شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعلام موجودیت ائتلاف همبستگی برای آزادی و برابری در ايران

ده گروه سیاسی ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، با صدور بیانیه‌ای، از ائتلاف خود با عنوان «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» خبر دادند.

این بیانیه در جریان نشست مشترک این گروه‌های سیاسی در شهر هانوفر آلمان صادر شده است.

احزاب و سازمان‌های تشکيل‌دهنده این ائتلاف عبارت‌اند از: اتحاد دموکراتيک آذربايجان – بيرليک، جنبش جمهوری‌خوهان دموكرات و لاییک ايران، حزب تضامن دموکراتیک اهواز، حزب دموکرات کردستان ایران، حزب دموکرات کردستان، حزب کومله کردستان ایران، حزب مردم بلوچستان، سازمان اتحاد فدایيان خلق ايران، شورای موقت سوسياليست‌های چپ ايران، کومله زحمتکشان کردستان.

همان‌طور که از اسامی این گروه‌ها مشخص است، گروه‌های سیاسی عضو این ائتلاف بر مطالبات اقوام ایرانی تمرکز و برخی از آن‌ها خاستگاه فکری چپ دارند.

در اطلاعیه اعلام موجودیت این ائتلاف، ضمن حمایت از اعتراض‌های مردم، حکومت جمهوری اسلامی «ناتوان‌تر از هميشه و در سراشیبی فروپاشی» توصیف شده است.

اعضای این ائتلاف هدف مشترک خود را «سرنگونی جمهوری اسلامی» اعلام کرده‌اند و گفته‌اند خواستار برقراری نظامی جدیدند که «برمبناى جمهوریت، دموکراسی، جدایی دین و دولت و فدرالیسمى که تامين حقوق برابر ملی‌-‌دموکراتیک ملیت‌ها و اقوام ساکن ایران» تضمین کند.

این ائتلاف همچنین با «مداخله‌جويانه و جنگ‌افروزانە» خواندن سیاست‌های جمهوری اسلامی، خواستار توقف مداخله‌های این حکومت در امور کشورهای همسايه شده و تاکید کرده است جمهوری اسلامی باید «بى‌قيد‌وشرط، نيروهايش را از تمامى کشورهاى منطقه خارج نمايد».    

ائتلاف «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» تصریح کرده که «مخالف دخالت دولت‌ھاى خارجی در امور داخلی ایران» است و هدف خود را «اتحاد گسترده نیروها و جريانات جمهوری‌خواه دموکرات ايران» اعلام کرده است.

اعضای این ائتلاف آبان‌ماه امسال نیز با امضای تفاهم‌نامه‌ای، بر تشکیل نظامی فدرال به‌عنوان نظام آلترناتیو جمهوری اسلامی تاکید کرده بودند.

در یک‌ سال گذشته، با تشدید ناأرامی‌های داخلی، برخی گروه‌های چپ حزب واحدی تشکیل داده‌اند؛ گروه فرشگرد، که شاهزاده رضا پهلوی را محور فعالیت‌های سیاسی خود می‌داند، اعلام موجودیت کرده است؛ رضا پهلوی نیز بر فعالیت‌هایش در مسیر ایجاد وحدت بین گروه‌های مختلف اپوزیسیون افزوده است و گروهی از فعالان سیاسی داخل و خارج ایران درخواست‌ برگزاری رفراندوم برای تعیین نظام آینده را مطرح کرده‌اند، که به تحول‌خواهان مشهور شده‌اند. اعلام موجودیت ائتلاف «همبستگی برای آزادی و برابری ایران» نیز یکی از تحرکات تازه اپوزیسیون جمهوری اسلامی برای حمایت از فعالیت‌های معترض‌ها و تشدید فشار بر جمهوری اسلامی است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More