیستان و بلوچستان و استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان های ویژه در بسیاری از شهرهای این استان خبر دادند. گزارش‌هایی درباره وصل شدن اینترنت در برخی از نقاط استان در روز شنبه منتشر شده است.

در همین حال چهار سازمان آرتیکل ۱۹،اکسس ناو، عفو بین‌الملل و گروه میان به قطع اینترنت در سیستان و بلوچستان اعتراض کردند.

 در این بیانیه اعلام شده که مقام‌های ایران می‌خواهند از قطع اینترنت به عنوان ابزاری برای پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر و جرایم بین‌المللی احتمالی همچون «قتل فراقضایی» استفاده کنند. 

به گفته این سازمان‌های حقوق بشری، محدود کردن دسترسی به اینترنت نقض جدی حقوق بشر بین‌المللی به خصوص در رابطه با آزادی بیان و حق اعتراض است.

دیده بان حقوق بشر نیز به نقل از یک محقق حقوق دیجیتال اعلام کرده بود که در روز هفتم اسفند چندین اپراتور تلفن همراه دسترسی به اینترنت در چند منطقه استان از جمله زاهدان و سراوان را قطع کردند. بنا به آمار رسمی، بیش از ۹۵ درصد کاربران اینترنت در استان از طریق خدمات تلفن همراه به اینترنت وصل می شوند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More